Vánoce poněkud netradičně: Darujeme software

V Česku není zvykem software kupovat, natož věnovat darem. Přitom mnozí uživatelé by to jistě ocenili. Zvážíme to?

Jakkoli jsme nenásledovali mnohé obchodní řetězce v obchodně velmi prospěšné syntéze vánoční atmosféry v polovině října, nyní, před prvním adventním víkendem, se tomu už nemůžeme vyhýbat.

Coby redaktor specializující se na software jsem dlouhou dobu přemýšlel, čím bych kromě recenzí notebooků, reprosoustav a dalších ne/užitečností přispěl i já do našeho devítihlavého redakčního dárkového šílenství (příští týden pochopíte, co mám na mysli). „Ševče, drž se svého kopyta,“ řekl jsem si.

V Česku není příliš zvykem programové vybavení počítače kupovat. Mnozí z nás neváhají dát padesát tisíc do špičkové počítačové sestavy, nepřekousnou však tři tisíce za operační systém. Ano, také jsem býval chudým studentem, který si legální software nemohl dovolit. Mnohé pohnutky se dají pochopit. Mnohé však ne. Když už nechceme investovat sami a ač to naší mentalitě v obrovském množství případů neodpovídá, software může být i darován.

Kdyby někoho taková věc opravdu napadla (čemuž po pravdě nevěřím), připravil jsem na základě našich mladších či starších recenzí přehled toho nejlepšího a nejužitečnějšího, co je z hlediska běžného uživatele aktuálně na trhu k dispozici. Předem upozorňuji. že jde o výběr čistě subjektivní, založený na mé osobní zkušenosti s chováním a návyky jiných uživatelů počítačů. V žádném případě se nepokouším být v tomto přehledu kompletní. To ani není možné.

Drobky od Seattlu

Ač mě za to čeká pořádně ledová diskuzní sprcha, začnu od samotného základu, ušetřím vás však alespoň podrobností. Bez operačního systému žádný počítač fungovat nemůže. Jistě víte, o čem hovořím. Ano, Windows Vista. I přes drobné nedostatky to nejlepší, co lze v současnosti mezi operačními systémy pro platformu PC najít. K dispozici je hned několik edic v různých cenových relacích. Aktuálně Windows Vista seženete cca za:

  • Windows Vista Home Basic - 2 000 OEM / 3 500 upgrade / 6 700 FPP (krabicová verze)
  • Windows Vista Home Premium - 2 600 OEM / 5 300 upgrade / 8 000 FPP
  • Windows Vista Business - 3 200 OEM / 6 700 upgrade / 9 800 FPP
  • Windows Vista Ultimate - 4 300 OEM / / 8 900 upgrade / 13 400 FPP

Klepněte pro větší obrázek

Nabídku Microsoftu doplňují kancelářský balík Office 2007 i sada kreativních aplikací Expression. Office Home and Student Edition je k dispozici za 1 400 korun. OEM verze dokonce ještě o tři stokoruny levněji. Nabídka edic je skutečně široká - ceny pro domácí uživatele končí někde na desetinásobků zmíněné Home and Student. Je potřeba vybírat dle obsahu balíku a licence jeho použití.

Klepněte pro větší obrázek

Microsoft Expression je nedávno recenzovaný balík sloužící pro tvorbu grafiky, uživatelských rozhraní, práci s multimédii i programování. Koupě samostatných aplikací je nevýhodná, celá sada se s odřenýma ušima vleze do dvaceti tisíc.

Klepněte pro větší obrázek

Výhodnou cestou k softwaru nejen Microsoftu je využití studentských cen, pokud software kupujeme pro studenta. V takovém případě seženeme Windows Vista Ultimate upgrade za 3 200 korun, Office 2007 Professional Plus za neuvěřitelných 2 400 korun, Expression Studio za zhruba 3 000, celou Microsoft Encartu 2008 za něco málo přes pět set a dále mimo jiné konkurenční Corel Draw Graphics Suite X3 či Adobe Creative Suite Design Premium za shodných 2 700 korun. Mnohé z těchto cen jsou méně než desetinové konečné.

Plácneme se přes kapsu

Jen málokdo by se odvážil zpochybňovat vedoucí postavení firmy Adobe na trhu grafickými aplikacemi. Jen málokdo by se ale také odvážil zpochybňovat, že Adobe tohoto postavení do sytosti využívá ve své cenové politice. Kromě samostatných aplikací v cenách jednotek až desítek tisíc jsou v cenících i výhodné balíky určené uživatelům podle jejich primárního pracovního zaměření. Jejich různé licence končí těsně pod devadesáti tisíci korun.

Klepněte pro větší obrázek

Jen těžko u produktů Adobe dokážeme poradit, co je pro konkrétního uživatele výhodné, pokud jej neznáme. Můžeme ale dát dohromady naše dřívější články řady programů rodiny Creative Suite 3. Sami uvidíte, že na podrobný popis nabídky je potřeba několik stran, ne několik řádků: Adobe CS3 je na světě: Za hodně peněz hodně muziky, Adobe Photoshop CS3Adobe Illustrator CS3Adobe InDesign CS3: ve znamení evoluce, Nový Blesk z CS3, Pravá ruka webmasterova: Adobe Dreamweaver CS3, Adobe CS3: doplňky velkých programůEfekty od Adobe pro potěchu oka: AfterEffects CS3, Profesionální střih videa v Adobe Premiere CS3, Z rodiny Adobe: Onlocation CS3 a Encore DVD CS3, Z rodiny Adobe CS3: Ultra a Soundbooth.

Konkurence tahá za kratší konec provazu

Největší konkurencí grafických nástrojů Adobe jsou (s odstupem) produkty firmy Corel. Ta již delší dobu neuvedla na trh nové verze a tak aktuálně najdeme na stránkách e-shopů její vlajkovou loď CorelDraw Graphics Suite ve verzi 13 (X3) a méně významný Corel Paint Shop Pro 11.

Klepněte pro větší obrázek

O studentské verzi Graphics Suite X3 již řeč byla. Na opačném pólu stojí nejdražší FPP verze dostupná za cca 14 500. Součástí balíku jsou především grafické editory Corel Draw a Corel PhotoPaint. Studentský Paint Shop Pro 11 pořídíme za tisíc korun a pár drobných, nestudentská verze stojí jednou tolik.

Klepněte pro větší obrázek

Do portfolia Corelu však patří i další zajímavé aplikace. Přeskočme již poněkud přežitý WinZIP a všimněme si značek Ulead a InterVideo. Videostřižna Ulead VideoStudio 11 Plus se vejde do 2 500 korun, za velmi dobrý přehrávač DVD InterVideo WinDVD 8 pak vydáme 700 - 900 korun v závislosti na zvolené licenci.

Klepněte pro větší obrázek

Vraťme se ale ještě na okamžik ke grafickým nástrojům. Konkurenceschopný správce a jednoduchý editor obrázků nabízí i česká firma Zoner. Před několika málo týdny spatřila světlo světa nová verze: Zoner PhotoStudio 10. Ta přináší oproti starším verzím přepracované uživatelské rozhraí, které nyní lépe zapadá do Windows, v některých místech vylepšené ovládání, vylepšenou indikaci tažení objektu myší či filtrové dialogy bez náhledu, který je nově prováděn přímo na originálním obrázku.

Klepněte pro větší obrázek

Zoner PhotoStudio Professional pořídíte elektronicky za 1 999 korun, v krabici o pět set korun dráž. Ořezaná verze Home vyjde na 1 299, resp. 1 499 korun. „Lepší prohlížeč“ se základní nabídkou digitálních úprav obrázků Photo Studio Express stojí 599, resp. 799 a konečně za nejjednodušší verzi Classic zaplatíte elektronicky 299 a za krabici 499 korun. Podrobné porovnání verzí najdete na webu výrobce.

Systémové nástroje

Chceme-li darovat populární software a nechceme přitom překročit devět set korun? I takové zadání má řešení. To se jmenuje Total Commander. Tento geniální správce souborů může být váš právě za tuto částku. Jeho největší konkurent Altap Salamander je levnější, vyjde na 650 korun. Pokud budete v současnosti Altap Salamander kupovat přímo od jeho výrobce, nakupujte raději za americké dolary na anglické verzi stránek. Při aktuálním kurzu ušetříte zhruba sto korun.

Celosvětově nejpopulárnějším vypalovacím programem a etalonem svého oboru je Nero Burning ROM. Starší verzi 7 v edici Premium Reloaded pořídíte za necelých 1 200 korun. Aktuální osmičku, k jejíž recenzi jsme se na Živě.cz bohužel zatím nedostali, pak za necelých 1 700 korun. Paradoxní je, že stejnou částku zaplatíte jak za krabicovou, tak za elektronickou verzi.

Klepněte pro větší obrázek

Pokročilý nástroj pro zálohování se hodí leckomu. Takovým je i Acronis True Image 11 Home. Umí zálohovat soubory či složky, nastavení aplikací včetně e-mailových klientů, ale také celé disky či jejich oddíly (do sektorového obrazu disku). Naopak umí bezpečně odstraňovat nepotřebná data či osobní údaje. True Image 11 získáme za necelých 1 500 korun.

Klepněte pro větší obrázek

Bezpečnost především

Vedle operačních systémů, kancelářských aplikací, editorů grafiky, multimediálních programů a systémových nástrojů většině z nás, byť třeba jen pro dobrý pocit, občas přijde vhod nějaký ten antivirus.

V našich končinách je velmi oblíben slovenský ESET NOD32 Antivirus. Žádný div. Sbírá totiž stoprocentní hodnocení VirusBulletinu jako na běžícím páse. Licence s roční aktualizací vyjde na 1 200 korun. Konkurence se však drží v těsném závěsu - jak z hlediska ceny, tak z hlediska kvality. Na poli antivirů tak narazíme například na Kaspersky Anti-Virus 7, za nějž a roční aktualizace vydáme přes jedenáct set. Legenda na tomto poli, Norton Antivirus 2008 je překvapivě nejlevnější. Krabicová verze stojí necelých 1 000, elektronická pak jen 1 000 korun.

Klepněte pro větší obrázek

Pořád jste si nevybrali? Darujte nějakou dobrou hru!

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (100) Další článek: GeForce 8800 GTS s G92: když gétéčko nestačí

Témata článku: Software, Windows, Nero Burning ROM, Domácí střih, Vedoucí postavení, Běžící pás, Draw, Konkurenční core, Corel Graphics Suite, Undefined, Indesign, Salamander, Home Office, Corel Draw, Acronis, Videostudio, Corel, Podrobné porovnání, Výhodný software, Acronis True Image, Windows 7 Home Premium, Tisíc korun, Celá sada, Samostatná recenze, Vedoucí post


Určitě si přečtěte

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 86

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 105

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 149

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize