Vánoce bez Windows Vista

Kdo se nemohl dočkat listopadu (dosud nejčastěji uváděného termínu uvolnění finální verze Vista), ten je teď zřejmě zklamán a Vánoce prožije ještě v duchu starých Windows. Microsoft opět posunul termín uvedení svého nového systému a to tentokrát na leden 2007. Z jakého důvodu a koho tato zpráva zřejmě nejvíce potěší?
Vánoce bez Windows Vista

Uvolnění Vista ve dvou vlnách

Jak jste si mohli přečíst i v naší bleskovce, Microsoft se rozhodl pozdržet uvedení chystané nové verze Windows, od které si tolik slibuje. Jim Allchin oznámil tuto novinku v úterý a zároveň prozradil, že Vista budou uvolněny ve dvou vlnách. První vlna, která skutečně proběhne v listopadu 2006, se bude týkat pouze firemních zákazníků, což ostatně není zase takové překvapení, protože něco podobného již Microsoft kdysi tak trochu naznačoval. Druhá vlna se pak bude týkat běžných uživatelů, kteří si počkají až do ledna 2007.

Důvod zdržení?

Oficiálním důvodem zdržení, který uvedl Allchin, je kvalita. Konkrétně se klade hlavní důraz na bezpečnost, ovladače a také na výkon systému. Existuje však ještě jeden poměrně důležitý důvod a tím je marketing. I když podle slov Allchina byla řada výrobců touto zprávou poněkud rozladěna, zároveň však jiní tento krok podporují. Je to možná trošku paradoxní. Proč si nechat ujít předvánoční a vánoční sezónu? Je to kvůli pozornosti zákazníků. Zatímco v době Vánoc budou obchody přeplněny elektronikou rozličného druhu, v lednu tato horečka poleví a všichni budou mít možnost soustředit se pouze na Vista. Budou to tak podle slov Allchina téměř "druhé Vánoce". Dopad na prodejce, kteří chtěli prodávat sestavy s Vista již na předvánočním trhu, pak Allchin poněkud bagatelizoval.

Někteří analytici pak s tímto názorem souhlasí. Před Vánoci si budou lidé kupovat mnoho MP3 přehrávačů, ale pro nákup počítačové sestavy je lepší leden, protože péče o zákazníka je v tuto dobu daleko lepší než v hektické době Vánoc.

Klepněte pro větší obrázek

Určitý vliv na prodej PC sestav před Vánoci to ale bezesporu mít bude. Zákazník, který ví, že se za měsíc či dva chystá "dlouho očekávaná verze Windows" zřejmě nebude příliš spěchat a nepořídí si stroj s Windows XP. A zda opravdu "druhé Vánoce" tuto ztrátu doženou, to je otázka.

Argument Microsoftu, že ke zdržení de facto nedošlo, protože firemní zákazníci budou mít systém k dispozici opravdu v listopadu, nebyl příliš přijat. Podle finančních statistik samotného Microsoftu si většina firem kupuje Windows spolu s novými počítači a tímto způsobem půjde systém koupit až v lednu 2007.

Testeři však považují tento krok za správný a to ve jménu kvality budoucího systému. Allchin dále přiznal, že Microsoft zkrátka nebyl schopen dosáhnout požadované kvality v tak krátkém časovém horizontu. Vyladit výkon, uživatelské prostředí a kompatibilitu ovladačů se zkrátka nedařilo tak rychle jak bylo potřeba a vývoj byl prostě příliš pomalý na uvolnění systému v listopadu.

Microsoft také hodlá během dalšího čtvrtletí uvést tzv. "consumer" CTP (Community Technology Preview) verzi, která by měla být dostupná až 2 milionům testerů.

Raduje se Apple?

Jednou z firem, která může mít ze zdržení Vista radost, je dle analytiků právě Apple. Pravda, v našich končinách to zřejmě příliš nehrozí vzhledem k mizivému podílu Applu na našem trhu. Ve Spojených státech je však situace jiná. Systém Mac OS X a jeho poslední aktualizace již delší dobu nabízejí to, co Vista teprve slibuje, a tak nejen v podzimní sézóně, ale i v předvánočním prodeji se může řada uživatelů rozhodnout právě pro Mac. V každém případě si Apple užije další sezónu v relativním klidu bez hrozby nových Windows. Může tak ještě více nastartovat už tak neustále rostoucí prodej Maců.

Klepněte pro větší obrázek

Jak tvrdí analytici, Apple má nyní dobrou šanci toto odložení Vista využít a snažit se propagovat své řešení, které nové funkce nabízí již nyní. Ve fiskálním roce 2005 prodal Apple celkem 4,5 milionu počítačů, což bylo o 38 % více než v roce předchozím (3,3 milionu). Na tento rok se pak odhaduje prodej na 4,8 milionů Maců. Zdržení Vista pak zřejmě prodej ještě zvedne, ale zatím je těžko odhadnutelné o kolik. Obě hlavní sezóny, tedy nákup počítačů do škol a Vánoce, ale tento rok Microsoft "propásne", z čehož zcela jistě bude profitovat Apple. Věc sice trošku komplikuje přechod na platformu Intel, který ještě zcela kompletně neproběhl, nicméně vypořádat se s ním je menší problém, než vyladit ovladače ve Windows Vista pro obrovské množství rozličného hardware. Apple navíc možná stihne uvolnit novou verzi svého OS s kódovým označením Leopard ještě koncem tohoto roku a nebo počátkem roku příštího, tedy možná ještě dříve než přijde Vista. Podle některých analytiků je tak tato situace dokonce možná historickou šancí Applu urvat ještě více z koláče Microsoftu.

Allchin však tvrdí, že se Microsoft konkurence Applu neobává. Zda podceňuje jeho potenciál, to se na americkém trhu prokáže během podzimní sezóny.

Zdroje: MicrosoftWatch [1, 2], Yahoo News, ZDNet

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows Vista, Vista, Tester

162 komentářů

Nejnovější komentáře

 • lama 27. 3. 2006 18:50:37
  více viz. http://weblog.softpae.com/archive/2006/03/24/291.aspx
  že ?...
 • mistr světa amoleta 27. 3. 2006 8:41:08
  Stolní Mac při spánku taky vypadá jako vypnutý, nic nehučí - jenom pulsuje...
 • Duch 25. 3. 2006 20:09:50
  no chvilu mi to trvalo ale existuje libmad.so a ta dava bez problemove...
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky