Válka prohlížečů pokračuje: Opera se hádá s Microsoftem, kdo je úspornější

  • Opera se chlubí, že nejlépe šetří baterii
  • Microsoft tvrdí, že je nejlepší jeho Edge
  • Google je prý nejhorší a zatím mlčí

Dlouhé roky platilo, že se autoři webových prohlížečů navzájem poměřovali podle toho, čí program dosáhne lepšího skóre v některém z webových benchmarků.

Kdysi hodně dávno to snad i mělo smysl, faktem ale zůstává, že dnes už jsou rozdíly mezi jednotlivými prohlížeči natolik zanedbatelné, že se při praktickém surfování vůbec neprojeví. Pokud jeden prohlížeč provede sadu výpočtů v Javascriptu o pár desítek milisekund rychleji, opravdu to ještě neznamená, že se vám titulní stránka Živě.cz načte o něco dříve zrovna ve vítězném programu.

Bitva o baterku

Produktoví manažeři tedy hledali něco méně abstraktního – něco, co zasáhne naprosto každého surfaře s notebookem v batohu. Nakonec na to přišli v Norsku, když letos na jaře vyrazili do boje o tržní procenta s novou mantrou: Náš prohlížeč je nejúspornější a nevyšťaví vám tak rychle baterii jako Chrome.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rychlí jsou už všichni. V dalším kole války prohlížečů půjde o výdrž baterie

A skutečně, jestli laptop dokáže surfovat dvě nebo tři hodiny na baterii, je snáze představitelný benefit, než o píď rychlejší zpracovávání matematické funkce Javascriptu.

Pro Operu to přitom byla skutečná výzva, používá totiž stejné jádro jako Chrome – Blink (Webkit) od Googlu. A o tom, že Chrome nepatří zrovna k nejšetrnějším prohlížečům, se ví už celé roky. Jedním z faktorů teoreticky horší výdrže je třeba vynucené kratší časování procesoru, což může vést k jeho vyšší zátěži a tedy i spotřebě. O této vlastnosti, která má za úkol zkrátit odezvu, jsme psali již před dvěma roky.

Klepněte pro větší obrázek
Prohlížeče postavené na Blinku/Chromiu upravují časování CPU, což by mohlo teoreticky zvyšovat spotřebu.

Kratší časování CPU má ovšem i Opera s aktivním šetřícím režimem, zdá se tedy, že toto problém opravdu není a na celkové spotřebě elektrické energie se to nejspíše podepisuje jen velmi zanedbatelným dílem.

Opera používá tyto techniky:

  • Snížení aktivity tabů na pozadí
  • Úprava časovačů v Javascriptu (JS nebudí procesor tak často)
  • Automatické pozastavování nepoužívaných pluginů
  • Optimalizace přehrávaných multimédií a vynucená HW akcelerace
  • Zastavení některých animací v GUI Opery
  • Blokování reklam

S tímto unikátním setem si Opera na jaře troufla na tvrzení, že vydrží na baterii o polovinu déle než Chrome, což podpořila vlastním testem.

Microsoft vrací úder

Pár týdnů byl klid, jenže poté na výzvu Opery zareagoval Microsoft a zrealizoval vlastní test s laptopy Surface Book, který dopadl úplně naopak. Zatímco nejdéle vydržel Edge a druhý byl Chrome, úsporná Opera skončila až za nimi, což by bylo opravdu nemilé faux pas. Ze strany Microsoftu to přitom nebyl první bateriový test, Redmond si totiž už před třemi lety objednal podobný test u Fraunhoferu, ve kterém tehdy zvítězil jeho Internet Explorer 10.

To je trošku za hranou, Microsofte!

Výsledky Microsoftu inženýry z Opery samozřejmě rozžhavily doběla. Šéf softwarového vývoje Błażej Kaźmierczak celou analýzu smetl ze stolu v blogovém zápisku s dvojsmyslným titulkem Over the edge? (Za hranou?), ve kterém zkritizoval Microsoft především za to, že svůj test nepopsal dostatečně detailně, aby jej mohli nezaujatě zopakovat i ostatní. Závěry softwarové jedničky tak podle Kaźmierczaka neměly valnou hodnotu.

Klepněte pro větší obrázek
Interní test Opery ještě jednou a tentokrát i s prohlížečem Edge

A aby dal svým slovům nějakou váhu, prezentoval výsledky dalšího testu Opery, ve které ji inženýři tentokrát srovnali právě s prohlížečem Edge, který původně ignorovali, poněvadž je k dispozici pouze na Windows 10. A aby se v Opeře vyvarovali chyb Microsoftu, přesně a krok za krokem popsali, jaké weby vlastně měřili a jak při tom simulovali pohyb stránky.

Suma sumárum, Opera s úsporným režimem Edge hravě rozdrtila a norský test ke všemu potvrdil horší postavení Chromu. Pokud větší spotřebu Chromu potvrdili hned dva další hráči v odlišných testech, asi na tom něco opravdu bude.

Vždyť porovnáváte nesrovnatelné!

Zdálo by se, že tím tato bitva skončila (ačkoliv válka pokračuje dál) a Opera má opravdu nejlépe optimalizované jádro na co nejdelší výdrž, kdyby to však Opeře opět nevrátil Microsoft a to skrze Twitter Kyla Pfluga z týmu Edge.

Pflug výsledky Opery smetl ze stolu s tím, že oba porovnávané prohlížeče během testu nevykreslovaly stejný obsah, což je opravdu problém. Jak je to možné? No přeci ten blokovač reklam! Pokud měl šetřící režim během testu aktivní blokátor reklam (a měl), laptop s Operou nemusel vykreslovat flashové objekty interaktivních reklam, které by se na spotřebě rozhodně podepsaly.

Lidé chtějí výdrž, vše ostatní jsou jen technikálie

Z čistě technického hlediska je to skutečně problém, protože tím pádem nemůžeme určit, které z obou jader je to skutečně efektivnější, Sławek Sochaj z PR týmu Opery však na Pflugův twitterový povzdech zareagoval slovy, že o tyto technikálie surfařům přeci vůbec nejde a zajímá je to, o kolik energie v baterce přijdou, pokud stráví tři hodiny ve vlaku prolézáním Facebooku.

Nová bitva se v každém případě rozhořela naplno a právě výdrž bude dalším z velkých marketingových témat při přesvědčování, proč používat ten který prohlížeč.

O to je zajímavější, že samotný Google, který v obou testech prohrál, zatím diplomaticky mlčí. Možná proto, že doufá v to, že se jej podobné malicherné bojůvky netýkají, protože jeho Chrome zůstává s obrovskou převahou tržní jedničkou a ani náznakem mu zatím nekonkuruje jak Edge, tak Opera, ale stárnoucí Internet Explorer. Ovšem jak praví klasik, pýcha předchází pád.

Témata článku: Software, Prohlížeče, Chrome, Statistiky, Edge, Opera, Redmond, Válka, Aktivní surfování, Faux Pas, Mantra, Úsporný režim, Battery, Podobný test, Podobná bitva, Surface, Fraunhofer, Webový benchmark, Prohlížeč, Titulní stránka

Určitě si přečtěte

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

19.  10.  2017 | David Polesný | 25

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 187

Přichází doba hypersonických zbraní. Hrozí zvýšené riziko jaderného konfliktu

Přichází doba hypersonických zbraní. Hrozí zvýšené riziko jaderného konfliktu

** Světové mocnosti vyvíjí nové, nesmírně rychlé zbraně ** Jsou schopné pokořit rychlost Mach 5 ** Tyto zbraně mohou zvýšit riziko rozpoutání válečného konfliktu

19.  10.  2017 | Stanislav Mihulka | 20

16 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

16 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

** Legálních služeb pro sledování filmů je celá řada, využít můžete předplatné či platbu za film ** Ceny jsou u mnohých velmi rozumné, limitem je pouze nabídka titulů ** České služby mají i dabované filmy, u zahraničních často chybí i české titulky

18.  10.  2017 | Vladislav Kluska | 26


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji