Válka mechanik

Mezi další uchazeče o náhradu Floppy mechanik se zařadil výrobek od firmy Samsung PRO-FD.
Mezi další uchazeče o náhradu Floppy mechanik se zařadil výrobek od firmy Samsung PRO-FD. Tato mechanika ovšem nespatří světlo světa dříve, než v druhé polovině roku 1999 a to už by mohlo být také pozdě. Na média do mechaniky by se mělo vejít 123 MB což není až tak moc. Cena by měla být samozřejmě nižší než cena SuperDisku od Imationu. Co by mělo být tedy hlavní výhodou ? Podle výrobce je to rychlost, která má překonat jakékoliv jiné mechaniky na trhu a zpětná kompatibilita s disketami 720 KB a 1,44MB. PRO-FD je 3,5 palcová mechanika a používá nový zapisovací systém tzv. „all-magnetic self-servo“. Přenosová rychlost dosahuje až 5Mb/s, což bude několikrát více než mnozí konkurenti na trhu. President společnosti Samsung Electro-Mechanics America tvrdí, že největší úspora pro uživatele bude cena médií, která se bude pohybovat od $10 do $20. Samsung se domlouvá s ostatními výrobci na licencích a mechanika by se měla objevit na trhu příští rok.

Konkurence se ovšem přiostřuje. Firma Imation plánuje dvakrát zvýšit rychlost mechaniky SuperDrive na 1,2 Mb/s, aby mohla soupeřit s výrobky od firmy Iomega (Zip). Vylepšení ovšem budou k vidění také až příští rok. Manager firmy Imation Jon Siegel počítá s tím, že jejich optické servo je daleko spolehlivější, než magnetické v PRO-FD a hlavně s mechanikou od Samsungu se zatím nepočítá do notebooků.

SuperDisk je podporován předními výrobci mechanik a medií: Matsushita ( Panasonic), Maxell a Mitsubishi. Firmy Sony a Fuji dokončili technologii 200 MB HiFD, ale prozatím se neobjevil na trhu žádný výrobek. Caleb Technology oznámily plány na UHD 144 (144 MB) a Swan Instruments společně s Mitsumi Electric slibují UHC 3130 (130 MB).

Všechny tyto formáty, zpětně kompatibilní s FDD ovšem mají největšího konkurenta v podobě Zip mechanik. Téměř všichni významní výrobci počítačů nabízejí 100 MB Zip mechaniky a 250 MB verze se mají na trhu objevit koncem roku za $199.

Diskuze (2) Další článek: Opravené ICQ 99 build 1620

Témata článku: Servo, Fuji, Válka, Největší výhoda, Electro, Self, Příští rok, Magnetic, Mitsubishi Electric, Floppy, Mitsubishi

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů