Válečný konflikt zřejmě způsobí další pokles investic do IT

Zejména pokud nebude operace ukončena rychle, čeká nás další bídný rok.

Průmysl informačních a komunikačních technologií je v posledních třech letech zasahován morovými ranami: nejdříve kolaps internetové bubliny, pak zpomalení americké ekonomiky, dále vlna finančních skandálů, která otřásla vírou v čistotu korporátního podnikání, a v posledním roce pak stagnace ekonomik evropských, zejména určujícího Německa. Letošní rok přichází doslova další úder – válečný konflikt v Iráku, zejména pokud bude dlouhodobý (a to se bohužel zdá být nyní velmi pravděpodobné), opět způsobí, že očekávaný vzestup investic do ICT se odkládá. S čím přijde „ten, kdo nás trestá“, příští rok?

Průzkum význačné společnosti Merrill Lynch dokládá, že 17 % velkých amerických a evropských firem letos zpomalí své investování do ICT z důvodu války v Iráku. Respondenti, kterými jsou CIO stovky největších světových firem tvrdí, že pokles nastane, i když válka bude trvat rychle; jen 10 % z nich se domnívá, že letos nastane vzestup investicí. Mezi dodavatelské firmy, které budou nejvíce zastaženy, jsou jmenovány společnosti Oracle, Sun Microsystems a EMC; Oracle již ohlásila, že poslední kvartál budou výsledky velmi citelně za očekávání. Válka totiž byla z pohledu podnikání načasována nešťastně – poslední dva-tři týdny v kvartálu (tj. druhý-čtvrtý týden v březnu) se vyznačují nejvyšší mírou nákupů, neboť většina firem je hodnocena za kvartální výsledky a snaží se vše dohnat na poslední chvíli. Válka však řadě z nich způsobila jiné starosti než o kvartální rozpočet, podpisy kontraktů se odkládají.

Studie byla vytvořena v prvních dnech válečného konfliktu, kdy se ještě zdálo, že by vše mohlo skončit velmi rychle, v nejhorším případě během jednoho-dvou měsíců. Současné zprávy ovšem spíše indikují, že vše může trvat mnoho měsíců, a dokonce se místy začíná objevovat hrozivé slovo „rok“; co je ale více než jisté, je podstatně zvýšená cena za konflikt, možná až několikanásobná oproti předchozím odhadům. A ať jej již bude platit kdokoli a jakkoli, je jisté, že část z těchto peněz by mohla jít do IT, a nepůjde.

Válečná doba ovlivní producenty v IT i v jiném směru: jak poznamenává Internet Week, výrobci software a hardware budou váhat s tím, aby v tomto čase uváděli na trh nové produkty, a to zejména z marketingových důvodů – nepůsobí to zkrátka dobře na zákazníky a nevrhá to dobré světlo na firmu. Připomeňme si jedenácté září: i v té době se mysl stamiliónů lidí obrátila od běžného života a nakupování zcela jiným směrem, dynamika trhu se zastavila.

Je nicméně vhodné poznamenat, že jiné výzkumné agentury a komentátoři tvrdí opak – že válka utrácení neovlivní; měli ovšem v každém případě na mysli konflikt krátký a hladce probíhající. Analýzy nicméně jedním dechem dodávají, že s utrácením do IT to stejně nebude letos nijak valné, protože „strukturální problémy“ ekonomiky silných zemí nejsou vyřešeny.

Například své odhady pro prodej osobních počítačů v roce 2003 před několika týdny směrem dolů revidovala agentura IDC; růst má být 6,9 %, předchozí odhady hovořily o růstu 8,3 % - celkový počet prodaných počítačů má letos dosáhnout 145,6 mil. Odhad však byl vytvořen ještě před vypuknutím konfliktu, takže spíše se dá v realitě čekat horší výsledek.

Tradiční otázka zní, zdali budou ovlivněny investice do IT i v našich zemích. Konfliktu se víceméně neúčastníme, takže půjde o účinky zvnějšku; zde máme dobrý příklad právě u událostí předloňského jedenáctého září. Okamžitý účinek v ČR, na rozdíl od Ameriky i západní Evropy, byl možná s výjimkou letecké dopravy téměř nulový – první tři měsíce „jako by se nic nestalo“. Poté se ale účinky začaly negativně projevovat tak, jak se šíří kruhy po vodě – zpomalení investic zahraničních firem, zpomalení utrácení do IT u společností se zahraniční účastí apod. Výsledkem bylo zpomalení investování u velkých firem, a téměř nulová reakce u konzumentů, neboť koncoví uživatelé jsou ovlivněni stavem pouze stavem své peněženky nebo silnou domácí událostí, která se jich dotýká osobně a bezprostředně – například povodněmi.

Dá se tedy očekávat, že nyní bude situace podobná: firmy, které jsou více propojeny se světovou ekonomikou než prostí občané, budou případným negativním vlivem konfliktu na světovou, zejména ovšem na evropskou ekonomiku (některé scénáře hovoří o doslova devastujícím vlivu, viz též vysoká cena ropy), ovlivněny – firemní investice do IT budou i u nás konfliktem dotčeny. Spotřebitelé brzy ne, pokud se ale budou plnit černé předpovědi, i oni pokles české ekonomiky pocítí na vlastní kůži.

Diskuze (4) Další článek: SETI@home obsahuje chybu

Témata článku: Hardware, Internet, Tradiční otázka, Dobrý výsledek, Osobní doprava, Poslední měsíc, Velká rána, Válečný konflikt, Předchozí odhad, Konflikt, Poslední odhad, IT, Ekonomika, Tampa, Poslední rok, Běžný občan, Letecký průmysl, Velký skandál, Dobrý způsob, Week, Dobré světlo, Způsob, Silný vliv, Pokles, Nejhorší stav


Určitě si přečtěte

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 115

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 66Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky