Válečný konflikt zřejmě způsobí další pokles investic do IT

Zejména pokud nebude operace ukončena rychle, čeká nás další bídný rok.

Průmysl informačních a komunikačních technologií je v posledních třech letech zasahován morovými ranami: nejdříve kolaps internetové bubliny, pak zpomalení americké ekonomiky, dále vlna finančních skandálů, která otřásla vírou v čistotu korporátního podnikání, a v posledním roce pak stagnace ekonomik evropských, zejména určujícího Německa. Letošní rok přichází doslova další úder – válečný konflikt v Iráku, zejména pokud bude dlouhodobý (a to se bohužel zdá být nyní velmi pravděpodobné), opět způsobí, že očekávaný vzestup investic do ICT se odkládá. S čím přijde „ten, kdo nás trestá“, příští rok?

Průzkum význačné společnosti Merrill Lynch dokládá, že 17 % velkých amerických a evropských firem letos zpomalí své investování do ICT z důvodu války v Iráku. Respondenti, kterými jsou CIO stovky největších světových firem tvrdí, že pokles nastane, i když válka bude trvat rychle; jen 10 % z nich se domnívá, že letos nastane vzestup investicí. Mezi dodavatelské firmy, které budou nejvíce zastaženy, jsou jmenovány společnosti Oracle, Sun Microsystems a EMC; Oracle již ohlásila, že poslední kvartál budou výsledky velmi citelně za očekávání. Válka totiž byla z pohledu podnikání načasována nešťastně – poslední dva-tři týdny v kvartálu (tj. druhý-čtvrtý týden v březnu) se vyznačují nejvyšší mírou nákupů, neboť většina firem je hodnocena za kvartální výsledky a snaží se vše dohnat na poslední chvíli. Válka však řadě z nich způsobila jiné starosti než o kvartální rozpočet, podpisy kontraktů se odkládají.

Studie byla vytvořena v prvních dnech válečného konfliktu, kdy se ještě zdálo, že by vše mohlo skončit velmi rychle, v nejhorším případě během jednoho-dvou měsíců. Současné zprávy ovšem spíše indikují, že vše může trvat mnoho měsíců, a dokonce se místy začíná objevovat hrozivé slovo „rok“; co je ale více než jisté, je podstatně zvýšená cena za konflikt, možná až několikanásobná oproti předchozím odhadům. A ať jej již bude platit kdokoli a jakkoli, je jisté, že část z těchto peněz by mohla jít do IT, a nepůjde.

Válečná doba ovlivní producenty v IT i v jiném směru: jak poznamenává Internet Week, výrobci software a hardware budou váhat s tím, aby v tomto čase uváděli na trh nové produkty, a to zejména z marketingových důvodů – nepůsobí to zkrátka dobře na zákazníky a nevrhá to dobré světlo na firmu. Připomeňme si jedenácté září: i v té době se mysl stamiliónů lidí obrátila od běžného života a nakupování zcela jiným směrem, dynamika trhu se zastavila.

Je nicméně vhodné poznamenat, že jiné výzkumné agentury a komentátoři tvrdí opak – že válka utrácení neovlivní; měli ovšem v každém případě na mysli konflikt krátký a hladce probíhající. Analýzy nicméně jedním dechem dodávají, že s utrácením do IT to stejně nebude letos nijak valné, protože „strukturální problémy“ ekonomiky silných zemí nejsou vyřešeny.

Například své odhady pro prodej osobních počítačů v roce 2003 před několika týdny směrem dolů revidovala agentura IDC; růst má být 6,9 %, předchozí odhady hovořily o růstu 8,3 % - celkový počet prodaných počítačů má letos dosáhnout 145,6 mil. Odhad však byl vytvořen ještě před vypuknutím konfliktu, takže spíše se dá v realitě čekat horší výsledek.

Tradiční otázka zní, zdali budou ovlivněny investice do IT i v našich zemích. Konfliktu se víceméně neúčastníme, takže půjde o účinky zvnějšku; zde máme dobrý příklad právě u událostí předloňského jedenáctého září. Okamžitý účinek v ČR, na rozdíl od Ameriky i západní Evropy, byl možná s výjimkou letecké dopravy téměř nulový – první tři měsíce „jako by se nic nestalo“. Poté se ale účinky začaly negativně projevovat tak, jak se šíří kruhy po vodě – zpomalení investic zahraničních firem, zpomalení utrácení do IT u společností se zahraniční účastí apod. Výsledkem bylo zpomalení investování u velkých firem, a téměř nulová reakce u konzumentů, neboť koncoví uživatelé jsou ovlivněni stavem pouze stavem své peněženky nebo silnou domácí událostí, která se jich dotýká osobně a bezprostředně – například povodněmi.

Dá se tedy očekávat, že nyní bude situace podobná: firmy, které jsou více propojeny se světovou ekonomikou než prostí občané, budou případným negativním vlivem konfliktu na světovou, zejména ovšem na evropskou ekonomiku (některé scénáře hovoří o doslova devastujícím vlivu, viz též vysoká cena ropy), ovlivněny – firemní investice do IT budou i u nás konfliktem dotčeny. Spotřebitelé brzy ne, pokud se ale budou plnit černé předpovědi, i oni pokles české ekonomiky pocítí na vlastní kůži.

Diskuze (4) Další článek: SETI@home obsahuje chybu

Témata článku: Hardware, Internet, Velká rána, Silný vliv, Ekonomika, Běžný občan, Tradiční otázka, Poslední měsíc, IT, Dobrý výsledek, Konflikt, Způsob, Poslední rok, Předchozí odhad, Poslední odhad, Dobrý způsob, Pokles, Válečný konflikt, Week, Merrill Lynch, Letecký průmysl, Velký skandál, Osobní doprava, Dobré světlo, Nejhorší stav


Určitě si přečtěte

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

** Klasický počítač bezchybně zpracuje bit po bitu dat ** Mozek si realitu naopak spíše představuje a chybuje ** Teď se tím baví internet u další optické iluze

Jakub Čížek | 32

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

** Odborníci přišli na to, jak obejít limit bezkontaktních plateb ** Stačí zařízení, ovlivňující komunikaci mezi kartou a terminálem ** Stahují se nad bezkontaktními platbami mračna?

Karel Kilián | 79

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 96

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF