Válečný konflikt zřejmě způsobí další pokles investic do IT

Zejména pokud nebude operace ukončena rychle, čeká nás další bídný rok.

Průmysl informačních a komunikačních technologií je v posledních třech letech zasahován morovými ranami: nejdříve kolaps internetové bubliny, pak zpomalení americké ekonomiky, dále vlna finančních skandálů, která otřásla vírou v čistotu korporátního podnikání, a v posledním roce pak stagnace ekonomik evropských, zejména určujícího Německa. Letošní rok přichází doslova další úder – válečný konflikt v Iráku, zejména pokud bude dlouhodobý (a to se bohužel zdá být nyní velmi pravděpodobné), opět způsobí, že očekávaný vzestup investic do ICT se odkládá. S čím přijde „ten, kdo nás trestá“, příští rok?

Průzkum význačné společnosti Merrill Lynch dokládá, že 17 % velkých amerických a evropských firem letos zpomalí své investování do ICT z důvodu války v Iráku. Respondenti, kterými jsou CIO stovky největších světových firem tvrdí, že pokles nastane, i když válka bude trvat rychle; jen 10 % z nich se domnívá, že letos nastane vzestup investicí. Mezi dodavatelské firmy, které budou nejvíce zastaženy, jsou jmenovány společnosti Oracle, Sun Microsystems a EMC; Oracle již ohlásila, že poslední kvartál budou výsledky velmi citelně za očekávání. Válka totiž byla z pohledu podnikání načasována nešťastně – poslední dva-tři týdny v kvartálu (tj. druhý-čtvrtý týden v březnu) se vyznačují nejvyšší mírou nákupů, neboť většina firem je hodnocena za kvartální výsledky a snaží se vše dohnat na poslední chvíli. Válka však řadě z nich způsobila jiné starosti než o kvartální rozpočet, podpisy kontraktů se odkládají.

Studie byla vytvořena v prvních dnech válečného konfliktu, kdy se ještě zdálo, že by vše mohlo skončit velmi rychle, v nejhorším případě během jednoho-dvou měsíců. Současné zprávy ovšem spíše indikují, že vše může trvat mnoho měsíců, a dokonce se místy začíná objevovat hrozivé slovo „rok“; co je ale více než jisté, je podstatně zvýšená cena za konflikt, možná až několikanásobná oproti předchozím odhadům. A ať jej již bude platit kdokoli a jakkoli, je jisté, že část z těchto peněz by mohla jít do IT, a nepůjde.

Válečná doba ovlivní producenty v IT i v jiném směru: jak poznamenává Internet Week, výrobci software a hardware budou váhat s tím, aby v tomto čase uváděli na trh nové produkty, a to zejména z marketingových důvodů – nepůsobí to zkrátka dobře na zákazníky a nevrhá to dobré světlo na firmu. Připomeňme si jedenácté září: i v té době se mysl stamiliónů lidí obrátila od běžného života a nakupování zcela jiným směrem, dynamika trhu se zastavila.

Je nicméně vhodné poznamenat, že jiné výzkumné agentury a komentátoři tvrdí opak – že válka utrácení neovlivní; měli ovšem v každém případě na mysli konflikt krátký a hladce probíhající. Analýzy nicméně jedním dechem dodávají, že s utrácením do IT to stejně nebude letos nijak valné, protože „strukturální problémy“ ekonomiky silných zemí nejsou vyřešeny.

Například své odhady pro prodej osobních počítačů v roce 2003 před několika týdny směrem dolů revidovala agentura IDC; růst má být 6,9 %, předchozí odhady hovořily o růstu 8,3 % - celkový počet prodaných počítačů má letos dosáhnout 145,6 mil. Odhad však byl vytvořen ještě před vypuknutím konfliktu, takže spíše se dá v realitě čekat horší výsledek.

Tradiční otázka zní, zdali budou ovlivněny investice do IT i v našich zemích. Konfliktu se víceméně neúčastníme, takže půjde o účinky zvnějšku; zde máme dobrý příklad právě u událostí předloňského jedenáctého září. Okamžitý účinek v ČR, na rozdíl od Ameriky i západní Evropy, byl možná s výjimkou letecké dopravy téměř nulový – první tři měsíce „jako by se nic nestalo“. Poté se ale účinky začaly negativně projevovat tak, jak se šíří kruhy po vodě – zpomalení investic zahraničních firem, zpomalení utrácení do IT u společností se zahraniční účastí apod. Výsledkem bylo zpomalení investování u velkých firem, a téměř nulová reakce u konzumentů, neboť koncoví uživatelé jsou ovlivněni stavem pouze stavem své peněženky nebo silnou domácí událostí, která se jich dotýká osobně a bezprostředně – například povodněmi.

Dá se tedy očekávat, že nyní bude situace podobná: firmy, které jsou více propojeny se světovou ekonomikou než prostí občané, budou případným negativním vlivem konfliktu na světovou, zejména ovšem na evropskou ekonomiku (některé scénáře hovoří o doslova devastujícím vlivu, viz též vysoká cena ropy), ovlivněny – firemní investice do IT budou i u nás konfliktem dotčeny. Spotřebitelé brzy ne, pokud se ale budou plnit černé předpovědi, i oni pokles české ekonomiky pocítí na vlastní kůži.

Diskuze (4) Další článek: SETI@home obsahuje chybu

Témata článku: Hardware, Internet, Předchozí odhad, Válečný konflikt, Pokles, Konflikt, Dobrý výsledek, IT, Velký skandál, Poslední rok, Způsob, Silný vliv, Poslední měsíc, Velká rána, Tradiční otázka, Dobrý způsob, Nejhorší stav, Letecký průmysl, Běžný občan, Osobní doprava, Poslední odhad, Ekonomika, Week, Merrill Lynch


Určitě si přečtěte

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 38

Intel má 50 let! Připomeňte si 6 klíčových milníků v historii firmy

Intel má 50 let! Připomeňte si 6 klíčových milníků v historii firmy

** Firma Intel byla založena přesně před 50 lety ** Intel začínal jako výrobce pamětí ** Dnes je největším výrobcem procesorů pro osobní počítače

David Polesný, Pavel Tronner | 10

Jak zrychlit a vylepšit domácí Wi-Fi

Jak zrychlit a vylepšit domácí Wi-Fi

** Máte pomalou Wi-Fi? ** Nedosáhne na zahradu nebo na záchod? ** Zopakujeme si základní pravidla optimalizace

David Polesný, Jakub Čížek | 17

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Mobil letí z výšky na zem a nic se mu nestane! Podívejte se, jak ho ochrání unikátní aktivní pouzdro

Mobil letí z výšky na zem a nic se mu nestane! Podívejte se, jak ho ochrání unikátní aktivní pouzdro

** Toto pouzdro zaručeně ochrání mobil při pádu ** Německý inženýr na něm pracoval 4 roky ** V letu vytáhne pružnou ochrannou konstrukci

Karel Kilián | 26


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny