Válečný deník

Jednou z nejtragičtějších událostí tohoto století byla druhá světová válka. O její vývoj od počátků a v mezinárodních souvislostech se snaží i multimediální titul Druhá světová válka lokalizovaný firmou Jimaz.
Marek Šalanda: Jednou z nejtragičtějších událostí tohoto století byla druhá světová válka. Její stín nás neustále provází – stala se mementem, na které bychom neměli jen tak zapomenout. Abychom ji pochopili, musíme sledovat její vývoj od počátků a v mezinárodních souvislostech. O tento postup se snaží i multimediální titul Druhá světová válka lokalizovaný firmou Jimaz.

Rozmanitost především
Válku zde můžete sledovat jako kroniku – chronologicky jednu událost za druhou. Nechybí samozřejmě spousta doplňujících informací a zajímavostí. Zvláště ty jsou často opravdovými lahůdkami. Vedle popisů techniky, válečných strategií nebo portrétů se totiž setkáte s autentickými svědectvími, s dobovými rozhlasovými přenosy, filmy a fotografiemi. Základ tvoří multimediální pásmo podobné klasickému dokumentárnímu filmu – není tedy v textové podobě, což určitě není překážkou a naopak zvyšuje kvalitu.

Ocenil bych však větší střídání hlasů vyprávějících válečné události, které by oživily a více připoutaly pozornost. Malou slabinou se může zdát orientace – události postupují podle období, ale na různá bojiště současně. Tak se najednou z pouště ocitnete v Tichomoří bez jakéhokoli připomenutí událostí z předchozího období. Pokud vám tento způsob nevyhovuje, můžete si však v rejstříku zvolit sledování událostí podle bojiště a dezorientace je rázem pryč.

Hledání výhodou
Při hledání jakékoli události, osobnosti, výzbroje nebo výstroje se určitě neztratíte. Rejstřík nabízí hledání jak podle abecedy, tak podle chronologie. Jeho propracovanost umožňuje uživateli bez problémů a velmi rychle najít požadovanou informaci. Díky tomu patří mezi nejlépe připravené rejstříky, s jakými jsem se setkal.

Zpracování války sahá do velké hloubky, nevynechává ani zajímavosti a některé detaily. Jste tak vtaženi přímo do děje. Vaši prostorovou orientaci doplňují nejrůznější schémata a dobře připravené mapové náčrty. Na druhé straně bych vám doporučil oživení znalostí o celé válce. Budete tak moci lépe vstřebat nabízené informace.

Autorům, resp. lokalizátorům, bych doporučil přidání časové osy v papírové podobě. Ta by nabízela zmiňované události tak, jak šly za sebou. Uživatel by získal přehled a souvislosti, které jsou důležité pro pochopení každé historické události. Takhle se totiž může stát, že kvalita získaných a předkládaných informací nebude dostatečně oceněna. Hodil by se i „papírový“ přehled osobností a jejich střídání na jednotlivých postech, opět v časové ose.

Druhá světová válka přináší kvalitně propracovaný pohled, který obohatí a doplní vaše vědomosti. Nepřeberné množství údajů vás určitě zaujme a vašim dětem doplní jejich znalosti ze školy. O válce zde najdete téměř všechno. I přesto by však ještě více pomohly zmíněné doplňky. Prozatím si vytáhněte nějaký ten přehled ze školních sešitů – bude se určitě hodit.

Dvě multimediální CD-ROM
Druhá světová válka
Zdroj: Jimaz, Praha
Telefon: (02) 33 37 23 01
Cena: 990 Kč vč. DPH
Min. konfigurace: Windows 3.1/95/98, PC 486DX, 8 MB RAM, 16bitová zvuková karta, SVGA 640 × 480

Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.
Váš názor Další článek: Microsoft nabízí řešení, odmítá dělení

Témata článku: Windows, Světová válka, Výstroj, Memento, Tichomoří, Den, Připravená strategie, Val, Textová podoba, Historický telefon, Časová osa, Deník


Určitě si přečtěte

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 78

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 40

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5