Válečné blogy jako lék na propagandu

Kde zjistit pravdivé informace o probíhajícím konfliktu? Zřejmě nikde, pokud nehodláte odjet na frontu ověřit si vše na vlastní oči. Pro nás méně odvážné je tu tip: warblogy.
Válečné blogy jako lék na propagandu
Kdo sleduje probíhající válečný konflikt v Iráku, si jistě povšiml, že informace obou stran (a mnohdy i novinářů, především amerických a britských, kteří byli “vpuštěni”) mají hodně daleko k pravdivosti, objektivitě a neutrálnosti. Od strany irácké to nikdo ani neočekává, nicméně i spojenecká vojska často informují způsobem, který si pamatujeme z dob černobylské havárie: “radiace je nulová a nadále klesá”.

Internet, tedy jeho aktivní obyvatelé, prokázali jako už několikrát schopnost nápravy nepravostí, rychlou reakci, necenzurovatelnost, ring volný pro opravdovou pluralitu názorů. Na různých adresách vyrůstají zpravodajské i analytické weby, které dostaly coby parafráze na populární weblogy (= “deníčky”) název warblogy. Mají to ostatně i v adresách: zkuste www.warblogs.cc nebo www.warblogging.com. Naleznete zde (plus na desítkách dalších adres, z nichž některé uvádíme níže v článku, nebo které jsou odkazovány především z Warblogs.cc) nepřeberné bohatství informací: od očitých účastníků děje, po různé více či méně insiderské zdroje, názory, analýzy a komentáře. Pokud se ptáte, jaká je hodnověrnost těchto zpráv a článků, ptáte se špatně, neboť vám na to nikdo neodpoví – za materiály odpovídá jejich autor, který je často anonymní a jeho úkolem není vám něco dokazovat. Berte, nebo neberte; autorem může být bratr George Bushe nebo syn Sadáma Husajna, trockista z Ruska nebo fundamentalista z Íránu. V dnešní situaci, kdy devadesát procent oficiálních světových médií, tištěných i internetových, nedokáže nic než přebírat oficiální zprávy obou stran z vojenských brífinků, které obsahují buď nevěrohodné údaje (např. o obsazení města, o několik dnů později se o ně ale stále bojuje), nebo vzájemné osočování záměrně zamlžující nepříjemnou realitu, nebo i úplné jalovosti, mají tyto neoficiální zdroje mnohdy vyšší informační hodnotu. Názor na jejich věrohodnost si musí udělat čtenář sám; některé usilují o maximální neutrálnost, jiné vyjadřují určitý postoj a nijak se tím netají.

Zajímavé navíc je, že některé warblogy (“válečné deníčky”) si vedou sami novináři v Iráku: poskytují tak svému zaměstnavateli jedny informace a do deníčku si píší jiné – s tím rozdílem, že tento deníček je přístupný komukoli na světě stejně jako web příslušných novin nebo televizní stanice. Například reportéři BBC, která je obvykle ceněna pro schopnost kritického odstupu od událostí, si vedou svůj vlastní warblog zde; je to na adrese BBC, takže nejde o přílišný odklon od oficiálního zpravodajství. Naopak neznámá osoba, zřejmě voják americké armády nazývající se “L.T. Smash”, si vede warblog jiného typu. Reportér od CNN pak publikuje svůj pohled na www.kevinsites.net, a už měl taky se zaměstnavatelem opletačky. Zřejmě nejzajímavější pohled z druhé strany nabízí warblogger přezdívající si Salaam Pax, publikující již před válkou. Další zajímavou adresou je Back-to-Iraq, tvořený bývalým význačným reportérem agentury AP. Na závěr pak stránky známé stanice Al Jazeera, kde je neznámo proč uvedeno, že jsou “english”.

Další pozoruhodnost: weblogy byly zatím považovány za místa, kde se setkáte především s názory, často velmi osobními. Warblogy ale jsou nabity fakty: jejich tvůrci přesně dokázali reflektovat touhu čtenářů po nezabarvených, jasných, stručných faktech. Denní souhrn (“Recap” jako rekapitulace) na adrese agonist.org je nejlepším shrnutím dění, které na světě existuje, lepší než CNN, SkyNews nebo msnbc.com, a vytváří jej amatér, nikoli štáby “žurnalistů”. Válečnému zpravodajství, jeho kvalitě, zabarvení se věnuje tento zajímavý článek v New York Times, který mimochodem vzdal neobyčejný hold právě zmíněným warblogům.

Je to jako když skládáte puzzle zvláštního typu. K dispozici máte pětkrát víc dílků, než kolik je jich k sestavení obrázku potřeba. Můžete tak sestavit ne jeden, ale nekonečně mnoho různých výsledků – podle toho, čemu se sami rozhodnete věřit.

Diskuze (5) Další článek: Celeron 2,4 GHz již v Japonsku

Témata článku: Google, Blog, Oficiální materiál, Zvláštní typ, Bush, Al Jazeera, Puzzle, Smash, Nejzajímavější fakt, Americká stanice, Lék, Hold, Válečný konflikt, Neoficiální informace, Ring, English


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Kamera pro Arduino i Raspberry Pi, která vidí

Pojďme programovat elektroniku: Kamera pro Arduino i Raspberry Pi, která vidí

** Představte si robotické autíčko s kamerou ** S kamerou, která opravdu vidí věci ** Na trhu je jich několik a my si dnes vyzkoušíme americkou Pixy2

Jakub Čížek | 12

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných po velké prohnuté obludy

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných po velké prohnuté obludy

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci, hraní i filmy ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem stojí tři tisíce ** 4K už dává smysl i s cenou kolem deseti tisíc korun

David Polesný | 54Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů