V Ženevě včera začal celosvětový summit o informační společnosti. Pod patronací Spojených národů se zabývá otázkami jako "kdo by měl vládnout Internetu", či "jak financovat přístup k informačním technologiím". Dramatické přesuny moci, typu podřízení Internetu Mezinárodní telekomunikační unii, se naštěstí nekonají. Zatím...
Kapitoly článku:
Informační a komunikační technologie, a především pak fenomén tzv. informační společnosti, se stále více stávají předmětem zájmu oficiálních "mocenských" struktur. Svědčí o tom i včera zahájený celosvětový summit o informační společnosti (WSIS, World Summit on Information Society). Svolala jej Mezinárodní telekomunikační unie (ITU, International Telecommunication Union), koná se "pod křídly" Organizace spojených národů, a aby to nebylo až tak jednoduché, je celá akce rozdělena do dvou fází:
- první fáze probíhá od 10.12.2003 v Ženevě,
- druhá fáze proběhne 16. až 18.11.2005 v Tunisu.
Na včera zahájené první fázi je zastoupeno na 50 států. Zejména rozvojové země jsou zastoupeny na nejvyšší úrovni, zatímco např. prezident Bush zůstal doma. ČR je zastoupena delegací vedenou místopředsedou vlády Petrem Marešem. Údaje o počtu účastníků se liší, horní odhady některých médií hovoří o 16 tisících, konzervativnější o 12 až 13 tisících.
Co je na programu?
Zajímavé je, že mnohá média prezentují tento summit jako "technický" (Tech Summit). To ale není pravda, protože o technologické otázky zde vůbec nejde. Vše se naopak točí kolem otázek "moci" a "peněz" - kdo bude mít právo rozhodovat, určovat a diktovat, v jakém rozsahu a komu, kde se vezmou peníze atd.
Původní oficiální záměr byl zabývat se překlenutím propasti "digital divide" mezi bohatými a chudými státy, ale později se agenda poněkud posunula směrem k řešení největších rozporů, které existují mezi vyspělými a rozvojovými zeměmi. Jde zejména o dva hlavní rozpory:
- kdo a jak by měl "vládnout" Internetu, řídit jej a rozhodovat o zásadních věcech, které se jej týkají
- kdo (a jak) by měl financovat rozšiřování informačních a komunikačních technologií do rozvojových částí světa
Vedle toho se summit chce zabývat také záležitostmi jako je zachování svobody slova, ochrana duševního vlastnictví či boj proti internetové kriminalitě. Poměrně zajímavým bodem je i pokus definovat, co vlastně je "informační společnost" (tedy pokus najít nějakou univerzální definici).
Formálním výstupem summitu, resp. jeho první fáze, by měly být dva koncepční dokumenty:
- politickou deklaraci ("jasné a zřetelné vyjádření politické vůle rozvíjet informační společnost")
- akční plán (s výčtem konkrétních úkolů, kroků, opatření, cílů atd.).
K těmto výstupům se vrátím později, až bude dostupné jejich výsledné znění. Podívejme se spíše na aktuální otázky, které se na summitu skutečně řeší.