Ve čtvrtek 20. června Bidenova administrativa oznámila, že zakáže používání antivirového softwaru Kaspersky. Zákaz začne platit 29. září 2024, takže uživatelé mají čtvrt roku na to, aby si našli jiný bezpečnostní software. Po tomto datu by neměla žádná americká firma nebo spotřebitel používat antivirový software Kaspersky ani dostávat jeho aktualizace. Podrobnosti přináší magazín Bleeping Computer.
„Dnes Úřad pro průmysl a bezpečnost Ministerstva obchodu oznámil konečné rozhodnutí, které zakazuje Kaspersky Lab, Inc., americké pobočce ruské antivirové a kyberbezpečnostní firmy, poskytovat přímo nebo nepřímo antivirový software a produkty nebo služby kybernetické bezpečnosti v USA nebo osobám v USA,“ uvádí oznámení s tím, že se zákaz vztahuje i na všechny produkty přidružených a dceřiných společností.
Zákaz kvůli obavám z Ruska
Vydání zákazu oznámila na tiskové konferenci americká ministryně obchodu Gina Raimondo. Uvedla, že tento zákaz je „první svého druhu“ a že je výsledkem důkladného vyšetřování vazeb firmy na Rusko. Zákaz se týká i dalších produktů, které jsou prodávány pod jinými značkami.
Důvodem k tomuto rozhodnutí jsou obavy z možného narušení národní bezpečnosti. „Rusko opakovaně ukázalo, že má schopnosti a úmysly využívat ruské firmy, jako je Kaspersky Lab, k získávání a zneužívání citlivých informací z USA. Použijeme všechny dostupné nástroje k ochraně národní bezpečnosti a amerického lidu,“ konstatovala Raimondo.
Firma Kaspersky jakékoli vazby na ruskou vládu důrazně popírá. Americká vláda se ale domnívá, že kvůli kybernetickým schopnostem Ruska a jeho vlivu na Kaspersky není možné zmírnit možná rizika jinak než úplným zákazem služeb této společnosti ve Spojených státech. Existují totiž důvodné obavy, že ruská vláda může donutit firmu Kaspersky, aby jí poskytovala citlivé údaje, což by mohlo ohrozit národní bezpečnost.
Ruská firma Kaspersky bojuje o obnovení své mezinárodní reputace od roku 2017, kdy Spojené státy zakázaly používání jejího softwaru na vládních počítačích. Tehdy se údajně hackeři pomocí softwaru Kaspersky měli zmocnit citlivých dokumentů Národní bezpečnostní agentury (National Security Agency; NSA).
Kaspersky v USA končí
Americká vláda postupně zakazovala používání softwaru Kaspersky ve federálních institucích a nyní zákaz rozšiřuje na celé USA. Od 20. července nesmí Kaspersky v USA uzavírat nové smlouvy a od 29. září nemůže poskytovat ani aktualizace a provozovat svou bezpečnostní síť Kaspersky Security Network (cloudová platforma, která přijímá nové vzorky souborů a telemetrii nahranou ze zařízení).
Zakladatel a generální ředitel Eugene Kaspersky strávil posledních sedm let popíráním jakýchkoli vazeb na ruskou vládu. Dokonce nabídl předání zdrojových kódů svých produktů americké vládě. Ani tento krok však v řadách vládních úředníků nevzbudil potřebnou důvěru.
Přibližně sedm let poté Biden využil rozsáhlé pravomoci vytvořené Trumpovou administrativou k celostátnímu zákazu. Současně s tím Bidenova administrativa zařadila firmu Kaspersky na černou listinu, což by mohlo dále poškodit její mezinárodní reputaci a prodeje.
Vláda uvádí, že jednotlivci, kteří budou nadále používat software Kaspersky po stanovených termínech, nebudou nijak postihováni. Podotýká, že tito uživatelé budou jednat na vlastní riziko. Naopak prodejci a distributoři, kteří tento zákaz poruší, budou čelit vysokým pokutám.