E-shopy

V USA levněji než v Evropě? Proč jsou ceny v dolarech obvykle nižší než v eurech či korunách?

  • Platíme v Evropě více než v USA? Ano i ne
  • U nás máme jiné daně a další poplatky
  • Někteří výrobci ale skutečně mohou bezdůvodně zdražit

Pro mnoho lidí je stále překvapením, že když se objeví nové mobily, počítače či jiná elektronika, tak Američané zaplatí méně než my v Evropě. Příkladem budiž nové herní konzole Xbox Series X či PlayStation 5, které v USA stojí 500 dolarů, ale na starém kontinentu 500 eur (či 13 500 Kč). Euro má přitom o 18 % vyšší hodnotu, takže oněch 500 eur odpovídá v přepočtu asi 592 dolarům.

Za nepoměrem cen není snaha sedřít nás z kůže, ale fakt, že americké ceny jsou uváděny bez daně, zato ty evropské jsou již zpravidla zdaněné. Průměrná daň z přidané hodnoty (standardní sazba) je v EU zhruba 21 %. Nejnižší má Lucembursko (17 %), nejvyšší pak Maďarsko (27 %), v Česku jsme přesně na průměrných 21 %.

V USA se neplatí DPH, ale tzv. sales tax (daň z prodeje). Uvedená cena v e-shopu je základem pro celé Spojené státy, avšak spotřebitelé následně zaplatí daň podle toho, kde fakticky nakoupí/bydlí. A zde už jsou rozdíly nejen na úrovni jednotlivých států (state tax rate), ale také okresů a měst (local tax rate).

Na Wikipedii najdete sales taxes pro všechny americké státy

V některých regionech mají státní i lokální daň, v některých jen jednu z nich, ale například ve státech Delaware, Montana, New Hampshire a Oregon spotřebitelé neplatí ani jednu. Nejvyšší průměrné zdanění je v Louisianě, kde lidé připlatí celkem 10 % (5 + 5 %). Za zmíněnou konzoli by tam teedy zaplatili až 550 dolarů.

Víte, co se od příštího roku změní při nákupech z Číny?

Míra zdanění produktů je v USA nižší než Evropě, ale na to už holt výrobci zařízení nemají vliv. S vyšší daní ale máme také lepší ochranu spotřebitele. V Evropě je zákonem stanovena dvouletá záruka, v USA je jen půlroční (byť výrobci často nabízejí roční).

Další výjimky

Do ceny se nemusí promítnout jen daně, ale také dovozní cla, jejichž sazby se liší podle kategorie produktů. Různé země mohou mít navíc další zvláštní pravidla. V minulosti to byly například poplatky za recyklaci elektrospotřebičů. Dodnes máme tzv. výpalné, čili autorské poplatky vybírané za prázdná záznamová média (DVD, HDD, SSD, paměťovky apod.) nebo tiskárny a kopírky.

Někdy ale cenotvorba nedává smysl a můžeme skutečně mluvit o kalkulu výrobců, kteří nám chtějí něco prodat dráž. Začali jsme konzolemi, u nich také skončíme. Když letos Sony oznámilo ceny nových her pro PlayStation 5, porušilo nepsanou tradici, že hodnota v dolarech a eurech je stejná.

Remake Demon’s Souls, Destruction All Stars nebo Marvel’s Spider-Man: Miles Morales Ultimate Edition stojí v USA 70 dolarů, ale u nás 80 eur (či 2119 Kč). U videoher se ceny různí zcela běžně, v Rusku nebo Latinské Americe můžou jednotlivé tituly stát klidně polovinu toho co u nás. Mezi USA a EU ale rozdíly nebývaly.

PS: Pro jednoduchost v článku nezohledňujeme jiné než výrobcem stanovené doporučené maloobchodní ceny a nezaobíráme se paritou kupní síly.

Diskuze (62) Další článek: Zoom spouští end-to-end šifrování. Zajištěná komunikace zatím nebude pro všechny

Témata článku: Byznys, Wikipedia, Evropa, Čína, Česko, Playstation, USA, SSD, E-shopy, Evropská unie, Sony, Xbox Series X, Rusko, New Hampshire, Dolar, Louisiana, Delaware, Spotřebitel, Česká republika, Maďarsko, Montana, Oregon, Rate, Latinská Amerika, Marvel


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 59

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 5


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu