Internet | USA

V USA chtějí změnit definici broadbandu. Internet by měl nabízet rychlost alespoň 100 Mb/s

Americká Federální komunikační komise (FCC) předložila prostřednictvím své předsedkyně Jessicy Rosenworcel návrh, který by upravil definici širokopásmového připojení k internetu. Takové by mělo odpovídat rychlostem stahování 100 Mb/s a nahrávání 20 Mb/s.

V současnosti se za broadband v zemi považují rychlosti 25/3 Mb/s, před rokem 2015 to bylo 4/1 Mb/s. V budoucnu by se podle Rosenworcel měla hranice posunout na 1000/500 Mb/s.

Její předchůdce v úřadu Ajit Pai před rokem a půl přitom obsahoval současné rychlosti 25/3 Mb/s, že jsou pořád dostatečné a změnu definice odmítal. O bývalém předsedovi se mluvilo jako o člověku, který straní operátorům a poskytovatelům připojení, ostatně byl to také Pai, kdo opětovně zrušil síťovou neutralitu.

Demokratka Rosenworcel by ale návrh mohla prosadit. V komisi momentálně zasedají dva členové její strany a dva republikáni, ale čeká se, až senátoři schválí další demokratickou komisařku Gigi Sohn, takže toto křídlo bude mít v FCC převahu.

Broadbandové rychlosti nejsou minimální, které musí operátoři nabízet. Alespoň ne přímo. Jde o cíl, ke kterému se upíná americká vláda na poli investic a pobídek vůči telekomunikačním společnostem.

Totéž mimochodem platí i v EU, kde se země zavázaly k tomu, aby do roku 2025 měly všechny domácnosti přístup k internetu o rychlosti alespoň 100/30 Mb/s. Není to přitom nařízení o minimálních poskytovaných rychlostech, ale jen tlak na operátory a podmínku při čerpání dotací k výstavbě nových sítí.

Podle analýzy společnosti Ookla je medián rychlostí v USA 153, resp. 22 Mb/s, což téměř odpovídá novému návrhu. Zároveň to ale znamená, že polovina Američanů má rychlosti nižší. V zemi dlouhodobě bojují s mizernou infrastrukturou mimo velká města.

via Ars Technica

Diskuze (5) Další článek: V nitru DJI Mini 3 Pro: Ten dron je větší záhada než tajemný hrad v Karpatech [galerie]

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,