V Thajsku mají Windows a Office XP za babku, kdy u nás?

Zpráva o programu na podporu počítačové gramotnosti thajského ministerstva informatiky má zajímavé pokračování. V reakci na levné linuxové řešení nabízené v rámci programu přišel Microsoft s balíkem svých produktů za neuvěřitelnou cenu. Co na to říká Microsoft ČR a Ministerstvo informatiky ČR?
V Thajsku mají Windows a Office XP za babku, kdy u nás?
Microsoft v Thajsku výrazně snížil ceny svých XP produktů, aby se mohl připojit k iniciativě „People’s PC“, která nabízela občanům Thajského království možnost získat notebook s operačním systémem Linux a kancelářským balíkem Open Office za přibližně 12 000 korun. Microsoft se ve snaze udržet si podíl na trhu rozhodl k razantnímu kroku a nabídl účastníkům projektu operační systém a Office za cenu, která v přepočtu nedosahuje ani tisíce korun. Oba produkty jsou k dispozici v lokalizované verzi a nepředpokládá se, že by obdobný balík směřoval do dalších asijských zemí, i když šéf Microsoftu pro Asii připouští, že je ochoten s dalšími vládami o lepším přístupu k informačním technologiím pro „znevýhodněné“ jednat.

Co čeká Českou republiku?

Zprávy ze vzdáleného Thajska zní dostatečně zajímavě na to, abychom se zeptali Českého zastoupení společnosti Microsoft a ministra informatiky České republiky, Vladimíra Mlynáře na to, zda je možné počítat s obdobným programem i v našich podmínkách. Kromě toho jsme se již dozvěděli, že v létě chystá HP i u nás prodávat obdobu thajského levného notebooku. Bohužel jsme nedostali žádné přesnější informace kromě toho, že notebooky budou k dispozici pouze s OS společnosti Microsoft.

Microsoft: Office za 3 000 Kč, zdarma pro zaměstnance velkých firem

Na podzim bude s uvedením Office 2003 možné zakoupit tento produkt téměř do každé rodiny v rámci projektu Office pro studenty a učitele – za tři tisíce bude možné získat pro školáka standardní balík Office za cenu, která se bude pohybovat kolem 3 000 Kč. S OEM verzí Windows XP dostupnou při nákupu nového počítače bude možné vybavit PC základním SW za přibližně 5000 Kč. Tři tisíce za Office pro nekomerční využití není ve srovnání se standardními cenami moc, ale pro rodiny s dětmi na základní nebo střední škole je cena pořád ještě dost vysoká. Pro vysokoškoláky jde určitě o zajímavou nabídku.

Ještě lépe na tom budou zaměstnanci firem, které přistoupily na licenční politiku Software Assurance. Pokud má jejich společnost licenci na Office, budou ji moci používat na domácím počítači zcela zdarma. Tato změna v podmínkách SA bude uvedena v platnost ve Spojených státech k 1. červenci a v regionu EMEA k 1. září. Česká republika si však bude muset na tuto možnost počkat kvůli problémům s lokalizací podpory, školení a dalších věcí spojených s programem Software Assurance.

Kromě toho nás mluvčí Microsoftu v odpovědi na náš dotaz upozornil na speciální program dostupný vysokým školám, díky kterému mají studenti zdarma k dispozici veškerý software, který používají v zapsaných předmětech ve škole, i na svých domácích počítačích. Opět platí omezení na studijní účely bez možnosti komerčního využití daných produktů.

Ministerstvo Informatiky: vzdělání díky Intelu

České Ministerstvo informatiky nám v souvislosti s thajským programem „People’s PC“ připomenulo svůj program Národní počítačové gramotnosti, který spočívá v několika dvouhodinových kursech, které mají naučit lidi ovládat počítače. Tyto kursy si občané platí sami, i když je cena výrazně snížena díky spolupráci s Intelem, který je partnerem celého projektu. Na akci podobnou té thajské nejsou podle vyjádření Vladimíra Mlynáře peníze ani kapacity.

Je pravda, že při současných podmínkách veřejných financí nemůže malé ministerstvo vzniklé na základech úřadu pro veřejné informační systémy nabízet uživatelskou podporu pro zákazníky, kteří by si koupili speciální levný počítač. Přesto by thajský projekt mohl posloužit jako vzor pro akci, která je v českých podmínkách realizovatelná.

Každý, kdo opravdu s počítačem pracuje, ví, že sebekvalitnější dvouhodinový kurs v práci s počítačem je naprosto k ničemu, pokud člověk nemá možnost s počítačem pravidelně pracovat a to nejlépe doma. Snahou ministerstva by tam mělo být spíše zpřístupnění počítačů do domácností a také větší penetrace internetu.

Levné počítače z vůle vlády?

Thajsko ukazuje, že získat speciální sérii levných počítačů není tak obtížné. Zadat zakázku na výrobu desítek tisíc PC nebo notebooků by i při zachování záruky a nákladech na uživatelskou podporu pro výrobce bylo zajímavé. Tak velké zakázky se těžko odmítají a i při minimální marži jsou ve výsledku ziskové a k tomu ještě napomáhají udržovat zaměstnanost. Nákupy na splátky jsou u nás již běžné a dá se předpokládat, že jen málokterá banka či společnost typu Home Credit by odmítla na podobné akci participovat nabídkou platebního plánu s nižším než obvyklým úrokem. Při vysokém počtu zájemců by se to opět, měřeno okem amatérského ekonoma, vyplatilo. I Microsoft už ukázal, že domácím uživatelům může nabídnout výhodné podmínky, aby si udržel silnou pozici na trhu.

Levnější internet?

Druhou věcí je internet, což je otázka palčivá, mnohokrát probíraná a stále nevyřešená. Počítač bez připojení k internetu je stále jen chytřejší kalkulačka, psací stroj nebo hračka. Bohužel, i přes sliby se zatím stále čeká na paušální poplatek za připojení k internetu přes dial-up, o problematice ADSL nemluvě. A aby to bylo veselejší, kvůli sjednocení DPH ceny za připojení k internetu neklesnou ani v příštím roce, spíše naopak. Uživatele ochrání vysoká konkurence na trhu datových i hlasových služeb, ale ta zabrání skokovému zvýšení cen, o jejich snížení či zavedení nových datových produktů se může zasloužit stát, respektive Ministerstvo informatiky, pod které spadá Český Telecom. Ale to není nic nového.

Témata článku: Windows, Credit, Home Office, People, Notebooky v akci, Psací stroje, Vysoká cena, Razantní snížení, Vysoká marže, Nová hračka, Česká cena, Levný notebook, Asijský trh, Běžný občan, Office, Spojené království, Thajsko, Základní věc

63 komentářů

Nejnovější komentáře

  • qqq 5. 7. 2003 18:26:09

    tam se již totiž profává OEM Windows XP za 50 dolarů

  • tomas 25. 6. 2003 14:54:15
    no podle me, kdyz si to poradne prectes, tak je to jen pro zamestnance,...
  • Jan Krupa 25. 6. 2003 12:02:50
    Jestli posuzujete program podle toho, kolik lidi ho sdili na DC, tak to se...
Určitě si přečtěte

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

** Crosstalk byl dřív problém paralelních portů, dnes se ho pokusili prověřit na USB ** Zařízení ze sousedního USB portu může odposlouchávat to vedlejší ** Mohou vznikat záškodnické flašky nebo třeba USB lampičky

14.  8.  2017 | Adam Harmada | 19

Jak převést PDF do Wordu: 3 způsoby, které můžete použít

Jak převést PDF do Wordu: 3 způsoby, které můžete použít

** Využít můžete přímo Word v rámci balíčku Office ** Zdarma lze využít Google Dokumenty, neporadí si ale s formátováním ** Obrátit se také můžete na specializované stránky

11.  8.  2017 | Vladislav Kluska | 9

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

** Fotografii každý vnímá jako jednoznačný důkaz ** časem to ale přestane platit ** Strojové učení se totiž neustále zdokonaluje

16.  8.  2017 | Jakub Čížek | 12

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

** Když EU rušila roaming, šla přes mrtvoly ** Tou největší jsou virtuální operátoři ** Vlastně je překvapivé, že už nepadají jeden po druhém

12.  8.  2017 | Filip Kůžel | 89


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí