V Thajsku mají Windows a Office XP za babku, kdy u nás?

Zpráva o programu na podporu počítačové gramotnosti thajského ministerstva informatiky má zajímavé pokračování. V reakci na levné linuxové řešení nabízené v rámci programu přišel Microsoft s balíkem svých produktů za neuvěřitelnou cenu. Co na to říká Microsoft ČR a Ministerstvo informatiky ČR?
Microsoft v Thajsku výrazně snížil ceny svých XP produktů, aby se mohl připojit k iniciativě „People’s PC“, která nabízela občanům Thajského království možnost získat notebook s operačním systémem Linux a kancelářským balíkem Open Office za přibližně 12 000 korun. Microsoft se ve snaze udržet si podíl na trhu rozhodl k razantnímu kroku a nabídl účastníkům projektu operační systém a Office za cenu, která v přepočtu nedosahuje ani tisíce korun. Oba produkty jsou k dispozici v lokalizované verzi a nepředpokládá se, že by obdobný balík směřoval do dalších asijských zemí, i když šéf Microsoftu pro Asii připouští, že je ochoten s dalšími vládami o lepším přístupu k informačním technologiím pro „znevýhodněné“ jednat.

Co čeká Českou republiku?

Zprávy ze vzdáleného Thajska zní dostatečně zajímavě na to, abychom se zeptali Českého zastoupení společnosti Microsoft a ministra informatiky České republiky, Vladimíra Mlynáře na to, zda je možné počítat s obdobným programem i v našich podmínkách. Kromě toho jsme se již dozvěděli, že v létě chystá HP i u nás prodávat obdobu thajského levného notebooku. Bohužel jsme nedostali žádné přesnější informace kromě toho, že notebooky budou k dispozici pouze s OS společnosti Microsoft.

Microsoft: Office za 3 000 Kč, zdarma pro zaměstnance velkých firem

Na podzim bude s uvedením Office 2003 možné zakoupit tento produkt téměř do každé rodiny v rámci projektu Office pro studenty a učitele – za tři tisíce bude možné získat pro školáka standardní balík Office za cenu, která se bude pohybovat kolem 3 000 Kč. S OEM verzí Windows XP dostupnou při nákupu nového počítače bude možné vybavit PC základním SW za přibližně 5000 Kč. Tři tisíce za Office pro nekomerční využití není ve srovnání se standardními cenami moc, ale pro rodiny s dětmi na základní nebo střední škole je cena pořád ještě dost vysoká. Pro vysokoškoláky jde určitě o zajímavou nabídku.

Ještě lépe na tom budou zaměstnanci firem, které přistoupily na licenční politiku Software Assurance. Pokud má jejich společnost licenci na Office, budou ji moci používat na domácím počítači zcela zdarma. Tato změna v podmínkách SA bude uvedena v platnost ve Spojených státech k 1. červenci a v regionu EMEA k 1. září. Česká republika si však bude muset na tuto možnost počkat kvůli problémům s lokalizací podpory, školení a dalších věcí spojených s programem Software Assurance.

Kromě toho nás mluvčí Microsoftu v odpovědi na náš dotaz upozornil na speciální program dostupný vysokým školám, díky kterému mají studenti zdarma k dispozici veškerý software, který používají v zapsaných předmětech ve škole, i na svých domácích počítačích. Opět platí omezení na studijní účely bez možnosti komerčního využití daných produktů.

Ministerstvo Informatiky: vzdělání díky Intelu

České Ministerstvo informatiky nám v souvislosti s thajským programem „People’s PC“ připomenulo svůj program Národní počítačové gramotnosti, který spočívá v několika dvouhodinových kursech, které mají naučit lidi ovládat počítače. Tyto kursy si občané platí sami, i když je cena výrazně snížena díky spolupráci s Intelem, který je partnerem celého projektu. Na akci podobnou té thajské nejsou podle vyjádření Vladimíra Mlynáře peníze ani kapacity.

Je pravda, že při současných podmínkách veřejných financí nemůže malé ministerstvo vzniklé na základech úřadu pro veřejné informační systémy nabízet uživatelskou podporu pro zákazníky, kteří by si koupili speciální levný počítač. Přesto by thajský projekt mohl posloužit jako vzor pro akci, která je v českých podmínkách realizovatelná.

Každý, kdo opravdu s počítačem pracuje, ví, že sebekvalitnější dvouhodinový kurs v práci s počítačem je naprosto k ničemu, pokud člověk nemá možnost s počítačem pravidelně pracovat a to nejlépe doma. Snahou ministerstva by tam mělo být spíše zpřístupnění počítačů do domácností a také větší penetrace internetu.

Levné počítače z vůle vlády?

Thajsko ukazuje, že získat speciální sérii levných počítačů není tak obtížné. Zadat zakázku na výrobu desítek tisíc PC nebo notebooků by i při zachování záruky a nákladech na uživatelskou podporu pro výrobce bylo zajímavé. Tak velké zakázky se těžko odmítají a i při minimální marži jsou ve výsledku ziskové a k tomu ještě napomáhají udržovat zaměstnanost. Nákupy na splátky jsou u nás již běžné a dá se předpokládat, že jen málokterá banka či společnost typu Home Credit by odmítla na podobné akci participovat nabídkou platebního plánu s nižším než obvyklým úrokem. Při vysokém počtu zájemců by se to opět, měřeno okem amatérského ekonoma, vyplatilo. I Microsoft už ukázal, že domácím uživatelům může nabídnout výhodné podmínky, aby si udržel silnou pozici na trhu.

Levnější internet?

Druhou věcí je internet, což je otázka palčivá, mnohokrát probíraná a stále nevyřešená. Počítač bez připojení k internetu je stále jen chytřejší kalkulačka, psací stroj nebo hračka. Bohužel, i přes sliby se zatím stále čeká na paušální poplatek za připojení k internetu přes dial-up, o problematice ADSL nemluvě. A aby to bylo veselejší, kvůli sjednocení DPH ceny za připojení k internetu neklesnou ani v příštím roce, spíše naopak. Uživatele ochrání vysoká konkurence na trhu datových i hlasových služeb, ale ta zabrání skokovému zvýšení cen, o jejich snížení či zavedení nových datových produktů se může zasloužit stát, respektive Ministerstvo informatiky, pod které spadá Český Telecom. Ale to není nic nového.

Diskuze (63) Další článek: Intel uvedl Pentium 4 na frekvenci 3,2 GHz

Témata článku: Windows, Vysoká cena, Thajsko, Běžný občan, Home Office, Česká cena, Spojené království, Skokové zvýšení, Nová hračka, Home Credit, Základní věc, Obdobný program, Notebooky v akci, Office, Vysoká marže, Credit, Razantní snížení, Levný notebook, Asijský trh, Psací stroje, People, Vysoká konkurence


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

** Za dvacet tisíc korun lze pořídit kvalitní pracovní notebook ** Stejně tak může jít o herní notebook s výkonnější grafikou ** Poradíme, jaké notebooky vybrat pro různé druhy použití

Stanislav Janů | 53

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 67

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

** Operační systém Windows 10 nabízí spoustu užitečných drobností ** O některých funkcích mnoho uživatelů není ** Ukážeme vám některé užitečné vychytávky

Vladislav Kluska | 83Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů