Technologie | Procesory | Intel

V testech 3DMarku se objevil zvláštní pětijádrový procesor od Intelu. Mohlo by jít o nový 3D čip Lakefield

Na konci minulého roku Intel představil novou technologii Foveros, která umožní vyrábět integrované 3D čipy. V tomto 3D složení se může nacházet řada dříve oddělených součástí čipu, včetně operační pamětí nebo čipsetu a hlavní předností má být škálování a úspora energie. A právě takový procesor je nejspíše již v testovacích vzorcích.

Ve výsledkové listině testovacího programu 3DMark se totiž objevil neznámý procesor, který má zvláštních 5 jader, což by odpovídalo právě na chystané čipy Lakefield. Změřená frekvence byla 2,5 GHz až 3,1 GHz, ale na to se nelze vzhledem k neznámé specifikaci spoléhat.

Intel u tohoto čipu začal používat výhodnější kombinaci výkonných a úspornějších jader, podobně jako to řeší ARM u big.LITTLE. V tomto případě by měl mít procesor jedno „velké“ a výkonné jádro a další čtyři jsou pak menší a úspornější.

Zajímavostí také je, že k výrobě tohoto čipu bude Intel používat dvě různé technologie - 10 nm (výpočetní část) a 22 nm (base). Proces má přímo v balení operační paměť LPDDR4X s frekvencí až 4 266 MHz a bude kombinovaný s moderní integrovanou grafikou Gen11 od Intelu, která s až 64 exekučními jednotkami přináší skokový růst ve výkonu a podporu nejnovějších technologií.

Čipy Lakefield potažmo technologie 3D Foveros nejdříve cílí na úsporné čipy, v tomto případě by se mělo jednat o modely s TDP 5 W a 7 W. Pokud půjde vše podle plánu, finálních kusů v prvních zařízeních bychom se měli dočkat příští rok.

Diskuze (7) Další článek: TP-Link Archer AX50: router s Wi-Fi 6, který je postaven na čipsetu od Intelu

Témata článku: Technologie, Hardware, Čipy, Procesory, Intel, ARM, Lakefield, Jádro, Procesor, Operační paměť, Čip, Úspora energie, GHz


Určitě si přečtěte

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 54

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

** Koronavrus můžete sledovat skoro živě ** Analytici a kartografové připravili hromadu map ** Vybrali jsme deset z nich

Jakub Čížek | 8


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X