Technologie | Intel | Procesory

V testech 3DMarku se objevil zvláštní pětijádrový procesor od Intelu. Mohlo by jít o nový 3D čip Lakefield

Na konci minulého roku Intel představil novou technologii Foveros, která umožní vyrábět integrované 3D čipy. V tomto 3D složení se může nacházet řada dříve oddělených součástí čipu, včetně operační pamětí nebo čipsetu a hlavní předností má být škálování a úspora energie. A právě takový procesor je nejspíše již v testovacích vzorcích.

Ve výsledkové listině testovacího programu 3DMark se totiž objevil neznámý procesor, který má zvláštních 5 jader, což by odpovídalo právě na chystané čipy Lakefield. Změřená frekvence byla 2,5 GHz až 3,1 GHz, ale na to se nelze vzhledem k neznámé specifikaci spoléhat.

Intel u tohoto čipu začal používat výhodnější kombinaci výkonných a úspornějších jader, podobně jako to řeší ARM u big.LITTLE. V tomto případě by měl mít procesor jedno „velké“ a výkonné jádro a další čtyři jsou pak menší a úspornější.

Zajímavostí také je, že k výrobě tohoto čipu bude Intel používat dvě různé technologie - 10 nm (výpočetní část) a 22 nm (base). Proces má přímo v balení operační paměť LPDDR4X s frekvencí až 4 266 MHz a bude kombinovaný s moderní integrovanou grafikou Gen11 od Intelu, která s až 64 exekučními jednotkami přináší skokový růst ve výkonu a podporu nejnovějších technologií.

Čipy Lakefield potažmo technologie 3D Foveros nejdříve cílí na úsporné čipy, v tomto případě by se mělo jednat o modely s TDP 5 W a 7 W. Pokud půjde vše podle plánu, finálních kusů v prvních zařízeních bychom se měli dočkat příští rok.

Diskuze (7) Další článek: TP-Link Archer AX50: router s Wi-Fi 6, který je postaven na čipsetu od Intelu

Témata článku: Technologie, Hardware, Intel, Procesory, Čipy, ARM, Jádro, GHz, Operační paměť, Procesor, Čip


Určitě si přečtěte

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 50

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 48Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 18 grafických karet

Ukliďte data v počítači

Jak dobře koupit starší telefon

Vylepšete zvuk televize: test 7 soundbarů