V Rusku a Indii budou levnější verze Windows XP

Pokus o zabití dvou much jednou ranou: snížení enormně vysokého pirátství a nabídnutí cenově přijatelné varianty proti Linuxu.

Související odkazy

Slovník
assembler
Linux
OEM
procesor
RAM
rozlišení
software

Každý podnikatel ví, že při stanovování ceny produktu se nejdříve vychází z toho, kolik je za něj zákazník ochoten zaplatit, a až pak se začnou brát v potaz takové podružnosti, jako jsou třeba výrobní náklady. (Je ale zajímavé, jak málo jsou si této skutečnosti vědomi prostí spotřebitelé. Snad v každé diskusi o hudebních médiích někdo vznese otázku, jak je možné, že CD je dražší než VHS, když výrobní náklady jsou opačné – „ti zloději!“. Na druhé straně se ale nikdo neptá, proč snadno vyrobitelný ropný derivát stojí 5000 Kč za flaštičku o objemu 50 ml, když je na ní napsáno Chanel, zatímco něco podobného se čepuje za 27 Kč za litr, pokud je tam nápis Aral.)

Ceny jednoho druhu zboží se liší stát od státu, ale významná výjimka dlouhodobě platila právě pro software: jen velmi zřídka stál jeden softwarový produkt různou částku v různých zemích. K neobvyklému – a domnívám se, že i poněkud nejistému – experimentu se odhodlal Microsoft, když snížil cenu Windows XP ve výše uvedených zemích, jakož i v Thajsku, Malajsii a Indonésii, a to na částku 36 dolarů (nejnižší OEM cena produktu pro assemblery počítačů je asi o 70 dolarů vyšší).

Microsoft neudělal celý krok, ale půlkrok: nejedná se totiž o plnohodnotná Windows XP, ale o ořezanou verzi, které například chybí možnost domácího síťování a jejíž zřejmě nejcitelnější omezení pro uživatele spočívá v tom, že je možné spustit pouze tři programy současně (!). K dalším omezením patří: maximální rozlišení 800 x 600, max. 128 MB RAM a max. 40 GB velký pevný disk, a pravděpodobně nepoběží na špičkových procesorech (z firemních informací to není zcela jasné).

Microsoft tyto vlastnosti prezentuje na svých stránkách jako „výhody“ tohoto operačního systému, neboť díky nim bude ovládání počítače snadnější než u plnohodnodných Windows XP. Na druhé straně ale dostane uživatel vlaječky, prospekty a samolepky (tj. tapety na plochu, na kterých budou pro Indii fotečky Tadž Mahalu a bengálských tygrů, pro Rusko zase Kreml s zářící rudou hvězdou, podobně nádherně vybavené screensavery atd.). Software bude předinstalován na počítačích; nebude k dostání samostatně.

Jakkoli je záměr Microsoftu logický a snaha o snížení (softwarového) pirátství chvályhodná, analytici jsou poměrně skeptičtí v názorech, zda se dostaví odpovídající výsledek. I 36 dolarů (započtených v ceně počítače) je pro průměrné mzdy v těchto zemích částka, za kterou zde lze velice skromně žít měsíc. V situaci, kdy pirátství dosahuje 97- 99 % a cédéčka s Windows
(plnou verzi + spousta dalších programů) se prodávají na každé tržnici vedle ryb a bambusových výhonků za dolar za kus, je každá cena příliš vysoká.

Microsoft samozřejmě v podobných situacích usiluje o maximální spolupráci s velkými výrobci počítačů – krabicových Windows XP se neprodává mnoho ani na vyspělých trzích. Zde se v poslední době setkává s jevem, na který už upozornila agentura Gartner: prodejci počítačů, aby nebyli obviňováni z distribucí „nahých PC“, předinstalovávají na počítače Linux, avšak téměř polovina z takovýchto počítačů je vzápětí u majitele přeinstalována nelegální kopií Windows. Zde může Microsoft uspět, neboť cena za Starter Edition už může být pro výrobce počítačů ve zmíněných zemích akceptovatelná.

Nicméně vzhledem k limitaci tohoto programu na hardwarové vybavení počítače je otázkou, na jaké stroje vůbec bude instalován - sice nejsme v Asii, ale pokud se podívám například na stránky českých výrobců počítačů, stěží v nich najdu nový model, který by byl tak nízko, aby se do uvedených požadavků vešel (ostatně – během nedlouhé doby přestanou být vyráběny i 40 GB pevné disky, které jsou pro Starter Edition určeny jako maximální).

Rovněž – jakkoli psychologie Asiatů může být jiná – bych si téměř nedovedl představit, že by i hodně zchudlý našinec akceptoval „zkriplovaná“ Windows: pravděpodobně by se, už z osobní hrdosti, ihned v okruhu přátel pídil po plné (nelegální) verzi. Jakkoli je tedy tento krok sporný, je to první krok – po „ohledání terénu“ mohou následovat další, jež skutečně splní cíl, který Microsoft uvedl už u této verze, tedy zpřístupnění svého softwaru v zemích s velmi nízkou kupní silou.

Diskuze (66) Další článek: Invex: Živý přenos z Křišťálových disků a Mistrovství ČR v počítačových hrách

Témata článku: Windows, Rusko, Windows XP, Chanel, Ind, Win +, ZCHÚ, Windows +, Starter, Maximální cena, Lev, Thajsko, Podobná hvězda, Různý terén, Velká hvězda, Verze, Podobný krok, Window, Rus, Různá omezení, Kreml, Špičkový procesor


Určitě si přečtěte

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 3

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 102

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně