V roce 2001 se prý prodá víc drobotiny než osobních počítačů

Jsou osobní počítače na konci své cesty? Určitě ne - ale po deseti letech panství mají dotěrnou konkurenci, a to jim jenom prospěje.
Rostoucí popularita zařízení z oblasti "mobilního computingu" je dobře známá, ale takto silnou prognózu si zatím nikdo neodvážil uvést: podle IDC se jich bude v roce 2001 prodávat na počet více než osobních počítačů, a to dokonce o 17%. Průměrná cena těchto zařízení má být pod 500 USD, zatímco počítače budou pořád nad 1000 USD - to tedy znamená, že celkový obrat zařízení bude stále značně nižší než u PC.

Zákazníci jsou údajně na podobný typ zařízení nažhaveni: chtějí získávat informace "z jedné obrazovky, kterou s sebou nosí v kapse"; za největší kandidáty na úspěch se považují stroje jako je PalmPilot od 3Com a stroje používající Windows CE. Jejimi atraktivními rysy bude připojení k Internetu (kdekoli, kdykoli - samozřejmě to znamená, že tato zařízení bude možné používat jako mobilní telefon), a pro část uživatelů pak také to, že s řadou těchto zařízení budou moci ve volných chvílích (na cestách atd.) hrát hry - tady se dává šance firmám jako je Sony, Sega nebo Nintendo.

Pro rok 1998 se očekává prodej 5.8 miliónů těchto zařízení (obrat 2.2 miliardy), v roce 2002 už by to mělo být 55.7 mil. a obrat 15 miliard.

Živě komentuje: nelze polemizovat s tím, že mobilní zařízení získávají na popularitě. Na druhé straně se tady typicky v americkém zjednodušujícím stylu vytváří obraz jakéhosi uceleného trhu, který působí proti trhu PC a postupně jej přemůže. Ale realita bude určitě mnohem složitější, život není americký western. Domnívám se, že spíše dojde postupně ke sbližování veškerých inteligentních zařízení, počínaje Rex Rolodexem a konče výkonným PC - nebudou mezi nimi jasné předěly, nepůjde o konkurenci dvou světů, jako spíše o vznik velice pestrého a mnohorozměrného sortimentu, tedy ani ne přímky v osách cena a výkon. Situace bude podobná té, jakou známe z audiozařízení, kde je k dispozici obrovský a vrstevnatý sortiment, počínaje discmany, walkmany a malými rádijky, přes přenosná hrajítka a "věže" až k high-endovým zařízením, a přesně mezi nimi kategorizovat skoro není možné. Co asi nastane, jsou velké přesuny mezi firmami - zatímco dnes jsme zvyklí na to, že pro počítač si chodím k prodejci Compaqu, Dellu, HP, AutoContu atd., pak mezi ně určitě vniknou další firmy, a mezi nimi se určitě prosadí všechny tři světy: výrobce kapesních zařízení typu 3Com, výrobce mobilů jako je Nokia nebo firma se skvělou image ze spotřební elektroniky jako je Sony.

Váš názor Další článek: Kamenná softwarová firma otevírá brány 3D světa

Témata článku: Windows, Podobná cesta, Osobní počítač, Sega, Prodej počítačů, Walkman, Celkový obraz, Silná konkurence, Zařízení, Sony Walkman, Podobný typ


Určitě si přečtěte

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 45

Alza si za osobní odběr účtuje už 45 Kč. Když zaplatíte předem, dostanete slevu

Alza si za osobní odběr účtuje už 45 Kč. Když zaplatíte předem, dostanete slevu

** Osobní odběr v Alze vyjde na 45 Kč ** Když zaplatíte kartou předem, dostanete slevu 30 Kč ** Většina ostatních e-shopů poplatek za osobní odběr nevede

David Polesný | 171

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

** Srpen byl třetí nejteplejší za posledních více než sto let ** Bude to ale daleko horší, jak ukazuje aplikace NYT ** V Praze vzroste počet horkých dní na čtyřnásobek

Karel Kilián | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku