V roce 2001 se prý prodá víc drobotiny než osobních počítačů

Jsou osobní počítače na konci své cesty? Určitě ne - ale po deseti letech panství mají dotěrnou konkurenci, a to jim jenom prospěje.
Rostoucí popularita zařízení z oblasti "mobilního computingu" je dobře známá, ale takto silnou prognózu si zatím nikdo neodvážil uvést: podle IDC se jich bude v roce 2001 prodávat na počet více než osobních počítačů, a to dokonce o 17%. Průměrná cena těchto zařízení má být pod 500 USD, zatímco počítače budou pořád nad 1000 USD - to tedy znamená, že celkový obrat zařízení bude stále značně nižší než u PC.

Zákazníci jsou údajně na podobný typ zařízení nažhaveni: chtějí získávat informace "z jedné obrazovky, kterou s sebou nosí v kapse"; za největší kandidáty na úspěch se považují stroje jako je PalmPilot od 3Com a stroje používající Windows CE. Jejimi atraktivními rysy bude připojení k Internetu (kdekoli, kdykoli - samozřejmě to znamená, že tato zařízení bude možné používat jako mobilní telefon), a pro část uživatelů pak také to, že s řadou těchto zařízení budou moci ve volných chvílích (na cestách atd.) hrát hry - tady se dává šance firmám jako je Sony, Sega nebo Nintendo.

Pro rok 1998 se očekává prodej 5.8 miliónů těchto zařízení (obrat 2.2 miliardy), v roce 2002 už by to mělo být 55.7 mil. a obrat 15 miliard.

Živě komentuje: nelze polemizovat s tím, že mobilní zařízení získávají na popularitě. Na druhé straně se tady typicky v americkém zjednodušujícím stylu vytváří obraz jakéhosi uceleného trhu, který působí proti trhu PC a postupně jej přemůže. Ale realita bude určitě mnohem složitější, život není americký western. Domnívám se, že spíše dojde postupně ke sbližování veškerých inteligentních zařízení, počínaje Rex Rolodexem a konče výkonným PC - nebudou mezi nimi jasné předěly, nepůjde o konkurenci dvou světů, jako spíše o vznik velice pestrého a mnohorozměrného sortimentu, tedy ani ne přímky v osách cena a výkon. Situace bude podobná té, jakou známe z audiozařízení, kde je k dispozici obrovský a vrstevnatý sortiment, počínaje discmany, walkmany a malými rádijky, přes přenosná hrajítka a "věže" až k high-endovým zařízením, a přesně mezi nimi kategorizovat skoro není možné. Co asi nastane, jsou velké přesuny mezi firmami - zatímco dnes jsme zvyklí na to, že pro počítač si chodím k prodejci Compaqu, Dellu, HP, AutoContu atd., pak mezi ně určitě vniknou další firmy, a mezi nimi se určitě prosadí všechny tři světy: výrobce kapesních zařízení typu 3Com, výrobce mobilů jako je Nokia nebo firma se skvělou image ze spotřební elektroniky jako je Sony.

Váš názor Další článek: Kamenná softwarová firma otevírá brány 3D světa

Témata článku: Windows, Podobná cesta, Zařízení, Podobný typ, Osobní počítač, Walkman, Sega, Silná konkurence, Prodej počítačů, Sony Walkman, Celkový obraz

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost