V příštím Xboxu bude čip od ATI, ne od Nvidie

Ale kdy bude na trhu nový Xbox?
Je to zřejmě definitivní: Microsoft podepsal s firmou ATI smlouvu o vývoji, výrobě a dodávce grafického čipu pro příští verzi herní konzole Xbox („Xbox2“). Čipy pro současnou verzi Xboxu dodávala Nvidia, která je všeobecně považována za lídra trhu se špičkovou kvalitou a která byla tak předurčena k dodávce pro Xbox2.

Jenomže vztahy mezi Nvidií a Microsoftem jsou výrazně ochladlé – dokonce došlo k arbitrážnímu řízení. Podrobnosti zveřejněny nebyly, ale zdá se, že Nvidia vyrobila pro první Xbox (na základě požadavků od Microsoftu nebo vlastních odhadů?) příliš velké množství čipů – Xbox se ale prodával hůře, než se čekalo, a firmě tak přebývají hromady jinak neprodejných čipů. Nvidia se zřejmě na tento kontrakt poněkud „ulakomila“ a nepojistila si všechna zadní vrátka: jednalo se pro ni o největší zakázku, jakou kdy uzavřela, která ji sama o sobě zvýšila celkové tržby asi o pětinu.

I když Nvidia vyrábí stále vynikající grafiku, vztahy mezi oběma firmami jsou zřejmě natolik poškozené, že o partnerství pro nový Xbox neměla zájem ani jedna z nich – volba padla na ATI, celkem logicky, protože další kandidát rovnocenný těmto dvěma již na světě není. ATI už dodává grafiku pro GameCube od Nintenda, a tam má dobrou pověst; navíc firma uvádí, že v kontraktu s Microsoftem se zabezpečila proti tomu, aby se jí mohlo stát totéž co Nvidii.

Hlavní otázkou tedy zůstává, kdy se nový Xbox objeví na trhu. Současná generace konzolí (PS/2, Xbox, GameCube), by měla za „normálních“ tržních podmínek zřejmě pětiletou životnost; pokud tedy byla PS/2 na světě v roce 2000, další verze by měla být uvedena v roce 2005, a obojí konkurence pak ještě o rok později. Viceprezident Nintenda pro oblast Ameriky se ale vyjádřil jednoznačně: „pokud jste o rok za Sony, tak jim to poskytne takový náskok, že závod je až do konce jejich“. Jestli to není jen rezignované pokrčení rameny, pak udělá Nintendo (a Microsoft zřejmě též) opatření, aby tato ztráta nenastala, aby ideálně přišli s produktem o něco dříve nebo přinejhorším téměř stejně jako Sony. Rok 2005, jak se zdá, bude v oblasti herních konzolí vůbec nejnabitějším a nejočekávanějším rokem v historii – nové zbraně ukují a nabrousí všichni tři.

Diskuze (52) Další článek: Rozpoznávání obličejů podle policie nefunguje

Témata článku: Microsoft, Čipy, Xbox, Čip, Herní grafika, Nvidia, Ramen, Herní konzole xbox 360, Nový Xbox, Herní svět, Tržní lídr

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů