V Praze začal Smart Health Hackathon. 40 týmů hackerů bude řešit výzvy ve zdravotnictví

Názory k článku

TFSi  |  20. 11. 2020 13:23  |  Microsoft Windows 10 Chrome 87.0.4280.66

Pokud by to mělo doapdnout jako ten hackaton na dálniční známky, tak snad bude lepší se začít léčit virgulí

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
20. 11. 2020 14:45 | Microsoft Windows 10 Chrome 86.0.4240.198

"Hackatony" obecně nesnaším, protože jen parazitují a devalvují význam slova Hacker. Opravdový "hacker", jaký se hlásí k myšlenkám Hackerova manifestu z roku 86 se opravdu nebude chovat jako "IT subík" a nikam se registrovat, nenechá svou práci nijak streamovat, nenechá si nastavovat žádné časové limity a už vůbec se nenechá za odměnu poplácat po zádech od člena vlády. Takovému přístupu spíš odpovídá slovo "stáž" nebo anglicky "intership", přičemž podobným akcím v zahraničí se říká správně "Week Intern", možná by to mohl být i "Week WorkShop". Každopádně účastníci takové akce rozhodně nejsou "hackeři", ale jsou to normální stážisti, kteří si pak blaženě potřesou pacičkou s "panem ministrem", dají si fotečku na na "fejsíček" a možná i do "cívíčka" - což ovšem s ideály hackerů nejen že nemá nic společného, ale je prakticky v rozporu. Hacker jede na ZNALOSTI a VOVEDNOSTI, ne na pochvaly od politiků a "hodnocení poroty". Každopádně téma "SMART HEALTH" a záštita IKEMu, potažmo MZČR jde ještě dál za běžný "hackatonský blbismus", protože díky časovému presu, většinou vývojáři jedou přes noc. Přitom je dnes už vědecky dokázáno, že probělá noc, poškozuje velmi silně organismus, veškeré orgány a především snižuje imunitu zhruba o 70%, takže imunita takového člověka pak funguje jen na 30%!
Člověk se tak stává náchylnější ke všem chorobám, je u něj vyšší riziko rozvoje fyzických i psychických onemocnění, vyšší riziko vzniku rakoviny a nedostatek spánku je největším problém a zdravotním rizikem moderní společnosti.
Kromě toho klesá kreativita, schopnost řešit efektivně složitější úlohy, naopak se zvyšuje neodpovědnost...Proto na takové akci není vůbec nic "smart", ale zvlášť, když ji pořádá IKEM a MZČR s účastí ministra zdravotnictví, tak by bylo záhodno nastavit takové podmínky, aby se vývojáři mohli vyspat doporučovaných 8-9 hodin a přestat zaujímat postoj, že spánek je zbytečnost a nejvýkonnější pracovníci, že mají valit non-stop.Na pováženou taky je, že žádná z 10 výzev není orientovaná na spánek, jeho analýzu a zlepšování. Naprosto brutální pak je, že na jednotkách intenzivní péče se většinou non-stop svítí a pacienti se nevyspí, přestože se ví, jak moc jim to poškozuje imunitu, ale zároveň se jim podávají v mnoha případech léky na "nabuzení imunity" a teď chtějí aplikaci na "monitoring nežádoucích pohybů", ale o kolik "nežádoucích pohybů" by bylo méně, kdyby pacienti na JIP měli lepší podmínky pro spánek, se opět neřeší!Docela užitečná by byla aplikace na hlídání kdy naposledy lékař spal, protože podle informací, které mám o vlivu nedostatku spánku na pozornost, bych si rozhodně raději nechal dělat náročnou operaci chirurgem, který se dostatečně vyspal a právě "přisněžil" (tak označoval neurochirurg a ředitel nemocnice Dbalý, když si šňupl kokainu) než naprostým profesionálem, který ale třeba 30 hodin nespal.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor
Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5