IKEA | Ekologie | Hackathon

V Praze se sešli zelení hackeři. Greenhack vyhrál program na prodloužení života nábytku z IKEA

V sobotu 12. června se v Praze (ale z pochopitelných důvodů online přes MS Teams) uskutečnilo finále hackathonu Greenhack, největší zelené inovační akce v Evropě. Dvě stě hackerů se během 36 hodin pokusilo vyřešit výzvy spojené s udržitelným rozvojem a chováním spotřebitelů i globálních firem. Úkolem bylo vyřešit jednu z 11 výzev týkajících se celosvětových problémů, jako je změna klimatu, nadměrná spotřeba, nezodpovědná výroba a neefektivní řízení zdrojů. Na tvorbu prototypu řešení dostali 36 hodin.

Vítězem soutěže se stal projekt Re-pair + Re-use + Re-sell, který přichází s kreativními nápady na jednoduchou opravu, druhotné použití a přeprodej použitého nábytku IKEA. „Naše aplikace umožní pomocí QR kódu identifikovat nábytek IKEA a zákazník poté může jednoduše objednat nebo si nechat vyrobit chybějící náhradní díly, načerpat nápady k vylepšení nábytku nebo nepotřebný nábytek prodat. Chceme zákazníky přirozeně naučit chovat se ekologicky zodpovědně, inspirovat k opravám nábytku a motivovat k prodloužení jeho trvanlivosti,“ říká Tobiáš Vybíral z vítězného týmu Unicorn Hackers, který za vítězství v hackatonu získal 2 500 euro.

Jak by mohl projekt Re-pair + Re-use + Re-sell fungovat v praxi:

Životaschopnost myšlenek vítězného projektu naznačuje Daniel Frühauf, Innovation and Co-creation leader IKEA pro Česko, Slovensko a Maďarsko: „Překvapilo mě, jak v krátkém čase dokázali Unicorn Hackers přinést tak inovativní řešení, které má potenciál k použití v praxi. Sice nemůžeme řešení ihned plně implementovat, ale dává nám skvělou inspiraci, jak více zapojit našeho zákazníka do inovativních řešení v rámci IKEA.“

Porota ocenila tři další hackerské týmy, které obdržely finanční odměnu. Další týmy získaly partnerské ceny. Informace o projektu hledejte na www.GreenHack.eu.

  • 2. místo: projekt BASF in your pocket týmu Best_BASF_app, který přišel s univerzálním řešením označování chemických sloučenin.
  • 3. a 4. místo: aplikace Nature Catcher - Vysočina týmu SUDs, která řeší problém nelegálních skládek a pomáhá zvyšovat počet turistů v kraji Vysočina.  Projekt Second life for bottles týmu Balance is Motion, který přišel s návrhy reklamních materiálů a tvárnic z pivních lahví.
Diskuze (4) Další článek: Nový teleskop na obzoru: NASA chce postavit „lovce“ potenciálně nebezpečných asteroidů

Témata článku: Evropa, Praha, IKEA, Ekologie, Slovensko, Hackathon, Česká republika, Projekt, Řešení, Maďarsko, Hacker, Aplikace, Oprava, Basf, Nábytek, Prodloužení, VysočinaChtěl rodokmen, a dostane vězení. Poté, co poskytl DNA genealogické databázi, ho policie zatkla za znásilnění

Chtěl rodokmen, a dostane vězení. Poté, co poskytl DNA genealogické databázi, ho policie zatkla za znásilnění

** Američan poskytl svou DNA otevřené genealogické databázi ** Odsouhlasil její použití pro účely policejního vyšetřování ** Policie ho následně obvinila ze 14 let starého znásilnění

Karel Kilián
GenealogiePolicieDNA
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Nanometry jsou jen marketing. Intel proto přejmenoval výrobní procesy, aby dohnal konkurenci

Nanometry jsou jen marketing. Intel proto přejmenoval výrobní procesy, aby dohnal konkurenci

** Z 10nm výroby se rázem stal „Intel 7“, ze 7nm bude „Intel 5“ ** Reaguje na konkurenci s méně konzervativním značením procesů ** Jak budou vypadat čipy budoucnosti?

Lukáš Václavík
ArchitekturaTranzistoryIntel