Software | Linux | Praha

V Praze 3 sbírají počítače pro školy a instalují na ně Linux

V Praze 3 sbírají počítače pro školy a instalují na ně Linux

Zastupitelé Prahy 3 začátkem měsíce spustili sbírku počítačů a příslušenství pro potřeby distančního vzdělávání na základních školách. Dnes pak radnice oznámila detaily, jak akce pokračuje a co s PC dále dělá.

Sešly se totiž i počítače bez operačního systému nebo potřebných licencí. Ty jsou často drahé, proto se tato městská část rozhodla využít bezplatný či rovnou open source software. Na počítače se nainstaluje Linux Mint s prohlížečem Firefox, kancelářským balíkem LibreOffice a doplní o nástroj Microsoft Teams pro hromadnou komunikaci žáků a učitelů.

Kdyby stát více využíval software, který je zdarma, ušetřil by miliardy, možná desítky miliard. U škol to platí dvojnásob, protože děti skutečně k práci nepotřebují profesionální programy s drahými licencemi. V tomto je koronavirus příležitostí pro vzdělávání všech, protože ani mnozí učitelé nikdy neviděli jiný operační systém než Windows,” říká místostarosta pro školství Štěpán Štrébl (Piráti), který sbírku i využívání Linuxu inicioval.

Klepněte pro větší obrázek
Linux Mint 20 Cinnamon

Linux jako výchovný prostředek

Cílem práce s výpočetní technikou má být učení se kompetencím, ne pěstování závislosti na konkrétních programech, k čemuž profesionální balíky svádí. Funkce jsou ve všech programech podobné a standardizované. Žák se díky tomu naučí, že má hledat konkrétní funkci, ne tlačítko vpravo nahoře. Navíc mu nehrozí, že jednou o licenci přijde,“ dodává Štrébl.

Pro Živě.cz pak doplnil další informace. Praha 3 už ve sbírce vybrala 11 počítačů, dvě třetiny z nich tvoří notebooky. Linux nemíří automaticky na všechny počítače. Pokud je na nich alespoň Windows 8 včetně platné licence, počítač se jen uvede do továrního nastavení a doinstalují potřebné aplikace. Pokud systém nevyhovuje, zformátujete se disk a instaluje se Linux Mint.

Sbírku mají momentálně na starost dva lidé. Pracovník odboru informatiky se stará o čištění a instalaci. Člověk z odboru školství pak o distribuci počítačů potřebným.

Praha 3 chce také zlepšit připojení k internetu v desítkách mateřských a základních škol. V říjnu se radnice dohodla na smlouvě s Cetinem, který by v příštích letech měl do všech škol zavést optické připojení s rychlostí až 1 Gb/s místo stávajících metalických linek.

Služba Microsoft Teams přišla před dvěma roky, ale vyrostla až nyní:

Diskuze (102) Další článek: Tipy na vánoční dárky: Dell(ikatesy) pro milovníky kvality

Témata článku: Windows, Software, Linux, Internet, Operační systémy, Firefox, Open source, Praha, LibreOffice, Microsoft Teams, Licence, Základní škola, Počítač, Piráti, CETIN, Linux Minto, Operační systém, Sbírka, Radnice, INS, Software na Heureka.czPozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy