Doprava | Biometrie | Rusko

V Moskevském metru se dá platit obličejem. Ochránci soukromí bijí na poplach

V Moskevském metru se dá platit obličejem. Ochránci soukromí bijí na poplach

Moskva 15. října ve všech více než 240 stanicích podzemní dráhy spustila nový systém výběru jízdného Face Pay. Jak plyne z překladu, jedná se o platby prostřednictvím rozpoznávání obličeje. Stránky města nešetří superlativy, ale ozývají se hlasy kritiků, že jde o nebezpečný sásah do soukromí obyvatel.

Face Pay umožní zaplatit jízdné bezkontaktně – stačí, když se cestující podívá do kamery na turniketu. Náměstek moskevského primátora pro dopravu Maxim Liksutov zdůraznil, že Moskva je prvním městem na světě, kde tento systém funguje v takovém rozsahu.

Placení za metro obličejem

Face Pay je jen jedním z několika možných způsobů placení jízdného, jeho používání je dobrovolné a cestujícím má přinést větší pohodlí. Ostatní platební metody budou i nadále k dispozici v nezměněné formě.

Zájemci o Face Pay budou muset prostřednictvím aplikace propojit se službou svou fotografii, bankovní kartu a kartu Trojka. Ministerstvo dopravy tvrdí, že všechny informace budou bezpečně zašifrovány a kamery na turniketech snímají jen biometrický klíč, nikoli obraz obličeje.

Klepněte pro větší obrázekPro platbu obličejem je nutné využít speciální turniket označený nálepkou na podlaze. Během průchodu se cestující musí dívat do kamery. Jízdné se odečte automaticky – funguje to stejně, jako platba bankovní kartou.

„Cestující nepotřebují ke vstupu do metra kartu ani chytrý telefon – stačí se podívat do kamery na turniketu. Nemusí se dotýkat smartphonu ani jiného povrchu. Je to velmi pohodlné. Předpokládáme, že v příštích dvou až třech letech bude Face Pay pravidelně používat 10 až 15 % cestujících. V případě potřeby upravíme počet turniketů pro Face Pay, pokud poptávka poroste,“ doplnil místostarosta.

Kritické ohlasy

Deník The Guardian informuje o novém systému placení jízdného z trochu jiné perspektivy. Hned v úvodu zdůrazňuje skutečnost, že novinka byla spuštěna i přes vyjádřené obavy o ochranu soukromí. Pomyslný varovný prst pak zdvihá tvrzení, že shromážděné informace budou uloženy v centrech pro zpracování dat, k nimž mají přístup pouze pracovníci ministerstva vnitra.

Klepněte pro větší obrázek Moskevské metro spustilo placení na základě rozpoznání obličeje

Aktivisté upozorňují na obavy o ochranu soukromí. „Jedná se o nový nebezpečný krok v ruské snaze o kontrolu nad obyvatelstvem. Potřebujeme úplnou transparentnost, jak bude tato aplikace fungovat v praxi,“ uvedl Stanislav Šakirov, zakladatel skupiny Roskomsvoboda, která se zabývá ochranou digitálních práv a svobody informací.

„Přibližujeme se autoritářským zemím, jako je Čína, které technologii rozpoznávání obličeje používají. Moskevské metro je státní instituce a všechny údaje mohou skončit v rukou bezpečnostních služeb.“ dodal Šakirov. Moskva přitom nedávno rozšířila technologii rozpoznávání obličejů po celém hlavním městě, kde je síť čítající více než 175 000 dohledových kamer.

Podle aktivistů za lidská práva byly kamery využívány k identifikaci demonstrantů, kteří se účastnili shromáždění na podporu vězněného opozičního politika Alexeje Navalného. Rozpoznávání obličejů bylo rovněž použito k prosazování karantény během dvouměsíčního lockdownu kvůli pandemii onemocnění covid-19 v Rusku na jaře 2020.

Diskuze (39) Další článek: Test čtečky elektronických knih InkPad Color PB741. Když inkoust mění barvy

Témata článku: Bezpečnost, Doprava, Biometrie, Kamera, Čína, Rusko, Soukromí, Turniket, Moskva, Platba, Ministerstvo dopravy, Obličej, Guardian, Metro, Face Pay, Ministerstvo vnitra, Poplach, Digitální kamery na Heureka.czRecenze mobilní hry Slovní Duel. Nadějný, ale nedotažený fotbálek

Recenze mobilní hry Slovní Duel. Nadějný, ale nedotažený fotbálek

Procvičujete rádi slovní zásobu a chcete zapálit mozkové závity? Třeba bude tahle hříčka z českých luhů a hájů zrovna pro vás!

Ladislav Novák
Mobilní hryRecenze
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Windows 11 budou rychlejší a zaberou méně místa na disku
Lukáš Václavík
Windows 11Windows UpdateOperační systémy
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
eFootball je obrovským propadákem, Konami vydalo oficiální omluvu

eFootball je obrovským propadákem, Konami vydalo oficiální omluvu

Nový fotbálek je sice zcela zdarma, to ale na kvalitách zrovna nepřidává.

Michal Maliarov
eFootballKonami
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály