Umělá inteligence | Neuronová síť

V MIT vymysleli způsob, jak z rozmazaných fotek získat detaily. Chtějí ho využít v medicíně

V MIT vymysleli způsob, jak z rozmazaných fotek získat detaily. Chtějí ho využít v medicíně

Kdo v minulosti sledoval americké detektivky typu CSI Miami, jistě si pamatuje na zázračný software, který dokázal i z velmi rozmazaných fotografií získat detaily, které pak pomohly usvědčit vraha. Bohužel šlo jen o televizní výmysl, žádný program nic podobného nedokáže. Tedy dosud nedokázal. Výzkumníci Massachusettského technologického institutu (MIT) přišli s algoritmem, o kterém tvrdí, že detaily skutečně získat umí.

Technologii nazvali vizuální deprojekční model a má být schopna získat podrobné informace ze snímků, které utrpěly značnou pohybovou rozmazanost. A nejen to, z těchto snímků má být schopna dokonce vytvořit celé video. 

Algoritmus nepřekvapivě využívá neuronové sítě, konkrétně konvoluční neuronové sítě, které výzkumníci trénovali pomocí série fotografií, kdy vždy na jedné byl objekt velmi rozmazaný a na druhé ostrý. Díky nim se počítač naučil, co přesně způsobuje pohybovou rozmazanost a jakmile dostal fotku, kterou neznal, dokázal tento odhad provést i na ní. Odhad nakonec algoritmus použije k tomu, aby vytvořil zcela novou fotografii s ostře vyobrazeným objektem. 

Výzkumníci byli během testu schopni získat 24 snímků z rozmazaného videa, na kterém osoba rychle chodí. Na každém jednom snímku byla vidět pozice nohy, což ve videu bylo rozmazané. Když je následně dali dohromady, vzniklo ostřejší video.

 

Zní to skutečně jak bájný software amerických detektivek, ale MIT už nyní upozorňuje, že s technologií cílí na jiný obor - medicínu. Získávání rozmazaných detailů je jen začátek, výzkumníci tvrdí, že eventuálně chtějí, aby algoritmus dokázal vytvářet 3D snímky z 2D snímků, například z rentgenových fotografií. Tím by získali informace podobné výpočetní tomografii, která sice funguje dobře, ale je nesmírně drahá. 

Diskuze (6) Další článek: SpaceX plánuje vypustit dalších 30 tisíc družic pro satelitní internet. To je 5× víc, než zvládlo lidstvo od prvního Sputniku

Témata článku: Umělá inteligence, Strojové učení, Fotografování, Medicína, Neuronová síť, MIT, Detail, Fotka, Algoritmus, Fotografie, Výzkumník, Snímek


Určitě si přečtěte

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 15

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

** Huawei se loni dostal do křížku s USA ** Začal to proto zkoušet s konkurenčním operačním systémem ** Jmenuje se Deepin a před pár dny se dočkal nové verze

Jakub Čížek | 46


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize