V Microsoft Office se před dvěma lety objevila díra. I když na ni existuje záplata, hackeři ji stále úspěšně zneužívají

V Microsoft Office se před dvěma lety objevila díra. I když na ni existuje záplata, hackeři ji stále úspěšně zneužívají

Bezpečnostní experti ze společnosti Microsoft odhalili novou útočnou kampaň zaměřenou na evropské uživatele. Neznámí útočníci v ní rozeslali nevyžádané e-maily, které obsahují záškodnický dokument. Po jeho otevření se v počítači vytvoří „zadní vrátka“ pro vzdálený přístup. Bližší informace o hrozbě zveřejnil portál ZDNet.

Využili dvouletou chybu v MS Office

Škodlivý kód se šíří přes nevyžádané e-maily, které byly napsány v různých evropských jazycích. V současnosti není známo, zda byly tyto zprávy lokalizované i do češtiny.

Součástí e-mailu byl speciálně vytvořen dokument (* .DOC), který dokázal využít starší zranitelnost v kancelářském balíku Microsoft Office. Konkrétně jde o chybu CVE-2017-11882, která byla řádně opravena už v roce 2017. Hrozba se proto týká pouze počítačů s neaktualizovaným softwarem, jenže takových je stále docela mnoho. Uživatelé aktualizace softwarového balíku často zjevně zanedbávají, týká se to zejména uživatelů se staršími pevnými licencemi.

Klepněte pro větší obrázek 
Ukázka záškodnického dokumentu

Server vypnuli krátce po odhalení

Pokud nic netušící uživatel otevřel záškodnicky dokument, okamžitě a bez jakékoliv interakce se provedla série skriptů. Z portálu Pastebin se nejprve stáhl a spustil skript, který provedl další příkaz přes PowerShell.

Prostřednictvím PowerShell příkazu se z internetu stáhl nebezpečný soubor a ten se pak uložil do adresáře "Temp". Nakonec se škodlivý kód aktivoval a zajistil si automatické spouštění vždy se startem operačního systému.

 

Počítačoví experti uvádějí, že infiltrace v počítači vytvořila takzvané zadní vrátka (backdoor), která slouží útočníkům k získání přístupu k infikovanému zařízení. Dobrou zprávou je, že krátce po odhalení kampaně byl řídící server útočníků vypnutý. Znamená to, že i kdyby byl počítač infikován, tak už škodlivý kód nedokáže přijímat příkazy a provádět nekalé aktivity.

Tím však dobré zprávy končí.

Aktualizace, aktualizace...

Kampaně využívající stejnou techniku se neustále objevují. Například jen před pár dny odhalily výzkumníci ze společnosti FireEye útoky zaměřené na státní organizace ve Střední Asii. I v tomto případě byla zneužita zranitelnost CVE-2017-11882 , která sloužila k distribuci škodlivého kódu HawkBall.

A aby toho nebylo málo, podle virového radaru společnosti Eset se na našem území objevují v hojnější míře různé škodlivé kódy, které chybu CVE-2017-11882 zneužívají.

Obrana je přitom triviální, stačí udržovat software aktuální. Pokud máte povoleny automatické aktualizace Office v rámci Windows Update, záplata se vám stáhla a nainstalovala automaticky už v listopadu 2017. Pokud z jakéhokoliv důvodu máte automatické aktualizace vypnuté, záplatu pro chybu CVE-2017-11882 si můžete stáhnout na tomto odkazu .

Diskuze (5) Další článek: NASA oficiálně zpřístupňuje Mezinárodní vesmírnou stanici turistům a firmám

Témata článku: Software, Microsoft, Microsoft Office, Internet, Bezpečnost, Aktualizace, Kód, MSRC, Žně, Automatická aktualizace, Střední Asie, Škodlivý kód, Záplata, MS Office, Uživatelé, Windows Update, Počítač, Díra ve Windows, Office, Hacker


Určitě si přečtěte

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 47

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní