Software | Microsoft | Bezpečnost | Aktualizace

V Microsoft Office se před dvěma lety objevila díra. I když na ni existuje záplata, hackeři ji stále úspěšně zneužívají

V Microsoft Office se před dvěma lety objevila díra. I když na ni existuje záplata, hackeři ji stále úspěšně zneužívají

Bezpečnostní experti ze společnosti Microsoft odhalili novou útočnou kampaň zaměřenou na evropské uživatele. Neznámí útočníci v ní rozeslali nevyžádané e-maily, které obsahují záškodnický dokument. Po jeho otevření se v počítači vytvoří „zadní vrátka“ pro vzdálený přístup. Bližší informace o hrozbě zveřejnil portál ZDNet.

Využili dvouletou chybu v MS Office

Škodlivý kód se šíří přes nevyžádané e-maily, které byly napsány v různých evropských jazycích. V současnosti není známo, zda byly tyto zprávy lokalizované i do češtiny.

Součástí e-mailu byl speciálně vytvořen dokument (* .DOC), který dokázal využít starší zranitelnost v kancelářském balíku Microsoft Office. Konkrétně jde o chybu CVE-2017-11882, která byla řádně opravena už v roce 2017. Hrozba se proto týká pouze počítačů s neaktualizovaným softwarem, jenže takových je stále docela mnoho. Uživatelé aktualizace softwarového balíku často zjevně zanedbávají, týká se to zejména uživatelů se staršími pevnými licencemi.

Klepněte pro větší obrázek 
Ukázka záškodnického dokumentu

Server vypnuli krátce po odhalení

Pokud nic netušící uživatel otevřel záškodnicky dokument, okamžitě a bez jakékoliv interakce se provedla série skriptů. Z portálu Pastebin se nejprve stáhl a spustil skript, který provedl další příkaz přes PowerShell.

Prostřednictvím PowerShell příkazu se z internetu stáhl nebezpečný soubor a ten se pak uložil do adresáře "Temp". Nakonec se škodlivý kód aktivoval a zajistil si automatické spouštění vždy se startem operačního systému.

 

Počítačoví experti uvádějí, že infiltrace v počítači vytvořila takzvané zadní vrátka (backdoor), která slouží útočníkům k získání přístupu k infikovanému zařízení. Dobrou zprávou je, že krátce po odhalení kampaně byl řídící server útočníků vypnutý. Znamená to, že i kdyby byl počítač infikován, tak už škodlivý kód nedokáže přijímat příkazy a provádět nekalé aktivity.

Tím však dobré zprávy končí.

Aktualizace, aktualizace...

Kampaně využívající stejnou techniku se neustále objevují. Například jen před pár dny odhalily výzkumníci ze společnosti FireEye útoky zaměřené na státní organizace ve Střední Asii. I v tomto případě byla zneužita zranitelnost CVE-2017-11882 , která sloužila k distribuci škodlivého kódu HawkBall.

A aby toho nebylo málo, podle virového radaru společnosti Eset se na našem území objevují v hojnější míře různé škodlivé kódy, které chybu CVE-2017-11882 zneužívají.

Obrana je přitom triviální, stačí udržovat software aktuální. Pokud máte povoleny automatické aktualizace Office v rámci Windows Update, záplata se vám stáhla a nainstalovala automaticky už v listopadu 2017. Pokud z jakéhokoliv důvodu máte automatické aktualizace vypnuté, záplatu pro chybu CVE-2017-11882 si můžete stáhnout na tomto odkazu .

Diskuze (5) Další článek: NASA oficiálně zpřístupňuje Mezinárodní vesmírnou stanici turistům a firmám

Témata článku: Microsoft Office, Software, Microsoft, Internet, Bezpečnost, Aktualizace, Kód, Počítač, Uživatelé, Střední Asie, Automatická aktualizace, Office, Hacker, Záplata, MS Office, Windows Update, Škodlivý kód


Určitě si přečtěte

Lék na oteplování planety: Dokázali bychom posunout Zemi dál od Slunce?

Lék na oteplování planety: Dokázali bychom posunout Zemi dál od Slunce?

** Aktuální změny klimatu jsou marginální ve srovnání s tím, co čeká Zemi za pár miliard let. ** Slunce se začne v budoucnu rozpínat a zvyšovat svou zářivost. ** Dokázali bychom Zemi posunout dál od Slunce a zachránit ji?

Petr Kubala | 50

Evoluce stále pokračuje, lidem se do kolen vrací kost navíc

Evoluce stále pokračuje, lidem se do kolen vrací kost navíc

** O kost zvanou fabella nás evoluce připravila už před miliony let ** V posledních desetiletích se však „ztracená kost“ znovu objevuje ** Anatomové nabádají ortopedy, aby brali fabellu v potaz

Jaroslav Petr | 31

Květnové Windows 10 jsou za dveřmi: Co přinesou nového?

Květnové Windows 10 jsou za dveřmi: Co přinesou nového?

** Windows 10 May 2019 Update se blíží ** Hlavní viditelnou změnou je bílé téma ** Novinek je ale samozřejmě mnohem více

Vladislav Kluska | 58Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch