Doprava | Wi-Fi | Vlaky

V listopadu dostane Wi-Fi dalších 338 vagónů Českých drah

V listopadu dostane Wi-Fi dalších 338 vagónů Českých drah | Foto: České dráhy

České dráhy nabízejí na vybraných spojích připojení Wi-Fi už hromadu let, blíží se ale další rozšíření služby. ČD-Telematika se nyní chlubí, že dokončuje aktivaci Wi-Fi v 338 dalších železničních vagónech.

Instalace, která probíhá v závodech DPOV (Dílny pro opravy vozidel) vyžaduje, aby byl kýžený vůz stažený na čas z běžné dopravy, což potřebuje pečlivý časový harmonogram – zejména pokud se jako v tomto případě jedná o takové množství vagónů.

S rozšířením Wi-Fi u Českých drah se přitom váže ještě jeden logický problém. Čím více cestujících během jízdy surfuje na webu, tím roste i celková datová zátěž u mobilních operátorů, kteří poskytují samotnou internetovou páteř.

Na mnoha místech se sice vedle kolejí nachází rychlá optická kabeláž ČD-Telematiky, zatím ale nikdo nepřišel na způsob, jak ji levně dostat do vlakových souprav, a tak je mobilní LTE spojení technicky jednodušší.

Zkraje letošního roku přitom do médií prosákla informace, podle které operátoři touží s dráhami uzavřít nové smlouvy, což by mohlo vést k omezování jeho využívání cestujícími (FUP, omezování nejnáročnějších webových služeb – streamování atp.).

Diskuze (22) Další článek: Mocné vichry supermasivních černých děr zmrazí růst trpasličích galaxií

Témata článku: Doprava, Wi-Fi, České dráhy, Česko, Železnice, Vlaky, ČD-Telematika, Omezování, Operátor, Lišt, Rozšíření, Vagón, FUP


Určitě si přečtěte

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 57

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11