V hodině e-angličtiny

Při soukromé výuce cizího jazyka je velmi důležitá motivace. Totéž platí i o výuce s pomocí počítače, která by právě proto měla být plně multimediální a něčím zajímavá. Co nabízí výukový software EuroPlus+ REWARD?
Tento článek vyšel v časopise Computer 18/00 dne 21. září 2000

Oldřich Bajt: Při soukromé výuce cizího jazyka je velmi důležitá motivace. Totéž platí i o výuce s pomocí počítače, která by právě proto měla být plně multimediální a něčím zajímavá. Přidáte-li k tomu rozsáhlé internetové služby, vznikne něco, co vám možná nedá spát.

EuroPlus+ REWARD vychází ze stejnojmenné učebnice pro výuku angličtiny. Na osmi cédéčkách však nabízí mnohem víc. Snaží se využít nejnovější technologie a výuku zpestřuje spoustou fotografií, videem, rozpoznáváním mluvené řeči, komentáři a především Internetem.

Jednotlivé tematicky zaměřené lekce jsou rozděleny na několik listů, přičemž na každém z nich procvičujete buď gramatiku, psaní, čtení nebo správnou výslovnost. Pomocí Rewardu se naučíte správně vyslovovat hlásky, dvojhlásky, trojhlásky a celá slova. Výuku gramatiky doplňuje její podrobný rozbor – pro jeho zobrazení stačí jen klepnout na daný tvar. Program doplňují nejrůznější možnosti tisku.

Takový je stručný přehled možností programu, o kterém jsme již psali v našem testu v čísle 23/99. Hodnoťte však objektivně něco, co si díky svému rozsahu vyžaduje dlouhodobější uživatelské testování. Mezi nejzajímavější části patří totiž internetové služby. Najdete mezi nimi Služby učitele, Zprávy, Diskusní fórum a Hry.

Internetový učitel

Služby učitele umožňují žákům zasílat vybrané úkoly k opravě. Své úlohy můžete posílat na firemní server, kde je učitel zdarma opraví a pošle zpět. Příklady nejčastějších chyb najdete na serveru. Druhou možností je přemluvit někoho známého, který umí natolik anglicky, že může zaslané úkoly opravovat. A protože se mi nikoho přemluvit nepodařilo, zasílal jsem úkoly neznámému učiteli. Mým korektorem byl Arthur a oprava trvala asi 14 dní.

Buďte v obraze

První v nabídce služeb jsou Zprávy, kde najdete i starší čísla Reward News Magazin (výběr tedy není malý). Nabídka je rozdělena do 4 skupin: Main Article, Science, Culture, Sport News – určitě si vyberete. Jen musíte trochu hledat, abyste našli vlastní úroveň. Já jsem se se svým uměním orientoval na Elementary Level Lesson 1–5. Začal jsem tedy v září ’98, protože každý měsíc vychází zprávy pro jinou úroveň. Další zprávy pro začátečníky vyšly až v květnu ’99.

Při otevření zpráv mě čekalo několik překvapení – zprávy jsou skutečně velmi jednoduché a zvládne je i úplný začátečník. Text doplňuje obraz, a pokud vás už bolí oči, můžete si zvětšit písmo nebo si strany vytisknout.

Od počátků svého studia tak pracujete s textem a nemusíte si kupovat drahé anglické noviny nebo časopisy, kde si přečtete jen titulky a dáte je do sběru. Navíc jste nuceni pracovat se slovníkem.

„Pokec“ po anglicku

Pokud vás už nebaví si jenom číst, můžete přejít do Diskusního fóra. Vybírat můžete z deseti základních skupin. Program vám však umožní – pokud jste zvyklí jít svou cestou – založit si vlastní diskusní skupinu. Po přihlášení do skupiny si můžete vybrat téma a vidíte i seznam účastníků a jejich příspěvky, na které lze odpovědět.

Diskutovat s ostatními lze v reálném čase písemně nebo hlasově. A nechcete-li si číst příspěvky na monitoru, pak si je vytiskněte.

Kdo si hraje, umí anglicky

Vaše chvíle na serveru oživují Hry, které procvičují také znalosti angličtiny. Chcete-li hrát, musíte se přihlásit a počkat na soupeře, nebo se s ním předem domluvit: máte z čeho vybírat.

V námořní bitvě střílíte formou otázek, poklad budete hledat ve 3D labyrintu, jinde zase kupujete písmena a stavíte vlastní slova. U všech her si můžete vybrat úroveň a rozsah materiálu kurzu, z něhož se vybírají otázky.

Výjimečný stav

EuroPlus+ REWARD vás svojí internetovou otevřeností neizoluje doma bez možnosti kontaktu s jiným člověkem, který se snaží mluvit stejným cizím jazykem. A chcete-li se naučit jazyk tak, abyste ho mohli aktivně používat, pak potřebujete kontakt s ostatními, ať písemný nebo mluvený. Pokud se tedy chcete naučit dobře jazyk a nechcete navštěvovat jazykovou školu, máte k dispozici zajímavou možnost.

výukový software angličtiny
EuroPlus+ REWARD
Zdroj: MEDIA trade, Praha
Telefon: (02) 22 21 11 55
Cena: 5 990 Kč včetně DPH (samostatné díly po 2 200 Kč)
Doporučená konfigurace: Pentium 200 MHz, 32 MB RAM, 16× CD-ROM, zvuková karta, grafická karta umožňující rozlišení 800 × 600 v režimu HighColor, mikrofon, připojení k Internetu

Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.

Diskuze (6) Další článek: DiamondMax 40 GB: potřebný životní prostor

Témata článku: Software, Nejrůznější tvar, Hod, Výukový software, Podrobné testování, Labyrint, Nejzajímavější program, Mluvené slovo


Určitě si přečtěte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 34

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky