Česko

V Google Arts & Culture můžete virtuálně navštívit českou Národní knihovnu v Praze

Na blogu Google: The Keyword se ve čtvrtek 11. dubna objevil nový článek podepsaný generálním ředitelem Národní knihovny České republiky Tomášem Foltýnem. Oznamuje v něm partnerství mezi knihovnou a online platformou Google Arts & Culture, která umožňuje uživatelům objevovat umělecká díla, muzea a výstavy z celého světa.

Jak už patrně tušíte z nadpisu tohoto článku, v Google Arts & Culture je nově možné virtuálně navštívit prostory barokní knihovny uvnitř pražského Klementina, v níž jsou uloženy rozsáhlé a cenné fondy Národní knihovny. Sám Foltýn ji označuje za jednu z nejkrásnějších knihoven na světě.

Prohlídka historických dokumentů

Kromě prohlídky prostor je možné si prohlédnout také více než 200 výjimečných historických dokumentů vystavených u příležitosti 100. výročí založení Slovanské knihovny. Dále jsou připraveny čtyři digitální příběhy a pro příznivce skládání puzzle několik tematických skládaček.

„Součástí virtuálního zážitku na portálu Google Arts & Culture je také prohlídka významných historických rukopisů, které jsou veřejnosti běžně nepřístupné, například Vyšehradského kodexu – jednoho z nejcennějších rukopisů dochovaných v České republice – a digitalizovaných pokladů, jako je Hvězdný glóbus Caspara Pfliegera nebo Mapa Nového světa Sebastiana Münstera,“ láká Foltýn.

Nutno dodat, že spolupráce s Googlem není pro Národní knihovnu ničím novým. V předchozích letech Google zdigitalizoval již téměř 200 000 starých tisků. Národní knihovna má ve svých sbírkách téměř osm milionů svazků – některé z nich jsou národními kulturními památkami, jiné jsou zapsány v programu UNESCO Paměť světa a patří tak do světového kulturního dědictví.

Moderní zobrazovací metody a virtuální prohlídky ukazují živý odkaz bohatých a pamětihodných sbírek knihovny. Díky partnerství mohou zájemci objevovat poutavé příběhy a exponáty, které je mohou inspirovat k dalšímu zkoumání tajemství a příběhů, které Klementinum uchovává v historických knihách.

Google Arts & Culture

Google Arts & Culture (dříve Google Art Project) je online platforma, která nabízí obrázky a videa uměleckých děl a kulturních artefaktů od partnerských kulturních organizací z celého světa. Využívá technologii, která umožňuje divákovi prohlížet sbírky a galerie a zkoumat fyzické a kontextové informace o uměleckých dílech. Platforma zahrnuje pokročilé vyhledávací funkce a vzdělávací nástroje.

Arts & Culture je skvělým zdrojem pro ty, kteří se chtějí dozvědět více o umění a kultuře z pohodlí svého domova. Umožňuje objevování uměleckých děl, muzeí a výstav z celého světa a učit se o umělcích, historii, módě, jídle a dalších tématech prostřednictvím interaktivních funkcí, videí a příběhů. Uživatelé mohou také hrát stovky her inspirovaných uměním a kulturou.

Poklady Národní knihovny na Google Arts & Culture jsou k dispozici na webu i v mobilní aplikaci, která lze používat na zařízeních s operačními systémy Android a iOS, a to v českém a anglickém jazyce.

Diskuze (2) Další článek: Dva jednoduché grafy ukazují, jak se komu dařilo ve světě elektromobilů. Čína útočí, ale Tesla udržela trůn

Témata článku: , , ,