AMD | Superpočítače | Hewlett Packard Enterprise (HPE)

V Evropě se chystá stavba superpočítače LUMI s výkonem 552 PFLOPS. Dostane procesory od AMD

Celkem 10 evropských zemí se v rámci spolupráce EuroHPC-JU spojilo pro postavení nového superpočítače s označením LUMI, který bude mít opravdu vysoký výpočetní výkon pro nejnáročnější úlohy.

O stavbu se postará společnost Hewlett Packard Enterprise (HPE), takže bude založen na superpočítači HPE Cray EX. Kontrakt na dodávku hlavních komponent vyhrálo v soutěži AMD.

AMD dodá jak vícejádrové serverové 64jádrové procesory Epyc (zpráva hovoří o další generaci, takže nejspíše s architekturou Zen 3) s celkem 200 tisíci jádry, tak i výpočetní grafické karty Instinct (také by mělo jít o další generaci, propustnost dat 160 TB/s). Analytická část pro zpracování dat bude mít operační paměť s kapacitou 32 TB. Úložiště je rozděleno dle rychlosti - 7 TB rychlého SSD (nejspíše NVMe) a dalších 80+30 PB pomocí klasických pevných disků. Propustnost úložiště by celkově měla být až 2 TB/s, propojení jednotlivých oddílů se řeší pomocí Cray Slingshot s propustností 200 Gb/s.

Celkový výkon se díky tomu vyšplhá až na 552 PFLOPS. Bude se jednat o jeden z nejefektivnějších superpočítačů na světě, který bude uhlíkově neutrální a bude používat pouze obnovitelné zdroje energie. Hmotnost superpočítače bude přibližně 150 tun a bude se rozkládat na ploše 150 m2 (asi jako tenisový kurt).

Cena za superpočítač LUMI, včetně instalace a správy bude kolem 200 milionů eur a využijí ho evropští vědci, kteří budou sdílet výpočetní čas na různé výzkumné účely.

Podívejte se, jak vypadá nejrychlejší superpočítač pro univerzity od Nvidie:

Diskuze (10) Další článek: Výsledky velké studie WHO: lék remdesivir nefunguje. Americký úřad přesto schválil jeho používání

Témata článku: AMD, Grafické karty, Procesory, Nvidia, Evropa, SSD, Superpočítače, Epyc, Hewlett Packard Enterprise (HPE), Propustnost, SUP, Cray Slingshot, Stavba, LUMI, Procesor, Grafické karty na Heureka.czRusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress