V Evropě Nokia předhonila Palm

V kapesních počítačích došlo k zajímavé situaci, zatímco se mezi sebou perou Palm a Pocket PC, směje se úplně někdo jiný.
Podle průzkumu britské firmy Catalyst, která monitoruje prodeje kapesních počítačů na evropském kontinentu, byla na prvním místě Nokia se 152 335 Communicatory a Palm byl až druhý se 108 445. Compaq pak prodal 66 925 kusů. Všechna tato čísla jsou za 3. čtvrtletí. Casio pak prodalo 61 550 kusů a Handspring 41 450.

Pochopitelně díky tomuto raketovému růstu se na první místo v operačních systémech vyšplhal EPOC s 34 procenty i přes prudký pád Psionu. Palm OS obsadil necelých 30 procent a Windows CE 20,8 procent.

Důvody musíme hledat na více frontách, integrace mobilního telefonu a osobního organizéru je pochopitelně žádaná, buď se ale jedná o přerostlý telefon, nebo moc malý organizér. Nokia Communicator 9210 se řadí spíše k těm větším mobilům a rozhodně je při nošení poznat. Podařilo se Nokii najít tu správnou cestu? Rozhodně je důležité brát na vědomí, že konkurence mnoho nového nenabídla. Když přišla Nokia 9210, byla to výrazná inovace produktové řady, barevný displej, povedený design, kvalitní možnosti organizéru. Proti tomu Palm nenabídl nějakou výraznou inovaci. Barevný Palm m505 mohé spíše utvrdí v oblibě černobílého displeje a nutnost rozšiřování paměti v Palmech není pro mnohé tak důležitá. Palm tak bodoval spíše levnými přístroji, ale i zde je trh poměrně nasycený. Pocket PC přišlo v nové verzi až nedávno, takže se do třetího kvartálu Pocket PC 2002 nepromítlo a současně se nejedná o revoluční skok.

Nokia zabodovala svým marketingem a schopností prodávat mobilní telefony jako zboží s krátkou dobou morální životnosti. Zatímco kapesní počítače již tak rychle nezastarávají, v případě Communicatoru se v 9210 jedná o nový a lákavý mobil. Co je ale neméně zajímavé, 9210 je poměrně drahým produktem, pokud se již uváděly průzkumy, že Compaq se svými iPaqy přeskočil Palm co do utržených peněz, tak Nokia se dokázala vyšplhat přesvědčivě i před ten Compaq.

Diskuze (24) Další článek: Soud USA versus Microsoft ukončen!

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,