V duchu miniaturizace a sjednocování

Toto není žádné náborové heslo, ale tak mně přijde dnešní trend u moderních přístrojů. Fotoaparáty nejsou výjimkou a tak se na dva zajímavé podíváme.
Casio Exilim EX-S1 / EX-M1

První novinkou je Exilim, o kterém jsme první zmínku přinesli z CeBITu, kde byl prvně představen. Řada fotoaparátů Exilim zatím obsahuje dva členy. O něco menší a o jeden gram lehčí Exilim EX-S1 a o trošičku větší Exilim EX-M1. Oba fotoaparáty obsahují obrazový snímací senzor CCD s 1,3 megapixely, umí pořizovat snímky v rozlišení 640 x 480, 1280 x 960 a prokládaně až 1600 x 1200 pixelů. Přístroje jsou vybaveny 14 MB interní paměti a slotem pro SD karty. Fotografie se ukládají ve formátu JPEG a samozřejmostí je několik režimů pro vyvážení bílé a režim vestavěného blesku. Jediná odlišnost je v rozměrech a možnostech přístroje. Exilim EX-S1 má rozměry 88 x 55 x 11,3 mm a váží 86g. O malý kousek větší 88 x 55 x 12,4 mm a těžší 87g EX-M1 umí navíc pořizovat vidoeosekvence v rozlišení 320 x 240 a ukládat i na Multimedia Cards (MMC). A to nejzajímavější jsem si nechal na konec, EX-M1 umí přehrávat soubory ve formátu MP3 a nahrávat krátké zvukové poznámky, zkrátka může fungovat i jako přehrávač MP3 a diktafon! K MX-M1 obdržíte CD s doprovodnými programy a sluchátka s odděleným dálkovým ovladačem. Oba fotoaparáty se k počítači připojují pomocí kolébky přes rozhraní USB.

Názorné fotografie vše jistě objasní:

Klepněte pro větší obrázek
Exilim EX-S1 s kolébkou
Klepněte pro větší obrázek
Exilim EX-M1 jako MP3 přehrávač
Klepněte pro větší obrázek
Zadní pohled
Klepněte pro větší obrázek
Pohled na slot SD/MMC

Cenu se mně bohužel nikde nepovedlo najít.

Fujifilm Axia / SMaL digital camera

Fujifilm Axia (dceřiná společnost Fujifilm) představila opravdu miniaturní fotoaparát založený na technologii firmy SMaL Camera Technologies. S fotoaparátem můžete pořizovat snímky v rozlišení 640 x 480 nebo 320 x 240 pixelů, ovšem s neměnnou ohniskovou vzdáleností. Rozměry fotoaparátu jsou 85,6 mm x 54 mm x 6 mm a hmotnost i s lithium-ion baterií 63,3 g. Přístroj obsahuje 8 MB interní paměti a fotografie se dají ukládat i na SD a MMC paměťové karty. K počítači se připojuje přes rozhraní USB. Jak se to do toho drobka vejde?

Klepněte pro větší obrázek

Tento fotoaparát byl nejspíš vyroben trochu jako žert pro předvedení technologických dovedností a jako cvičení v miniaturizaci. Od společnosti Fujifilm je pěkné, že tento projekt vzala pod svá křídla.

Klepněte pro větší obrázek
Opravdu titěrný přístroj
Klepněte pro větší obrázek
Mini-USB port
Klepněte pro větší obrázek
A mám novou kreditku :)
Klepněte pro větší obrázek
Opravdu pouze 6 mm

Cena ze tento fotoaparát se bude pohybovat mezi 129 až 149 USD.

Zmenšuje se všude a u nových přístrojů se různé funkce integrují v jeden celek. O nových palmech od Sony, které v sobě zahrnují přehrávač MP3 a v jednom případě i malou kameru jsme psali. Krásně to je vidět i na mobilních telefonech, které začínají spojovat funkce kapesního počítače a mobilu. Posledním přikladem může být miniaturní videokamera Panasonic SV-AV10. Agent 007 by mohl závidět.

Diskuze (1) Další článek: Canon PowerShot S-30 - dvojče k pohledání

Témata článku: Hudba, filmy, seriály, Fujifilm, Malé křídlo, Miniaturizace, Lithium, Snímací senzor, Casio Exilim, MINI +, Duch, Camera, Krátká vzdálenost, Diktafony


Určitě si přečtěte

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 167

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 209

Jiří Kuruc
Apple