Bezpečnost | Wi-Fi | Router

V devíti hojně používaných Wi-Fi routerech našli experti celkem 226 bezpečnostních děr

 • Bezpečností experti otestovali devět bezdrátových routerů
 • I přes poslední firmware v nich našli 226 bezpečnostních děr
 • TP-Link, Synology, Netgear, D-Link, Edimax, Asus, Linksys a AVM

Odborníci na bezpečnost analyzovali devět populárních Wi-Fi routerů a našli v nich dohromady 226 potenciálních zranitelností. Smutnou skutečností je, že díry byly nalezeny v zařízeních s nainstalovanou poslední verzí firmwaru, informují na webu IoT Inspector.

„Pro hodnocení routerů dodavatelé poskytli aktuální modely, které byly aktualizovány na nejnovější verzi firmwaru,“ uvedl technický ředitel a zakladatel firmy IoT Inspector Florian Lukavsky. „Verze firmwaru byly automaticky analyzovány nástrojem IoT Inspector a zkontrolovány na více než 5 000 zranitelností a další bezpečnostní problémy.“

Díry v bezdrátových routerech

Analýza ukázala, že každý z devíti testovaných routerů je zranitelný přes několika veřejně známých bezpečnostních nedostatků, a to i při použití nejnovějšího firmwaru. Pokud bychom routery seřadili dle počtu zjištěných zranitelností, vypadalo by to následovně:

 1. TP-Link Archer AX6000 – 32 zranitelností (z toho 11 vážných a 11 středně závažných)
 2. Synology RT-2600ac – 30 zranitelností (z toho 10 vážných a 19 středně závažných)
 3. Netgear Nighthawk AX12 – 29 zranitelností (z toho 8 vážných a 8 středně závažných)
 4. D-Link DIR-X5460 – 26 zranitelností (z toho 7 vážných a 6 středně závažných)
 5. Edimax BR-6473AX – 25 zranitelností (z toho 7 vážných a 9 středně závažných)
 6. Asus ROG Rapture GT-AX1000 – 25 zranitelností (z toho 6 vážných a 9 středně závažných)
 7. Linksys Velop MR9600 – 21 zranitelností (z toho 10 vážných a 9 středně závažných)
 8. AVM FritzBox 7530 AX – 20 zranitelností (z toho 3 vážných a 6 středně závažných)
 9. AVM FritzBox 7590 AX – 18 zranitelností (z toho 2 vážné a 5 středně závažných)

Přestože ne všechny nedostatky znamenaly stejné riziko, odborníci zjistili některé společné problémy, které se týkaly většiny testovaných modelů. Patří mezi ně zastaralé linuxové jádro, zastaralé multimediální funkce a funkce VPN, přílišné spoléhání na starší verze systému BusyBox, používání slabých výchozích hesel (například admin) a přítomnost pevně zakódovaných pověření v textové podobě.

Výrobci vydali opravy

Generální ředitel IoT Inspector Jan Wendenburg, poznamenal, že jedním z nejdůležitějších způsobů zabezpečení směrovače je změna výchozího hesla, jež by měla být provedena hned při první konfiguraci zařízení. „Změna hesla při prvním použití a zapnutí funkce automatické aktualizace musí být standardní praxí u všech zařízení IoT, ať už se zařízení používá doma nebo ve firemní síti,“ vysvětlil.

Bezpečnostní experti nezveřejnili technické podrobností o svých zjištěních, s výjimkou jednoho případu, který se týkal extrakce šifrovacího klíče pro obrazy firmwaru routerů D-Link. Tým našel způsob, jak získat místní oprávnění na routeru D-Link DIR-X1560 a získat přístup k shellu prostřednictvím fyzického ladicího rozhraní UART. Poté pomocí příkazů BusyBoxu provedli dump systému a následně našli binární soubor odpovědný za dešifrovací rutinu. Analýzou příslušných proměnných a funkcí nakonec získali klíč AES použitý pro šifrování firmwaru.

Všichni postižení výrobci na zjištění reagovali a vydali opravy firmwaru. Odstranili většinu nalezených bezpečnostních chyb, nicméně nutno podotknout, že ne všechny – naštěstí neopravené chyby jsou většinou zranitelnosti nižší důležitosti. Pokud používáte některý z výše uvedených modelů, doporučujeme nainstalovat dostupné bezpečnostní aktualizace, povolit automatické aktualizace a změnit výchozí heslo. Kromě toho byste měli vypnout funkce vzdáleného přístupu, UPnP (Universal Plug and Play) a WPS (WiFi Protected Setup), pokud je aktivně nepoužíváte.

Diskuze (10) Další článek: Paříž zásadně zpomalí sdílené elektrické koloběžky. Mají jezdit rychlostí maximálně 10 km/h

Témata článku: Bezpečnost, Wi-Fi, Asus, Router, VPN, Linksys, Synology, TP-Link, Netgear, D-Link, AVM, Edimax, Rapture, Edimax BR, Díra, BusyBox, Universal Plug and play, Florian, Axa, Asus ROG Rapture, Bezpečnostní díra, Zranitelnost, Firmware, WPS, Access pointy a routery TP-LINK na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nandali jste to Putinovi? Rusko zveřejnilo IP adresy, které se zapojily do obřího DDoS. Možná je tam i ta vaše

Nandali jste to Putinovi? Rusko zveřejnilo IP adresy, které se zapojily do obřího DDoS. Možná je tam i ta vaše

** Zapojte se do útoků, lákají lidé na Twitteru ** Mnohé weby Moskvy skutečně nejedou ani v Rusku ** Pozor na podvodníky, toto je příležitost pro phishing

Jakub Čížek
KyberválkaRusko