Intel | Procesory | Čína

V Číně se už prodávají testovací vzorky procesoru Intel Core i9-12900K. Má to ale háček

V Číně se už prodávají testovací vzorky procesoru Intel Core i9-12900K. Má to ale háček

Intel by měl ke konci roku představit novou desktopovou platformu Alder Lake, pod označením 12. generace procesorů Core, která přinese spoustu významných změn. Jak se blíží uvedení, uniká spoustu informací, ale také samotný hardware.

Právě v Číně totiž dle informací někteří obchodníci neoficiální cestou prodávají novou generaci procesorů Intel Core i9-12900K, která bude nejspíše vlajkovou lodí s nejvíce jádry a nejvyššími frekvencemi. Jedná se ale o testovací vzorky, které ještě nemají finální design a mohou mít i různé vady a chyby.

V tomto případě se jedná o 16jádrový procesor, avšak hybridní architektura znamená, že má čip 8 výkonných a 8 slabších úsporných jader. Čip má 30 MB L3 cache a jeho TDP má být 125 W (PK1), respektive až 228 W (PL2), tedy velmi podobně jako Intel Core i9-11900K.

Cena tohoto vzorku není extrémní – prodává se kus za přibližně tisíc dolarů, tedy asi 28 tisíc korun. Za exkluzivitu se zkrátka platí. Ovšem háček je v tom, že jich musíte koupit minimálně 100 kusů, jsou to různé revize a navíc k nim zatím nejsou běžně dostupné základní desky s novým socketem LGA1700, takže je nelze ani vyzkoušet a používat.

Intel slibuje, že má nová architektura o 20 % vyšší výkon při využití jednoho jádra, testovací vzorek Core i9-12900K (ES – Engineering Sample) dokáže se dvěma jádry zvýšit frekvenci až na 5,3 GHz a 3,7 GHz u všech jader.

Hybridní architekturu s velkými a malými jádry si už Intel vyzkoušel u procesorů Lakefield:

Diskuze (19) Další článek: Vypadá to jako chrchel na chodníku, ale je to hladové a docela inteligentní

Témata článku: Intel, Procesory, Čipy, Čína, Design, Architektura, Háček, Alder Lake, Vlajková loď, Jádro, Vzorek, Procesor, Engineering Sample