Sociální sítě | Čína | Politika

V Číně na webu zakázali písmeno N

Čína se už před lety proslavila svým nechvalně známým velkým čínským firewallem, o kterém je nyní opět slyšet, média se totiž baví tím, jaké výrazy jsou, nebo alespoň v posledních dnech byly, zakázané třeba na sociální sítí Weibo, která je čínskou paralelou amerického Twitteru.

Cenzura nyní zesílila zejména v souvislosti s touhou generálního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Číny a prezidenta Si Ťin-pchinga stát se v podstatě doživotním vladařem zrušením klauzule, která omezuje mandát jen na dvě po sobě jdoucí období (stejně jako v Česku).

Tyto nápady zdaleka nekvitují všichni, a tak si dali cenzoři přesčas a seznam zakázaných výrazů se začali povážlivě rozšiřovat. Web China Digital Times jejich neoficiální seznam v posledních dnech průběžně aktualizoval a publikoval.

Leckoho by napadlo, že se bude jednat o dostatečně přímočaré termíny, mnohdy to jsou však spojení, u kterých člověk neznalý čínských reálií jen tápe, proč se dostala na seznam. Krátce to dokonce platilo i o písmeno „N,“ kterému se věnuje třeba The Guardian.

Na seznam zakázaných výrazů se z těch pochopitelnějších dostala třeba tato spojení:

Dlouhodobě pak mají na pevninské Číně problémy tradiční komunitní weby – ať už ty od Googlu jako třeba YouTube, nebo americké sociální sítě.

Diskuze (19) Další článek: Google podporuje sexuální obtěžování, stěžuje si bývalá zaměstnankyně v žalobě

Témata článku: YouTube, Google, Sociální sítě, Web, Twitter, Čína, Politika, Cenzura, Zajímavosti, Vláda, China, Poslední den, The Guardian, Velký čínský firewall, Písmo, Seznam, Písmeno, Neoficiální seznam, Konec civilizace, Občanská válka, Cin, Zak, Komunistická strana Číny, Česká republika, Generální tajemník