Bezpečnost | Hacking | UPS

V chytrých UPS APC jsou tři kritické bezpečnostní díry. Útočníci mohou zničit připojená zařízení

Odborníci z kyberbezpečnostní firmy Armis odhalili kritické bezpečnostní chyby v chytrých zdrojích nepřerušovaného napájení (UPS) značky APC. Zranitelnosti mohou vést ke vzdálené manipulaci milionů zařízení a potenciálnímu poškození připojených spotřebičů.

Sada tří kritických zranitelností, označovaných souhrnně jako TLStorm, byla odhalena při zkoumání zařízení APC Smart-UPS a způsobu jejich komunikace s příslušnými službami pro vzdálenou správu a monitorování.

Útok přes internet

Nejnovější modely chytrých UPSek jsou ovládány prostřednictvím cloudového připojení. Odborníci z Armisu zjistili, že útočník využívající zranitelnosti TLStorm může přes internet vzdáleně převzít kontrolu nad zařízením, aniž by došlo k jakékoli interakci s uživatelem nebo viditelným projevům takového útoku.

Následně mohou útočníci provést útok vzdáleným spuštěním kódu (RCE), který lze využít ke změně činnosti UPS. Ve výsledku je tak možné na dálku fyzicky poškodit samotné zařízení nebo jiné k němu připojené přístroje a spotřebiče.

V minulosti již došlo k útokům zaměřeným na energetickou síť a přístroje v ní. Patrně nejznámější je útok na ukrajinskou energetickou síť, ke kterému došlo v roce 2015. Během něj byla zařízení UPS (a mnoho dalších typů spotřebičů) vzdáleně hacknuta, což vedlo k rozsáhlému výpadku.

Nedávné události v rusko-ukrajinském konfliktu vyvolaly obavy amerických představitelů, že by Rusko prostřednictvím kybernetických útoků mohlo zaútočit na americkou energetickou síť. Objevení zranitelností TLStorm zdůrazňuje zranitelnost zařízení v podnikových prostředích odpovědných za spolehlivost napájení a potřebu chránit taková zařízení před škodlivými útoky.

Na dálku zapálená UPS

Zdroje nepřerušovaného napájení zpravidla poskytují nouzové záložní napájení pro kritická zařízení. Při přerušení dodávky elektrické energie, které by mohlo způsobit výpadek provozu nebo ztrátu dat, pomáhají zajistit vysokou dostupnost kritických technologií například v serverovnách, zdravotnických a dalších zařízeních.

Skutečnost, že zařízení UPS regulují napětí, z nich v kombinaci s jejich připojením k internetu činí cenný kyberneticko-fyzikální cíl. V televizním seriálu Pan Robot způsobili útočníci výbuch UPS. To však není jen filmová fikce – s využitím těchto zranitelností dokázali odborníci z Armisu vzdáleně zapálit zařízení Smart-UPS a způsobit, že se z něj doslova kouřilo.

Vzhledem k tomu, že vektor útoku může pocházet z internetu, mohou zranitelnosti fungovat jako brána do interní podnikové sítě. Hackeři se mohou identifikovat jako cloud společnosti Schneider Electric a shromažďovat informace o UPS za firemním firewallem. Poté mohou vzdáleně aktualizovat firmware UPS a použít ji jako vstupní bod pro útok ransomwarem nebo jiný typ škodlivé operace.

Tři kritické zranitelnosti

Sada objevených zranitelností zahrnuje dvě kritické zranitelnosti v implementaci protokolu TLS, kterou používají zařízení Smart-UPS pro připojení k cloudu, a třetí kritickou zranitelnost, spočívající v chybě v návrhu, při které nejsou aktualizace firmwaru všech zařízení Smart-UPS řádně podepsány a ověřeny.

Dvě z těchto zranitelností se týkají spojení mezi UPS a cloudem společnosti Schneider Electric, která pod značkou APC vyrábí a prodává zdroje nepřerušovaného napájení. Zařízení, podporující funkci SmartConnect, automaticky navazují TLS spojení při spuštění nebo vždy, když dojde k dočasné ztrátě spojení s cloudem.

  • CVE-2022-22806 - Obcházení ověřování TLS: Záměna stavů při předávání protokolu TLS vede k obejití ověřování, což může vést ke vzdálenému spuštění kódu (RCE) pomocí aktualizace síťového firmwaru.
  • CVE-2022-22805 - Přetečení bufferu TLS: Chyba narušení paměti při opětovném sestavování paketů (RCE).

Třetí zranitelnost spočívá v chybě návrhu, kdy aktualizace firmwaru v postižených zařízeních nejsou bezpečně kryptograficky podepsány. To znamená, že útočník může vytvořit škodlivý firmware a nainstalovat jej různými cestami, včetně instalace přes internet, síť LAN nebo flash disk. UPS tak může útočník využít jako „pevnost“, z níž lze provádět další útoky.

  • CVE-2022-0715 - Nepodepsaný upgrade firmwaru, který lze aktualizovat přes síť (RCE).

Experti z Armisu informovali o těchto zranitelnostech firmu Schneider Electric 31. října loňského roku. Díky následné vzájemné spolupráci byly úspěšně vytvořeny a otestovány záplaty, které je nyní dostupné ke stažení.

Diskuze (13) Další článek: Rekordní výkon i spotřeba. Chystaná grafika GeForce RTX 4090 si ukousne až 600 W

Témata článku: Internet, Bezpečnost, Hacking, Aktualizace, Rusko, UPS, APC, Zranitelnost, Bezpečnostní díra, TLS, RCE, Útok, Připojené zařízení, Zařízení, Napájení, Schneider Electric, FirmwareSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Hry zadarmo, nebo se slevou: oslavy výročí třetího Zaklínače a Borderlands 3 zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: oslavy výročí třetího Zaklínače a Borderlands 3 zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Test Drive Unlimited: Solar Crown ruší verze pro staré konzole a hlásí odklad na příští rok

Test Drive Unlimited: Solar Crown ruší verze pro staré konzole a hlásí odklad na příští rok

Očekávané závody se pozdrží a dorazí pouze na nejnovější generaci konzolí.

Michal Maliarov
Test Drive Unlimited: Solar CrownZávodní