V chatech na Telegramu nikdy nebudou reklamy, říká zakladatel služby

Komunikační služba Telegram se sedm let po založení rozhodla, že začne vydělávat. Zvažuje proto zavedení reklam. Podle zakladatele a šéfa služby Pavla Durova si ale část veřejnosti tento nápad vyložila špatně.

Reklamy, které služba teprve zvažuje, by se nacházely pouze v kanálech, nikoliv v soukromých konverzací. V klasických chatech reklamy nikdy nebudou, říká Durov. Kanály, pomocí nichž firmy, organizace nebo různí influenceři oslovují najednou stovky či miliony lidí najednou, jsou jiný případ.

Podle Durova se v nich už inzerce stejně objevuje, neboť jejich správci za úplatu publikují reklamní příspěvky. Oficiální inzertní nástroje ale pomůžou tento trh narovnat. Pro Telegram by to znamenalo nárůst příjmů, pro sledující kanálů pak relevantnější reklamy.

Zde Durov upozorňuje na další rozdíl oproti reklamním systémům v sítích Facebooku. Ty jsou adresovány na míru uživateli. Proto chce Facebook své uživatele znát lépe než jejich matky. Na Telegramu mají být reklamy relevantní vůči danému kanálu. V kanálu věnovaném autům tak nebudou propagovány plenky nebo televizory, ale inzerci si tam zaplatí například Ford. Uživatelé dokonce budou mít možnost reklamy vypnout, byť standardně se budou zobrazovat všem.

Durov také konečně naznačil další možnosti, jak chce vydělávat. Telegram totiž pro správce kanálů chystá funkci pro darování peněz nebo předplatné, jako to má například YouTube. Z těchto transakcí by si bral provize.

Naším konečným cílem je vytvořit novou skupinu tvůrců obsahu. Takovou, která bude finančně udržitelná a která si bude moci svobodně zvolit, co je pro její sledující nejlepší. Tradiční sociální sítě příliš dlouho zneužívaly uživatele a vydavatelé zašli příliš daleko v sběru dat a manipulování. Je čas to změnit,“ uzavírá příspěvek Durov.

Telegramu se po skadálech Facebooku stále daří růst. V lednu měl již 500 milionů aktivních uživatelů. Právě minulý měsíc byl pro něj rekordní, když se k němu zaregistrovalo 100 milionů nových uživatelů. Daří se u všude kromě Severní Ameriky. Rovnou 38 % nových registrací přišlo z Asie, 27 % z Evropy, 21 % z Latinské Ameriky a 8 % ze Středního Východu.

Diskuze (6) Další článek: RAF touží po tryskových stíhacích dronech. Udělilo kontrakt firmě Spirit AeroSystems

Témata článku: Software, YouTube, Facebook, Evropa, Komunikace, Reklama, Telegram, Chat, Instant Messaging, Ford, Uživatelé, Severní Amerika, Latinská Amerika, Střední východ, Kanál, Asie, Durov, Zakladatel, Zakladatel služby


Určitě si přečtěte

Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 47

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Chytré hodinky Honor a Huawei se zbavily největší brzdy. Naučily se instalovat aplikace
Filip Kůžel
HonorHodinkyMobilní aplikace
Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní