To jako budou plošně zasírat bezlicenční pásmo? No tak to teda pěkně děkuju...
Vzhledem k současným předraženým tarifům mobilního připojení k internetu ještě navíc omezených FUPem raději nechci vidět poplatky za IoT. Platit měsíčně 500Kč za 1,5GB FUP připojení v tabletu a k tomu i kdyby jen 1000Kč ročně za každý senzor nebo chytrý zařízení jako je pračka, na to se jim každý rozumný člověk vykašle. A nějak nevěřím nižším cenám.Telefonní operátoři by si konečně měli uvědomit že GSM sítě jsou na ústupu a že datový toky běžnýho uživatele internetu jsou trochu větší než 1,5GB za měsíc a zároveň že si nemůže dovolit platit 1000Kč měsíčně za internet v mobilu. Tuplem když pevný připojení bez FUPu se dá sehnat s rychlostí 40/10Mbps za cca 400Kč.
Tak jednak tyto technologie jsou určené pro trochu jiné produkty než je chytrá lednice, nebo chytrá pračka. Tato technologie IoT je určena a navržena tak aby byla energeticky efektivní. Moc nedává smysl používat další placenou službu pro pračku když mám přívod elektrické energie k pračce ze síťové zásuvky na ~230V.Tyto technologie jsou spíš pro nějaké GPS trackery, případně alarmy do vozidel (tak aby dokázali upozornit třeba na mobil, nebo jinam pomocí Cloudu), nebo třeba fotopasti nebo jiné příklady. Cílem je aby zařízení na baterie vydrželo co možná nejdéle v provozu a spotřebovalo na komunikaci se sítí méně energie než kdyby použilo sítě mobilních operátorů. I datové přenosy jsou přiškrcené na minimum, protože tyto sítě nedosahují takových kapacit přenosů jako LTE nebo jiné.V evropě stojí SigFox 12euro za rok (cca 320kč ročně tedy cca 27kč mešíčně ) a měl by to být "roamingový tarif", takže pokud to třeba z Francie přenesete do Německa neplatíte nic navíc. Vzhledem k ceně je to míň než krmit simkartu kreditem, tak jak to známe od českých operátoprů skrz platnost simkaret než zruší číslo. Celé to prostě má nahradit ta zařízení, která nyní dělají stejnou věc přes sítě GSM a posílají o tom informace pomocí SMS. Přesně tohle to chce nahradit, vycházet to u nás asi bude levněji nebo nastejno a mělo by to uspořit baterii.
Jak se píše na http://www.marigold.cz/item/par-poznamek-k-t-mob... ... "Komunikace je zatím jednosměrná, ale pracuje se na variantě, kdy alespoň čip přijme potvrzení, že data došla – to se zatím neděje, proto je taky čip vysílá vícekrát." tak jakýpak odečty např. vodoměrů...
To jste špatně pochopil, samozřejmě obousměrná komunikace je samozřejmostí u obou projektů. Na Kickstarteru jsem dokonce pro SigFox zaznamenal už pár projektů.
Docela by mě zajímala studie dopadu těhle všemožných bezdrátů na životní prostředí a homo sapiens. 2G,3G,LTE, Wifi,Smart elektroměry a další hovadiny. Teď všudy přítomné IoT. Na veřejných místech každý z wifinou a BT. Fakt poukázka na raka pro celou společnost. Nedávno jsme viděl dokument o nově budovaných sítích pro mobily v jednom rozvojovém státě. A těch pár antén tam stačilo k decimaci místních včelstev.Odpovím si sám. Žádná studie nebude.
Zajímavý názor, mě to příjde hodně podobné pohádce o neškodnosti antikoncepce.
Takova pohadka je? IMHO pisou o skodlivosti na kazdem pribalovem letaku, ale ty nikdo necte a nikoho nezadouci ucinky nezajimaji dokud neni pozde 😀
Tak jelikož je to vše neionozujici záření tak větší dávku radiace dostavas z pozadí i kdyby tu bylo 1 000 000x více vysílačů.
akorát že to jaksi není o radiaci 😉
a o com?
Jasně, protože kdyby se náhodou zjistilo, že opravdu zvyšuje třeba o 0.001% riziko rakoviny, tak by se veškerý bezdrátový provoz asi zakázal ne? Ať by se zjistilo co by se zjistilo, tak by se nic nezměnilo, protože bez těchto vymožeností se nebude nikomu chtít žít. Samozřejmě někomu možná ano, ale ti budou převálcovány těmi ostatními. B-] Odstěhuj se na nějaký opuštěný ostrov v Oceánii když ti to tak vadí. B-]
A co teprve takový hrozný vliv sluníčka a okolních hvězd. 🙂S trochou znalostí fyzikálních a přírodních věd nejsou studie zásadně potřeba.
Jenže je rozdíl ve frekvenci elektromagnetickho vlnění, na které se člověk adaptoval tisíce let (světlo, zvuk, atd.) a např. mikrovlnách, které jsou pro naše tělo něco úplně nového.
Ve skutecnosti mikrovlny nejsou nic noveho. Z vesmiru (hlavne ze Slunce) k zemi vzdy prichazely vlny kompletniho frekvencniho spektra od dlouhych vln po gama zareni.Atmosfera odstini frekvence od casti UV zareni vys a castecne i IR, ale nizsi radiove vlny prichazeji z vesmiru z ruznych zdroju temer bez ruseni.http://quibb.blogspot.cz/2011/01/radio-waves.html...
Já i naopak myslím, že se brzy na něco přijde. Například ve Francii zakázali Wifi ve školách a jejich blízkosti, protože se pomalu přichází na to, že to zejména pro děti není zrovna nejzdravější.
Ve Francii WiFi ve školách zakázali úplně z jiných důvodů, ale jako pokus dobrý 😝
OK, nechám se poučit. Z jakých to bylo důvodů?
V Brně prý máme nejhorší kvalitu ovzduší v Evropě. Co s tím? Zakážeme s okamžitou platností provozování strojů se spalovacím motorem na území města? A tohle při tom žádnou studii nepotřebuje. Že městský smog způsobuje rakovinu, astma a další zdravotní potíže všichni ví. A kdo pochybuje o přítomnosti smogu v Brně, nechť si za slunného letního dne vyleze na rozhlednu Ostrá horka. Od tama už jsem nejednou viděl Brno v mlze i bez inverze. Technologie jsou obecně zdraví škodlivý. To je daň za luxus.
Nevím jak LoRa ale Sigfox funguje na volném (otevřeném) pásmu, tedy podobně jako třeba CB stanice. Zajímavé je že ty mají povolený výkon podstatně vyšší než tebou zmiňované technologie (až 5W) ale ty si stěžuješ zrovna na ty které mají maxima na hranicích několika mW. A to vůbec nemluvím o rozhlasovém a televizním vysílání. Co je proti němu nějaká WiFi?Navíc nehledal jsem, ale myslím si že studií na tohle téma bude hned několik, pokud ale vím, žádná zatím nic nedokázala... a asi se není čemu divit, těch dalších faktorů které člověka ovlivňují je tolik, že není v lidských silách je všechny odstínit... a i když by se to povedlo, tak bys musel uděla studii na to že rakovinu nezpůsobí i to odstínění. Problém lidského zdraví je v tom, že vlastně neexistuje absolutně nic bez dalších vedlejších účinků, jinak řečeno čehokoliv nějaké větší množství nám škodí. Krásným příkladem je alkohol, asi nikdo nepochybuje, že je zdraví škodlivý, ve své podstatě to není nic jiného než jed a přesto to do sebe nalévá vysoké procento populace a dokonce dobrovolně a nikdo jim to nenutí (nepočítám tlak společnosti a reklamy).
https://slideslive.com/38890064/expozice-cloveka... ...
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.