Byznys | Doprava | Brno

V brněnských šalinách je ode dneška možné platit kartami. Systém spočítá nejlevnější možné jízdné

Brněnský dopravní podnik dnes spustil nový systém pro platby za svezení v tramvajích, autobusech a trolejbusech. Platí se bezkontaktně přímo ve vozech a systém automaticky zvolí jízdné tak, aby pro cestujícího vycházelo co nejlevněji. 

Základem jsou nové platební terminály umístěné ve vozech, které jsou vybaveny bezkontaktním platebním terminálem a také dotykovým displejem. Při běžném cestování po Brně nemusí cestující nad ničím přemýšlet, prostě si jen při každém nástupu „pípne“ u terminálu svou platební kartou, mobilem či hodinkami. 

Ne více než 90 Kč za den

Jízdné se z karty nestrhne hned, platba se jen „rezervuje“. Systém zaznamená všechny nástupy do dopravních prostředků během dne a následně vypočítá nejlevnější možnou variantu jízdného. Základní jízdné činí 25 Kč na hodinu s možností přestupu, ale pokud byste užili více než tři jízdenky, nezaplatíte nakonec více než 90 Kč. Tolik totiž stojí celodenní jízdenka. Na vícedenní jízdenky systém (zatím) nefunguje.

Ušetřit se dá v případě, kdy jedete jen kratší úsek do 15 minut jízdy. V takovém případě si můžete „pípnout“ i při vystupování z vozu, čímž ušetříte pětikorunu. Strhne se jízdné jen za zlevněnou čtvrthodinovou jízdenku za 20 Kč. 

Systém pokrývá prakticky celé Brno, jen v některých okrajových částech nejsou linky chytrými terminály zatím vybaveny. Chybí také návaznost na Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje, takže při cestování za hranice Brna není možné spolehnout jen na běžné pípnutí. Ovšem terminál umožňuje nákup i předem zvolených jízdenek v elektronické podobě, takže při cestách z centra města někam dál je možné na dotykovém displeji vybrat jízdenku dle cílové tarifní zóny a následně ji bezkontaktně zakoupit. U takto zakoupené jízdenky se částka z karty strhne hned a nefunguje zde optimalizace nejlevnějšího jízdného.  

Kontrola jízdenky probíhá přiložením platební karty k terminálu revizora. To už není nic nového, funguje to stejně jako na kartu vázané předplacené dlouhodobé jízdenky (po brněnsku „šalinkarty“). 

Brněnský dopravní podnik není v Česku ojedinělý, podobný systém funguje například i v Plzni, Ostravě, bezkontaktně lze jízdenky nakoupit i v Praze, Opavě či Liberci. Současná implementace v Brně tedy není již ničím překvapivým, ale zaslouží pochvalu, že ihned pokrývá prakticky celé město a že se nepodcenila ani informační stránka - k systému vznikl pěkný web Pipniajed.cz se všemi potřebnými informacemi.

Diskuze (28) Další článek: Belkin Dock Core: malý dokovací adaptér s podporou Thunderbolt 3 zvládne i 8K displej

Témata článku: Byznys, Doprava, Brno, Praha, Cestování, Ostrava, Liberec, Terminál, Trolejbus, Platební karta, Plzeň, Jihomoravský kraj, Jízdenka, Dotykový displej, Platba, Česká republika, Váza, Jízdné, Opava, Brněnský dopravní podnik