V boji o chytrý dům může Microsoftu pomoci 10 startupů

V Redmondu se na plné obrátky rozjíždí nový inkubátor. Poskytl přístřeší pro deset startupů, které chtějí ovládnout chytrou domácnost. Nyní mají čtyři měsíce, aby ukázaly, co umějí.

Pomalu končí pondělní sychravý večer a vy se znaveni vracíte domů. Vjíždíte do podzemních garáží bytového komplexu, přičemž složitým suterénem vás na vaše parkovací místo navigují elektronické světelné značky na zemi. Dům už o vás ví, identifikoval vás podle signálu vašeho vozu, a z pátého patra právě vystartoval výtah.

Klepněte pro větší obrázek
Co nabídne opravdu inteligentní domácnost budoucnosti?

To už míříte vzhůru a domácnost se postupně probouzí k životu. Blížíte se ke svému bytu. Senzor vchodových dveří znovu a ve zlomku okamžiku ověří, že jste to opravdu vy, zámek cvakne, dveře se otevírají a řídící jednotka nastaví adekvátní intenzitu a teplotu soustavy chytrých LED světel.

BASMP – tedy Behaviorální Analytický Systém Mentální Pohody, který po celý den sledoval vaši sociální aktivitu, už dříve vypočítal vysokou pravděpodobnost stresu, ztlumil světla a rozblikal směrovou bodovou diodu, která ozářila láhev skotské na stole…

Zaspal Microsoft?

Ať už bude jednou chytrá domácnost vypadat jakkoliv, faktem zůstává, že jedním z největších propagátorů podobné myšlenky byl už v devadesátých letech minulého století Microsoft, který posléze začal budovat své ukázkové „digitální byty“ vybavené všemožnou multimediální technikou.

Zůstalo však pouze u hezkého pozlátka pro novináře a partnery, kteří sice mohli v podobných showroomech zběsile bušit do dotykových stolečků Surface, všudypřítomná náhrada konferenčních stolků na mísu s popcornem se z nich ale nestala.

Chytrých domácností se naopak chopili specializovaní výrobci, kteří je dnes budují na míru konkrétnímu zákazníkovi za velké peníze, a v poslední době pak zejména výrobci různých drobných síťových doplňků.  Dnes si tedy můžete bez problému koupit chytrou žárovku, kterou budete ovládat přes internet, zásuvku, která bude na internet zasílat statistiku spotřeby, chytrý spínač prakticky čehokoliv, který také můžete ovládat po síti, a hromadu dalších cetek včetně chytrého termostatu a detektoru kouře od Nestu, který dnes patří do rodiny Googlu.

Nest později oznámil, že otevře své API třetí straně, Apple představil vlastní API pro chytrou domácnost HomeKit a na Microsoft se tak trochu zapomnělo. Na ten Microsoft, jehož Bill Gates básnil o ovládnutí domácnosti už před dvaceti lety.

Microsoft to zkouší, ale potichu a bez fanfár

Microsoft na vavřínech neusnul úplně – výhledově dokonce vůbec. Jen se možná trošku zapomněl chlubit. Aby totiž bylo jasno, to, že některý z počítačových obrů představí s velkou pompou novinářům nějaké API, ještě neznamená prakticky nic. Vzpomeňte si třeba na iniciativu Android@Home z jara 2011. Firma tehdy slibovala, že budeme ovládat domácí elektroniku pomocí svého telefonu s Androidem, ale ani po třech letech jsme se nedozvěděli, kam se vývoj vlastně posunul – možná trošku jiným směrem k ovládnutí alespoň multimediálního a navigačního systému vozu skrze Android Auto.

Microsoft se všemi podobnými hračkami experimentuje také, jen si to vše nechává pod pokličkou a jeho nápady často neopustí vývojové laboratoře MS Research. Mnozí se mu tedy často smějí, že zatímco v Redmondu něco vymyslí a napíšou o tom odbornou studii, ostatní udělají velké show před auditoriem plným lidí. Výsledek je ale často stejný.

Zatímco tedy v Cupertinu pracovali na rozhraní HomeKit, v redmondském městečku experimentovali s HomeOS a Lab of things. Zatímco HomeOS je studie operačního systému, který by ovládal domácnost, Lab of things – LoT – je první ochutnávka a prototyp SDK. Stále je to jen experiment pro hračičky, ale rozhodně nelze tvrdit, že tento segment Microsoft přestal zajímat.

Klepněte pro větší obrázek
Multimediální systém ve voze by nemusel patřit pouze Googlu a Applu

Zatímco Google a Apple s velkou pompou představily své multimediální systémy pro automobily, Microsoft se na letošní vývojářské konferenci Build spíše jen okrajově zmínil o tom, že experimentuje s něčím podobným, mozkem systému by ale pochopitelně nebyl telefon s Androidem a iPhone, ale přirozeně zařízení s Windows Phone.

Microsoft hledá desítku startupů, které ovládnou domácnost

Ale zpět k automatizaci domova. Zatímco Apple svět seznamoval s HomeKitem, Microsoft na to šel trošku jinak a představil nový technologický inkubátor. Nachází se v budově 20 redmondské vesničky a věnuje se výhradně automatizaci domácnosti. Microsoft v červnu pobídl startupy, ať se přihlásí, a pokud se dostanou do vítězné desítky, kterou vybere porota, mohou zde strávit čtyři měsíce na účet Microsoftu a zdarma používat jeho technologie v čele s Windows Azure. Startupům budou radit mentoři z různých společností a na konci všichni předvedou své výsledky na Demo Day před andělskými investory. Microsoft sice startupům neslibuje, že do nich bude investovat, nebo že je posléze rovnou koupí, může si však tímto způsobem vypěstovat ekosystém Microsoft-pozitivních startupů, které by později implementovaly jeho technologie chytré domácnosti.

V závěru léta se Redmond konečně pochlubil svým výběrem – desítkou startupů, o kterých jste nejspíše nikdy neslyšeli, které se však společně s celou plejádou dalších pokoušejí ovládnout váš obývací pokoj. Všichni do jednoho budou mít absolutní tvůrčí svobodu, technologie Microsoftu tedy mohou použít, ale stejně tak je mohou i naprosto ignorovat, což se často děje, počítají totiž spíše s ovládáním pomocí iPhonu.

Chai Energy

Prvním finalistou je Chai Energy, který chce za necelé dva měsíce představit měřič spotřeby elektrické energie v domácnosti a adekvátní aplikací pro chytrý telefon – přinejmenším v počátku iPhone. Chai Energy chce pomocí přehledných statistik optimalizovat spotřebu energie v domácnosti a informovat o jednotlivých zařízeních.

Klepněte pro větší obrázek
Chai Energy chce nabídnout chytrou kontrolu spotřeby energie v domácnosti

Heatworks

Dalším startupem je speciální ohřívač vody, který slibuje mnohem vyšší efektivitu než současné bojlery. Ohřeje pouze adekvátní množství vody a samozřejmě má Wi-Fi konektivitu, čili může předávat informace o stavu do centrálního počítače, mobilu aj.

Neura

Neura chce být rozhraním a zároveň nervovou sítí mezi všemi různými chytrými doplňky v domácnosti. Jedná se tedy o API, které má vše propojovat dohromady a učí se. Chytrá žárovka by se tedy mohla s pomocí Neury naučit, kdy chodíte domů a automaticky spouštět – dělal by to za ní právě autonomní systém Neury.

Novi Security

Bezpečnostní systém Novi připomíná chytrý detektor kouře Nest. Novi je však zároveň vybavený HD kamerou a detektorem pohybu. Ovládá se pomocí aplikace na mobilním telefonu, která dá majiteli vědět, pokud v domácnosti nastane nějaký problém.

Reemo

Reemo je speciální náramek. Tento však nepočítá kroky a jak dobře spíte, ale slouží pro ovládání domácnosti gesty rukou. Pokud tedy budete mít Reemo na zápěstí a v bytě ovládací jednotku, mávnutím ruky aktivujete třeba motor elektrických žaluzií nebo třeba kávovar.

Plum

Pokud Reemo slouží k ovládání domácnosti gestem ruky, Plum je o něco konzervativnější a vsadil raději na klasickou mobilní aplikaci. Můžete v ní ovládat světla, zásuvky a spínače a další připojenou elektroniku pomocí internetových adaptérů do zásuvek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Aplikace Plum

Red Balloon Security

Tento startup bude naopak v budově Microsoftu vyvíjet svůj obranný systém FRAK, který má ochránit internet věcí před útoky hackerů.

Scanalytics

Tým Scanalytics se pro změnu zabývá analýzou a porozumění jevů ve fyzickém prostoru. Laicky řečeno, tato technologie nás má pomocí senzorů sledovat a učit se naše návyky. To sice může na jednu stranu znít snad až orwellovsky, ale v praxi může být výsledkem systém z úvodu tohoto článku, který nás zná, ví, že si ráno připravujeme určitý typ kávy a vstáváme v danou dobu, čili se nám může lépe přizpůsobit.

Klepněte pro větší obrázek
Chytrá podlaha SoleSensor analyzuje pohyb chodců

Scanalytics doposud vyvinul třeba SoleSenzor, který je součástí podlahy a sleduje pohyb třeba ve velké kanceláři.

Sentri

Sentri vyvíjí další domácí kameru. Tato je ale vybavená hromadou senzorů a umí ovládat i další elektroniku v domácnosti. Majitel pak může vše konfigurovat pomocí mobilního telefonu.  

Klepněte pro větší obrázek
Zařízení Sentri s kamerou

Wallflowr

A na závěr ještě jeden monitorovací systém. Tento se specializuje na tepelné spotřebiče – trouby a sporáky, poněvadž vaření je prý nejčastější důvod domácích požárů.

Microsoft tedy ve svém inkubátoru nakupil desítku startupů, které chtějí nějakým způsobem zaútočit na domácnost. Za pár měsíců uvidíme, co z tohoto partnerství skutečně vzejde a jestlí náhodou na všechny do roka a do dne zase nezapomeneme.

Diskuze (38) Další článek: Microsoft se snaží vymýtit Windows XP, vytvořil motivační hru

Témata článku: Technologie, Microsoft, Chytrá domácnost, Technologický inkubátor, Chytrý, Pomoc, Andělský investor, 222, Nejčastější důvod, Popcorn, Detektor kouře, Adekvátní množství, Energy, Android Auto, Autonomní technologie, Showroom, Chytrý dům, Určitý typ, Chytrá žárovka, Žárovka, Bing Maps, Monitorovací systém, Nest, Řídicí jednotka, První ochutnávka, Microsoft surface recenze na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 156

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 51

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5