Pojďme programovat elektroniku | Kartografie

V Aši mají o čtvrt hodiny méně než na Sněžce. Naprogramujte si kalkulačku místních časů

  • V Aši, Praze, a dokonce i v Brně používáme stejný pásmový čas
  • Vyrobíme kalkulačku, která spočítá jejich poledníkový čas
  • Pomůže nám nové Mapy.cz REST API a zeměpis ze základní školy

Když se potřebuji rychle podívat, kolik je právě teď hodin v Kuala Lumpur a kolik hodin tam bude zítra po obědě středoevropského času, do prohlížeče automaticky vyťukám adresu tmzns.com a skvělá kalkulačka pro normální lidi od Filipa Hráčka to za pár milisekund spočítá.

Timezones for humans převádí společný koordinovaný světový čas (UTC) na časové pásmo kýžené destinace, přičemž jak jsme se všichni naučili už kdysi dávno na škole, každé z těchto pásem se navzájem liší o jednu hodinu a v ideálním případě je jeho osou násobek 15. poledníku.

Když je na Sněžce 18:38, v Aši teprve 18:23

Mapy.cz nedávno uvolnily nové REST API pro vývojáře geografických aplikací, a tak si ho dnes vyzkoušíme a vyrobíme si trošku jinou kalkulačku. Kalkulačku Timezones for nerds, která nebude počítat, jaký je v daném místě pásmový čas, ale ten místní – poledníkový.

Tedy takový čas, který opravdu odpovídá zemské rotaci s rozlišením nikoliv na celé hodinové skoky, ale jednotlivé sekundy, a tak ho už mají jiný dokonce i turisté na Karlově mostě a o pár kilometrů dál na pražském letišti.

Timezones for nerds

Jedna zemská rotace (360°) trvá 24 hodin. Dvě místa na Zemi, která jsou od sebe vzdálená 1° zeměpisné délky, tedy mají o 240 sekund odlišný místní čas, kterému odpovídají na stejné zeměpisné šířce i všechny okolní přírodní jevy, skutečné časy východu a západu Slunce a tak dále.

Kalkulačka tento časový rozdíl vypočítá pro dvě libovolná místa v Česku. Stačí vyplnit název nějakého bodu, města nebo adresu, API od Seznamu se k němu pokusí dohledat polohu a náš program se postará o zbytek:




Kalkulačka spočítá z polohy dvojice míst v Česku jejich místní (poledníkový) čas vztažený ke koordinovanému světovému času UTC a právě časový posun. Možná vás překvapí, jak ohromné rozdíly vznikají i na našem relativně malém území. 

847d3f3c-4fd4-4de2-b694-a75d36ae2a82
I v malém Česku máme ohromné rozdíly v místních časech

Středoevropský pásmový čas se tedy nejlépe protíná s místním poledníkovým právě jen v nejbližším okolí 15° zeměpisné délky. Třeba v Jindřichově Hradci. Jakmile se ale budeme od Jindřichova Hradce vzdalovat na východ a na západ, rozdíl začne s každým kilometrem růst. 

Nejprve vysvětlíme, co vlastně naše kalkulačka spočítala. Ukážeme, co všechno nové REST API od Seznamu vlastně umí, a na závěr jako vždy najdete jako na podnosu kompletní a komentovaný zdrojový kód kalkulačky v HTML a Javascriptu. Zcela totožný s tím, který se snad v bloku výše korektně spustil i ve vašem webovém prohlížeči.

Přihlaste se
a zdarma dočtěte
tento článek

 

Po přihlášení můžete také
diskutovat pod články

V pokračování článku také najdete

Jaký je rozdíl mezi pásmovým časem na hodinkách a tím místním odvozeným od zemské rotace.

Mapy.cz REST API je pro malé projekty a kutily zdarma. Ukážeme si, co všechno budete potřebovat.

V závěru najdete kompletní a komentovaný zdrojový kód kalkulačky v Javascriptu a HTML. Spustíte jej i ve svém prohlížeči.

Diskuze (11) Další článek: Našeptávání v adresním řádku bude chytřejší. Chrome navrhne i weby, které jste ještě nenavštívili

Témata článku: , , , , ,