Internet | Fake News

V archivu webových stránek jsou nesmysly a dezinformace. Internet Archive na ně proto bude upozorňovat

Foto: Internet Archive
V archivu webových stránek jsou nesmysly a dezinformace. Internet Archive na ně proto bude upozorňovat | Foto: Internet Archive

Provozovatel internetového archivu Archive.org řeší komplikovanou situaci. Na jednu stranu chce lidem zpřístupnit stránky, které již neexistují, ale na druhou stranu některé tyto stránky obsahují nepravdy a potenciálně závadné informace, což je často jeden z důvodů, proč byly staženy. Aby lidem bylo jasno, k jakému obsahu se pomocí Wayback Machine dostali a že si na něj mají dát pozor, Internet Archive oznámil, že bude své archivované stránky ověřovat z hlediska pravdivosti uvedených faktů.

Nebude se to týkat všech stránek, jen těch, ke kterým existují jasná stanoviska od některých renomovaných organizací, které se fact-checkingem (tedy ověřováním pravdivých výroků) zabývají. Jde například o FactCheck.org, agenturu AP, Washington Post nebo Stanfordskou univerzitu. U stránek, které byly staženy kvůli dezinformacím, bude uveden kontext.

Upozornění se zobrazí jako výrazně žlutý štítek na vrchní straně obrazovky. Uživatelé se v něm dočtou, proč informace mohou být závadné a proč zřejmě vedly k tomu, že stránka byla odstraněna. „Pokoušíme se zachovat naši digitální historii, ale uvědomujeme si problémy týkající se přístupu k falešným a zavádějícím informacím pocházejícím z různých zdrojů,“ vysvětluje Internet Archive na svém blogu, proč ke kroku přistoupil. 

Podle něj to je jistý kompromis mezi archivováním událostí, které se na internetu odehrály a upozorněním uživatelů, aby ke starému obsahu přistupovali informovaně. „Doufáme, že poskytnutím odkazů na kontextové informace naši čtenáři lépe pochopí, co čtou ve Wayback Machine,“ pokračuje organizace. 

Krok si zřejmě vyžádá jistou dávku kritiky, jelikož fact-checking je kontroverzní metoda, která podle některých hlasů omezuje svobodu slova a možnost vyjádření na internetu. Lidé si ji spojují hlavně s posledními roky, kontrolováním „mrtvých“ stránek ji ale neuteče skutečně vůbec nic. Nicméně je pravda, že žádná informace neexistuje ve vakuu a budoucí návštěvníci nemusí hned na první pohled chápat, proč byla informace z internetu odstraněna. 

Diskuze (34) Další článek: SpaceX chce vybudovat další satelitní síť kolem Marsu, zohledňují to i podmínky používání Starlinku

Témata článku: Internet, Dezinformace, Fake News, Hoaxy, Stanfordská univerzita, Context, Wayback Machine, Bude, Webová stránka, Nesmysl, Upozornění, Archiv, Org, Washington PostSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Proč ze smartphonů mizí QHD displeje? Strategie výrobců se změnila, už se neženou za co největší jemností

Proč ze smartphonů mizí QHD displeje? Strategie výrobců se změnila, už se neženou za co největší jemností

** QHD displeje se před sedmi lety dostaly do top smartphonů ** Po letech však v mobilech stále dominuje Full HD ** Je to krokem zpět, a kde se vlastně stala „chyba“?

Martin Chroust
DisplejeHistorieSmartphony
Šnečí tempo aktualizací. Třináctka je za dveřmi, přitom na aktuálním Androidu 12 běží jen zlomek telefonů

Šnečí tempo aktualizací. Třináctka je za dveřmi, přitom na aktuálním Androidu 12 běží jen zlomek telefonů

** Už v září se na trh chystá Android 13 ** Jenže aktuální verze Androidu 12 téměř po roce stále paběrkuje ** Najdete ji jen u 13,5 % Androidů na trhu, jedničkou je Android 11

Martin Chroust
Android 13Android 12Statistika
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru