Dnes v 17 hodin odstartuje vývojářská konference Build, šéf Microsoftu Satya Nadella vystoupí v 17:15. Keynote můžete sledovat prostřednictvím videostreamu v chronologicky prvním postu tohoto článku (tedy úplně dole), nebo v koncentrované podobě v našem textovo-obrázkovém online přenosu.
18:00 Keynote končí
Satya se loučí. V jeho keynote toho bylo hodně, ale pořád šlo pouze o preview, základní přehled nejdůležitějších novinek. Podrobnosti Microsoft rozvede v průběhu následujících tří dní v řadě přednášek a workshopů na mybuild.microsoft.com.
17:55 Metaverse
Fenomén posledních dvou let od her po brýle HoloLens, vzdálenou spolupráci a nespočet různých scénářů. Microsoft buduje několik platforem, které formují dříve mlhavou představu o metaversu, zapojuje existující hardware, pokročilé chytré kamery a technologie pro konferenční hovory nové generace.
Microsoft nahrazuje běžné video avatarem, který se pohybuje a mluví jako my
Microsoft se ve své podstatě snaží vytvořit něco podobného, na čem pracuje také Nvidia v projektu Omniverse; propojenou platformu pro VR/AR, ve které budeme komunikovat, navrhovat i pracovat.
17:50 Live Share in Microsoft Team
Teams bude ještě interaktivnější, Microsoft totiž v betaverzi spouští jeho novou funkci Live Share in Microsoft Team. Účastníci prezentace už nebudou muset jen sledovat a komentovat dění, ale díky Live Sharu a Graphu se budou moci přímo zapojit do práce na dokumentu.
Účastnici chatu v Teams se budou moci více zapojit do díla
17:47 Microsoft Graph
Satya Nadella se chlubí, jak firmy používají jeho Graph. Microsoft Graph je technologie, která propojuje podniková data do jednoho celku, takže jsou přístupná napříč aplikacemi počínaje balíkem Office a konče komunikací v Outlooku a Teams. Jakýkoliv soubor a kontakt napříč firmou je v nich snadno dohledatelný.
Propojení obchodních informací v Office a Outlooku skrze Graph
17:45 Power Pages, tedy webovky bez znalosti HTML
Další hezkou ukázkou principu low-code jsou Power Pages – jednoduchá tvorba webových stránek na platformě MS Power bez znalosti HTML a dalších webových technologií.
Tvorba webových stránek v Power Pages připomíná PowerPoint
Stránky čerpají data z dalších produktů a databází Power, návrh je WYSIWYG, takže rychlou prezentaci, která poběží jak v desktopovém, tak mobilním prohlížeči zvládne i obchodní tým bez potřeby zakázky pro webového vývojáře. Vlastně to celé připomíná PowerPoint napojený na databáze firmy.
17:42 Power Apps z pouhého náčrtku tužkou
Microsoft nadále rozšiřuje svoji podnikovou platformu Power, která umožňuje pokročilou analýzu dat a tvorbu aplikací ve stylu low-code/no-code. Tedy aplikace Power Apps, které zvládne vytvořit obchodní nebo analytický tým. V přednášce jsme viděli několik hezkých ukázek.
Tvorba aplikace v prostředí Power Apps rozpoznáním GUI ve formě náčrtku
Třeba funkci Express design in Power Apps, která z pouhé fotografie náčrtku GUI vytvořila skutečný formulář, který je pak možný napojit na další systémy Power a vytvořit bez znalosti kódu funkční formulářovou aplikaci třeba pro mobil.
17:41 Project Volterra: Armový vývojářský počítač pro AI
Toto vypadá hodně zajímavě, Microsoft totiž na Buildu ukázal vlastní počítač pro vývojáře, jehož schopnosti je možné ke všemu navyšovat skládáním modulů na sebe, jako byste stavěli domácí Hi-Fi systém.
Project Volterra bude dostupný později v průběhu roku
Základem je armový Snapdragon s AI akcelerací (NPU) pro testování a vývoj neuronových sítí. Nedílnou součástí jsou také vývojářské nástroje z rodiny Visual Studio a napojení na cloud Azure.
I proto, že Volterra poběží na ARMu, vrhli se inženýři z Microsoftu do tvorby svých vývojářských nástrojů právě pro ARM. Nebude chybět nativní armové Visual Studio, VS Code, VS C++, Subsystem for Linux, .NET 6, Terminal a další.
17:39 Hybrid AI
Microsoft více zapojí AI do všech počítačů a tedy i Windows. Využije se jak koncový hardware (edge) a jeho prostředky (CPU, GPU, NPU), tak samozřejmě výkonné mašiny v cloudu Azure.
Algoritmy AI použijí na koncovém počítači železo, které bude k dispozici. Buď klasické CPU/GPU, nebo NPU a v případě konektivity také Azure a jeho výpočetní sílu
Cíl je ale jasný. Pokud dnes používáme AI na mobilních telefonech třeba pro lepší fotografie (třeba Google a jeho telefony Pixely), je na čase, aby to samé dorazilo i do našich desktopů a tabletů.
Pokud nebudou mít výkon, ale budou připojené k internetu, o výpočty se postará cloud. Hybrid AI je tedy rozšířením podnikového principu Hybrid Cloud – cloudové technologie jak na vlastním železe, tak ve veřejném cloudu.
17:37 AI používáme úplně všude
Satya se chlubí, jak AI prorůstá všemi jeho produkty a jak ji používají k optimalizaci služeb. Společným jmenovatelem všeho je masivní spolupráce s věhlasnou laboratoří OpenAI. Její pokročilé modely Microsoft přetavuje v použitelné služby pro koncové inženýry.
Hezkou ukázkou je využití AI modelů pro rozpoznání přirozeného jazyka v 3D návrhovém prostředí Maya od Autodesku. Uživatel vůbec nemusí ovládat modelování, ale jednoduše nadiktuje, co má program s modely provést.
3D modelování bez znalosti modelování – v přirozené angličtině pomocí AI
17:35 Unified data
Problémem doby je komplexita dat – firmy zápasí s databázemi, analýzou dat a kontrolou, Microsoft tomu jde naproti novou sérií služeb, které představí v průběhu Buildu.
17:29 Kontejnery kam se podíváš
Microservices v kontejnerech vládnou světu a Microsoft jim jde naproti. Spouští Azure Container Apps a Azure Kubernates Services pro jejich snadný management a vývoj.
A nejen kontejnery, ale i důraz na bezpečnost dat a šifrování všeho
17:25 App Ubiquity
Současně s Windows 11 Microsoft přestavěl Microsoft Store a všemožně pomáhá vývojářům, aby do obchodu dostali všechny aplikace bez ohledu na to, na které platformě či za jakým účelem původně vznikly.
Store jako unifikovaná diatribuční platforma pro jakýkoliv typ aplikací
Nejde ale pochopitelně pouze o to dostat aplikace do obchodu, ale také o jejich monetizaci. Satya mluví o nových způsobech propagace aplikací. Užší integrace s Xbox Cloud Gaming.
17:20 Azure Arc
Nadella se chlubí, jak je jeho cloud Azure dostupný prakticky odkudkoliv, k čemuž mu pomáhá infrastruktura Azure Arc. Satya ukazuje napojení skrze 5G, satelitní internet – včetně Starlinku – a vše korunuje záběr na jeden z počítačů na ISS. I ten je napojený na pozemský cloud Azure.
17:19 GitHub Copilot v létě pro úplně každého
Loni GitHub spustil v uzavřené betaverzi doplněk pro Visual Studio a VS Code Copilot, který pomocí neuronky doplňuje zdrojový kód. Dnes jej používají desítky tisíc vývojářů a tvoří až 30 % jejich kódu.
Šedý návrh kódu v Pythonu je návrh od Copilota
Uzavřená betaverze na pozvánku pomalu končí a v létě bude Copilot k dispozici pro všechny zájemce. GitHub Copilot si v praxi ukážeme v nedělním pokračování našeho seriálu o programování.
17:15 Satya Nadella na scéně!
CEO Microsoftu to bere ze široka, začíná filosofickými otázkami, zaměřuje se rozdíl v tom, co je firma schopná vyprodukovat a co planeta potřebuje, aby firma vyprodukovala.
Ředitel a CEO Microsoftu Satya Nadella
Satya své povídání rozdělí do 10 oblastí.
17:00 Akce začíná
...ale samotná keynote startuje a Satya Nadella vystoupí až ve čtvrt na šest. Zatím tedy předehra, povídání o Buildu, způsobech, jak se zapojit, jak akci sledovat, postupně se díváme na živé vstupy z Francie, Británie, Německa a dalších přidružených akcí.
16:50 Poslední výzva
...a za pár minut jdeme na věc!
16:30 Čeština na keynote
Letošní Build je online-only, takže úvodní keynote je s největší pravděpodobností předtočená, ale o to pečlivěji bude připravená. Má jen 45 minut, takže by to mělo být svižné a našlapané. A ještě jedno pozitivum vidím. Podle profilu akce na webu mybuild.microsoft.com by měla mít české titulky a dokonce českou audio stopu. Nechme se překvapit, co to bude znamenat v praxi.
16:10 Co dnes čekat
Než se pustíme do spekulací, pojďme si ujasnit, co je a není Build. Primárně je to konference zaměřená na Windows, Office, Azure a vývojáře, kteří s těmito platformami pracují. Takže spíše než nový hardware ve světle reflektorů, očekávejte novinky v oblasti softwaru, cloudu, nové nástroje pro vývoj aplikací…
15:50 Keynote pro všechny, zbytek pro registrované
Zatímco na keynote se může podívat kdokoliv, přednášky a workshopy, které budou následovat v dalších dvou dnech, jsou jen pro registrované. Program pro zbytek úterý, středu a čtvrtek najdete zde.
15:30 Přímý přenos z keynote