Uzrál čas pro vaši vlastní 3D tiskárnu?

  • 3D tiskárny stále nejsou běžnou spotřební elektronikou do domácností
  • Pro některé uživatele ale mají už dnes smysl
  • Vybírat je z čeho a ceny už nejsou závratné. Jen musíte vědět, co chtít.
Uzrál čas pro vaši vlastní 3D tiskárnu?

Tiskneme i bez tiskárny

Pro zájemce, kteří potřebují vytisknout 3D model jen občas, existuje řada možností, aniž by museli nad 3D tiskárnou ztrácet vlastní čas. Mnoho nadšenců i dílen je sdruženo v celosvětové síti 3DHubs.com, prostřednictvím níž nabízejí volnou kapacitu svých tiskáren veřejnosti.

V Česku také existuje řada společností, které se na zakázkové služby 3D tisku (ale také 3D skenování a modelování) dlouhodobě specializují. A pokud si chcete nechat své modely vytisknout v profesionální kvalitě a z pokročilých materiálů, včetně drahých kovů, přes on-line službu, jsou zde portály jako i.materialise.com, na kterých si zadáte tisk na míru a hotový výrobek vám dorazí poštou.

Že jste teď na vážkách, komu tedy vůbec 3D tiskárnu doporučím? Rozhodně všem tvůrčím lidem, kteří si dokážou odpovědět na otázku:

Co s vlastní 3D tiskárnou?

Možnosti 3D tisku velmi dobře využijí aktivní kutilové, pro které není problém pracovat (nebo naučit se alespoň základy práce) s 3D modely. Začínají jako všichni ostatní – testovacími modely pro nastavení tiskárny a dárky, kterými brzo dokážou zaplavit své široké okolí. Poté, co opadne prvotní nadšení, zkoušejí nekončící množství na míru připravených krabiček, pouzder, držáčků, rámečků a stojánků. Pokud si podobný kutil navíc rozumí s elektrotechnikou, vznikají o to zajímavější výtvory. Tím už se ale často dostává na pole modelařiny.

Klepněte pro větší obrázek 
Podobný nabíjecí stojánek na chytré hodinky Pebble zvládne vytisknout i běžná stavebnice 3D tiskárny (autor článku jej připravil na vylepšené stavebnici Printrbot Simple Metal)

Právě modeláři všeho druhu jsou vděčnou skupinou uživatelů, která dokáže vyždímat i z obyčejné stolní tiskárny maximum. Nevěříte-li, přečtěte si třeba rozhovor s leteckým RC modelářem Štěpánem Dokoupilem na Živě.cz.

Nejde ale zdaleka jen o RC letadla, drony a rakety – 3D tiskárny pomáhají realizovat i modelové železnice (zmiňme alespoň The OpenRailway Project), tanky nebo terénní auta (projekty jako Open RC). Vyřádí se ale také hráči deskových her, kteří už nemusejí spoléhat na omezené možnosti výrobců a staví si třeba modulární kobky dračího doupěte (projekty OpenForge, Dragonlock a další).

Máte-li zvídavé děti, může se domácí tiskárna stát kouzelným zdrojem hraček i celých stavebnic. Zatímco malé děti uvítají nejrůznější statické postavičky, pro větší můžete snadno připravit třeba polohavatelné figurky (doporučím bezplatnou multiplatformní aplikaci Autodesk Tinkerplay) a s těmi ještě většími budete brzy bojovat o volnou kapacitu tiskárny. Tedy, pokud je zaujme tvůrčí práce víc než pasivní zábava.

 

Nakrájet na plátky, prosím

Abyste mohli 3D model vytisknout, potřebujete jej nejprve připravit pro tisk. Ten probíhá u stolních tiskáren po jednotlivých vrstvičkách. Před každým tiskem příslušná aplikace model pomyslně rozřeže na jednotlivé vodorovné plátky. V každé řezu vypočítá dráhu, po které se bude pohybovat tisková hlava nanášející roztavený materiál (případně laser vytvrzující fotocitlivý materiál).

Objemné modely se zpravidla netisknou plné, protože by tisk trval neúměrně dlouho, spotřebovalo by se velké množství materiálu a výtisk by byl zbytečně těžký. Dutina modelu je tak vyplněná pouze částečně, prostorovou tuhost zajišťuje síť pravoúhlých stěn nebo šestiúhelníků jako u včelí plástve. U běžných modelů tvoří výplň jen 15 či 20 procent objemu dutiny.

Klepněte pro větší obrázek 
Aplikace pro přípravu 3D modelu na tisk (na obrázku vizualizace ze softwaru Simplify3D) dokáže názorně zobrazit, jak bude 3D tisk vrstvu po vrstvě probíhat i jak bude vypadat výplň dutiny modelu
 

V mnohých zemích, v čele s USA, se dnes děti setkávají v rámci tvůrčí výuky s 3D tiskárnami už na základních a středních školách. U nás je tato možnost zatím převážně v rukou rodičů.

Z mnohých kutilů a nadšenců se postupně stávají amatérští i profesionální návrháři či drobní výrobci dílů, pomůcek nebo hraček na míru. V Praze například nedávno proběhla výstava tištěné módy a doplňků, na které představily velmi zajímavé i odvážné kreace české návrhářky.

Mnozí modeláři také začínají prodávat své pokročilé návrhy ostatním (ke stažení a tisku) nebo jen nabízejí kapacitu svých tiskáren a schopností ostatním v rámci tzv. hubů či dílen. Samostatnou kapitolou jsou menší týmy začínajících konstruktérů, pro které byla dříve 3D tiskárna nedostupná, zatímco dnes je součástí jejich každodenní práce.

Témata článku: Hardware, Věda, 3D, 3D tisk, Tipy, Stavebnice, Raketa, Tiskárny, Železnice, Čaj, Technologický patent, Chytré hodinky pro děti, Pořizovací cena, Obývák, Tanky, Tank, Domácí tisk, Prus Research, Tvůrčí práce, Plastový díl, ABS a PLA, Kreace, Lžička, Pryskyřice, Celý orgán, Tiskárny na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 114

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 133Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF