Google | Android

Uživatelé mají raději tlačítka, přesto jsou ale podle Googlu gesta lepší. Proto je Android Q ponechá

Jednou z velkých změn chystaného Androidu Q je nový systém ovládání. Systém se zbaví klasických tří ovládacích tlačítek vespod obrazovky a ponechá si pouze tenký indikátor ve spodní části obrazovky. Pro ovládání totiž slouží gesta stejně, jako na iPhonech. Uživatelé mají přitom mnohem raději starý systém.

Google se na svém vývojářském blogu rozepsal, co ho vedlo k vytvoření aktuálních gest a proč jsou ve finále lepší, než klasická tlačítka, na které jsou uživatelé zvyklí již téměř od počátku samotného Androidu. Novinka umožňuje dostat se prostým tažením prstu odspodu obrazovky na domovskou obrazovku, případně tažením a podržením aplikace na obrazovce na výpis dříve spuštěných programů. Prostým vodorovným posunutím lze rychle přepínat poslední spuštěné aplikace. Funguje to tedy zcela identicky, jako v rámci iOS. Tlačítko zpět se pak vyvolá tažením ze strany zařízení. 

Mezi hlavní důvody patří to, že gesta umí být intuitivnější a rychlejší, nehrozí, že je spustíte omylem třeba při zvedání telefonu ze stolu a nezabírají místo na obrazovce. To by se s ohledem na stále rostoucí velikost displejů mohlo zdát jako nepodstatné, tlačítka ale vytváří zbytečný pruh, který v rámci aplikace nemá využití.

Klepněte pro větší obrázek 
Toto je znázorněný prostor, který průměrný uživatel obsáhne za pomoci palce jedné ruky.

Tato změna ale bohužel nepřináší jen pozitivní zkušenosti. Ne pro každého je totiž nové ovládání vhodné a hlavně – vyžaduje poměrně dlouhou dobu pro naučení se, jak co funguje a reaguje, nestačí jen kliknout na tlačítko a počkat, co to udělá. Problémem na Androidu je také to, že posunutím prstu z levého okraje doposud vysouvalo boční menu. Ta jsou sice dostupná i po kliknutí na tzv. ikonu hamburgeru, ta je ale většinou až v horní části obrazovky a tedy zcela mimo přirozený dosah prstu při ovládání jednou rukou.

Rychlejší, než cokoliv jiného

Dalším důvodem, pro vytvoření gest, je i dosavadní roztříštěnost. Za poslední roky totiž výrobci přišli s různými řešeními v podobě 3 zón ve spodní části, které stačí potáhnout a simulují klasická tlačítka, či gesta s tlačítkem zpět ze strany pouze v některé části displeje. Minulý rok pak sám Google přišel s jedním tlačítkem vespod. Tato fragmentace nebyla vhodná ani pro vývojáře a ani pro uživatele.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Hodnocení ovládání od uživatelů a rychlosti, s jakými jednotlivé úkony zvládnou s různým typem ovládání. Android Q z toho vychází dobře.

Největším problém ale bylo vyřešit tlačítko zpět, které Android odlišuje třeba od konkurenčního iOS, které gesta nasadilo již dříve. Podle dat Googlu je velmi oblíbené a tak nepřicházelo v úvahu, že by došlo k jeho odstranění (na což ani nejsou připravené aplikace). Místo toho bylo přesunuto na levý a pravý kraj, kde se vyvolá prostým potažením, kde ale koliduje s vysouvacími bočními menu v aplikacích. Tohle gesto místo tapnutí na ikonu hamburgeru používá v závislosti na aplikaci pouhých 3-7 % uživatelů. Ti se teď budou muset přeučit, většina (a gesto zpět) zde dostala přednost.

Ze získaných testovacích dat vyplynulo, že byť uživatelé považují tlačítka za ergonomičtější, při používání jednou rukou mají mnohem raději gesta. Pro ně mluví i data – pro zobrazení domovské obrazovky i vyvolání posledních spuštěných aplikací se dle dat Googlu jedná o nejrychlejší možnost.

Na všech nových telefonech s Androidem Q

Na nových gestech Google spolupracoval i se samotnými výrobci a všechna zařízení, která přijdou na trh s předinstalovaným Androidem Q, by je měla mít jako výchozí možnost ovládání. Stále ale bude možnost si v nastavení vrátit původní ovládání.

Osobně s Googlem musím souhlasit. Android Q testuji již od prvních betaverzí a byť gesta minimálně zpočátku rozhodně nebyla ideální a tlačítko zpět neustále koliduje s aplikacemi, jsou pro mě ve finále rychlejší a přirozenější, než klasická tlačítka ve spodní části displeje. Na nový způsob ovládání jsem si musel poměrně dlouho zvykat, nyní bych se ale již nedokázal vrátit zpět.

Co bude nového v rámci Androidu Q?

Diskuze (45) Další článek: Nový nejcitlivější mikrofon na světě dokáže detekovat fonony. Mohl by pomoci při vývoji kvantových počítačů

Témata článku: Google, Android, iPhone, Mobilní aplikace, Mobilní telefon, Smartphone, Betaverze, Uživatelé, Obrazovka, Android Q, Aplikace, Tlačítko, Ovládání, LEP, Gesto, Klasické tlačítko


Určitě si přečtěte

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 254

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 66

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky