Uživatelé Internetu se mění

Zatím sice jen v USA: mezi novými uživateli převládají chudší a méně vzdělané vrstvy obyvatelstva.
Podle zajímavé americké studie (Pew Research Center) dochází k poměrně výrazným změnám v profilu uživatelů Internetu v USA. Dříve se považovalo za prokázané, že Internet navštěvují „vzdělaní a bohatí“ lidé, nyní k nim začínají silně přistupovat i lidé s nižším vzděláním a/nebo nižšími příjmy. Studie ukazuje, že většina z nových uživatelů Internetu nestudovala či nestuduje na vysoké škole, a 23% z výdělečně činných nových uživatelů Internetu mají příjem na domácnost pod 30 000 dolarů za rok (což je poměrně silný podprůměr).

Co to znamená? Internet, alespoň v USA, se stává průmyslem pro masy, nikoli pro elitu. Důsledkem je zavádění nových forem marketingu na Internetu, zjednodušeně řečeno od sofistikovaných nabídek k reklamám typu „vypere dočista dočista“. Současná, resp. bývalá uživatelská komunita je poměrně imunní k běžné reklamě; tito uživatelé si dovedou věci spočítat a příliš je nevzrušují slogany typu Následuj instinkt.

Toto znamená příležitost zejména pro internetové obchodníky; zjistilo se totiž, že zatím příliš nepůsobily internetové nabídky cenových hitů a mimořádných slev, protože zákaznictvo bylo poměrně zámožné. Nyní by se tyto nabídky měly stát mnohem vyhledávanějšími, lidé by měli skutečně prošátrávat Internet, aby našli cédéčko levnější o dolar.

Průzkum se rovněž zaměřil na média; ukázal, že největší procento lidí na Internetu sleduje předpovědi počasí; mezi velmi atraktivní zprávy patří kurzy akcií (většina Američanů vlastní akcie) a lokální zábavné programy. Přesto ale platí, že 75% nových uživatelů Internetu stále velmi podstatně upřednostňuje tradiční média, ze kterých získává většinu informací, Internet je u nich jen doplňkem.

Živě komentuje: opět se podívejme, co z toho vyplývá pro český Internet. V současné době příliš nehrozí posouvání Internetu do nižších příjmových a vzdělanostních skupin – v USA to nastalo z toho důvodu, že „vyšší třídy“ populace už na Internetu jsou, a tento posun byl tedy nevyhnutelný. Toto u nás ještě zdaleka neplatí a nejméně dva roky platit nebude; to také znamená, že český Internet bude mít určitě ještě nejméně po tuto dobu problémy dosáhnout významných, vysokých příjmů z běžné (bannerové) reklamy. Stále ale platí, že největší rezerva ve využívání Internetu u nás a v podobně vyspělých zemích není v nízkém absolutním počtu lidí připojených k Internetu, ale v tom, že jen 2-3% lidí připojených k Internetu jej využívají pořádně a ne nahodile, jen mizivé procento ví, co vše na Internetu je zajímavé a výhodně využitelné. Právě zde by se mělo vykonat v propagaci Internetu nejvíce – zvýšená míra využívání Internetu pak do něj přinese další finance, potřebné pro zlepšování obsahu a nabídky.

Váš názor Další článek: Dvakrát policie na Internetu – jednou u nás, jednou ve Švýcarsku

Témata článku: Internet, Nízký příjem, Nová studie, Uživatel internetu, Americká škola, Nízká třída, Příjmová skupina, Nové médium, Předpověď počasí, Pew Research center, Zábavní průmysl, Většina Američanů, Potřebný člověk


Určitě si přečtěte

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 57

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji