Užitečný slovníček pojmů 3D

Základní pojmy spojené se světem 3D akcelerace + stručný popis tvorby 3D scény. Článek vám možná pomůže pro pochopení technických údajů a benchmarků...
Kapitoly článku
 • SDRAM, SGRAM - typ paměti karty (pro orientaci: většina SGRAM chipů má vývody na všech (4 ;-)) stranách chipu). Pokud máte možnost volby - zvolte SGRAM je mírně rychlejší. Pracovní frekvence SGRAM je typicky 120Mhz, SDRAM 100Mhz. Typ paměti však berte jako doplňkovou informaci. Vyjímkou jsou již zastaralé typy EDO - ty nebrat. Jak EDO poznáte? Někde na paměťovém chipu je hodnota 50 nebo 60 (70). Je to v nanosekundách. SDRAM má někde většinou uvedeno 10 - tedy nanosekund.
 • RAMDAC - převáděč z digitální formy obrazu v paměti (RAM) na analogový signál RGB pro monitor (DAC = Digital to Analog Converter). V souvislosti s RAMDACem se uvádí jeho pracovní frekvence v Mhz. Čím vyšší, tím lépe. Dobrá hodnota je více než 250Mhz. Tato frekvence totiž ovlivňuje zobrazovací frekvenci - ta pak vyústí na monitoru. Čím rychleji RAMDAC pracuje, tím vícekrát vykreslí obrázek na monitoru (je to obnovovací frekvence - hodnota je v Hz).
  Lze říci, že doporučené obnovovací frekvence jsou 75, 85 Hz. 100 Hz je lepší - více už nemá smysl jít. Pozor! Často "default" nastavení je 60Hz - to být moc špatna, blikala, nic neviděla, oči slzela. RAMDAC nemá nic společného z výpočetním výkonem, ale spíše s ochranou (komfortem a únavou) zraku.
 • PCI, AGP - z praktického hlediska konektor pro zásun karty. Z faktického typ sběrnice. AGP je určitě lepší než PCI. Ovlivňuje rychlost přenosu mezi kartou a základní deskou s procesorem. Pro ilustraci: PCI je užší hrdlo pro přítok informací, AGP širší hrdlo. AGP pracuje navíc v režimu x1 nebo x2 (nově i 4x) - tedy i ve verzi turbo. Je doufám zřejmé, že AGP má před PCI přednost :)
 • AGP texturing - funkce akcelerároru, která umožňuje ukládat textury i do hlavní paměti počírače. Při použití AGP texturingu je zajištěn přenos téměř na úrovni hardware. Jedině takto může například karta s čipem TNT a 16MB videopaměti pracovat s texturou například 32MB!
 • AGP x1, x2, x4 - rychlosti pčenosu dat po sběrnici AGP. Liší se samozřejmě počtem dat přenesených za sekundu. Rychlost x1 prakticky odpovídá sběrnici PCI. Rychlost x4 je poměrně novou záležitostí - ta umožní vytvořit velmi široký kanál pro přenos dat mezi CPU a VGA. Je to technologie pro CPU od 500MHz. Pro nižší systémy nemá velký vliv - stačí x2.

   Pro představu: Do výrobního 3D procesu jsou zapojení tito pracanti: procesor - připravuje 3D geometrii. Je to jakýsi síťový obraz scény. 3D chip - vyplňuje plochy texturami (mramor, dveře, stěna, kov, kůže). Stínuje, zrcadlí, zaobluje, vyhlazuje. Co nezvládne musí zase zpracovat procesor počítače. Jak a kdo si práci rozdělí určuje typ chipu (co umí a co ne..) ale také řídicí program - driver.

   Drivery se neustále ladí, vylepšují. Je to něco jako chipy ve vstřikování motorů - s tím rozdílem, že si je můžete stáhnout z internetu. Morální zastaralost driverů je tak 2 - 3 měsíce! Mnoho testů probíhá se starými neodladěnými drivery. Uživatelů často neví, že jejich problémy jsou již dávno vyřešeny - stačí aktualizovat drivery! Rozdíl výkonu bývá i 15-20%.

  • Kapitoly článku

   Témata článku: Hardware, Software, 3D, Obnovovací frekvence, Určitý objekt, Software 602, Kompletní pokrytí, TNT, Second, Dobrá hodnota


   Určitě si přečtěte

   Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

   Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

   ** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

   Lukáš Václavík | 243

   Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

   Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

   ** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

   Jakub Čížek | 39

   Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

   Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

   ** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

   Lukáš Václavík | 125

   Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

   Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

   ** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

   Karel Javůrek | 67


   Aktuální číslo časopisu Computer

   Megatest mobilů do 8 000 Kč

   Test bezdrátových headsetů

   Linux i pro začátečníky

   Jak surfovat anonymně