Windows 11 | Microsoft Store | Windows Insider

Užitečné novinky ve Windows 11. Kamera skenuje QR kódy, Media Player ripuje hudební CD

Vývoj aplikací pro Windows pokračuje svým pomalým tempem a v kanále Dev si právě můžete vyzkoušet příjemné novinky. Pokud se programu Insider neúčastníte, počkáte si na ně pravděpodobně jen pár týdnů. Pro použití Kamery byste zřejmě mnoho důvodů nenašli.

Hlavně si díky ní zkusíte, jestli je vaše webkamera funkční, selfies ale budete fotit spíš na mobilu. Aplikace se však naučila skenovat čárové a QR kódy, takže si už do počítače např. místo manuálního vypisování heslo pro připojení k Wi-Fi jednoduše naskenujete. Prostředí aplikace teď navíc odpovídá designovému stylu Windows 11. Týká se to verze 2022.2206.2.0.

Stále ještě čerstvý Media Player, který se v české jazykové mutaci nazývá doslovně Přehrávač médií, se nedávno naučil přehrávat hudební CD. Od verze 11.2206.30.0 však rovněž ripuje hudební CD do skladnějších digitálních podob. Aktuálně podporuje formáty AAC, WMA, FLAC a ALAC. Oblíbená empétrojka chybí.

kamera a media player insider novinky (2).pngkamera a media player insider novinky (1).pngkamera a media player insider novinky (3).png

Přehrávač médií postupně nahrazuje Filmy a TV pořady, tedy přehrávač zaměřený na video. Microsoft ale postupuje pomalu, takže ještě udržuje i Filmy a TV pořady. Tuhle aplikaci tak teď vyprodukoval v nativní verzi pro 64bitové procesory ARM, což poznáte na výrazně lepší odezvě. Jinak ale asociace navádí směrem k Přehrávači médií.

Vy ještě máte optickou mechaniku?

Funkci pro ripování vám na vlastních obrázcích neukáži, protože žádný z počítačů v mém dosahu již nemá optickou mechaniku a Spotify ani jinou službu bych jejím prostřednictvím ripovat stejně nemohl. Microsoft s podporou hudebních cédéček cílí na malou uživatelskou skupinu. Kdo plánuje hudbu ze svých CD převádět do skladných digitálních formátů, ať zvedne ruku v diskuzi.

Zdroje: Windows Insider Blog

Diskuze (23) Další článek: Digitální šmejdi, kteří nás chtějí okrást o peníze, čas, nervy a soukromí (Podcast Živě)

Témata článku: Microsoft, Software, Windows, Hudba, filmy, seriály, Operační systémy, Windows 11, Microsoft Store, Spotify, Kamera, VLC, Windows Insider, ARM, Multimédia, FLAC, Kód, Přehrávač, Hudební CD, Medium Player, WMA, Aplikace, Windows Insider Blog, ALAC, Media Player, AAC, Počítač, Digitální kamery na Heureka.cz