Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 93. - SMComponent library

Tentokrát si představíme opět jeden středně velký balík komponent, který pokrývá různé oblasti programování.

SMComponent library

Autorem je Mike Shkolnik (Scalabium Software) a v balíku najdete celkem 46 komponent. Není to vlastně balík jako takový, protože všechny komponenty lze stáhnout a nainstalovat samostatně. Budete-li však mít zájem zkusit všechno, máte možnost vše získat v jednom archivu i s připraveným instalačním balíčkem.

A jsme u instalace. Buď se tedy rozhodnete stáhnout pouze ty komponenty, které vás zajímají a nainstalovat je běžným způsobem a nebo stáhnout celý balík (jen 300 kB), ve kterém jsou připravené instalační balíčky pro různé verze Delphi. Dále zde najdete i několik ukázkových aplikací a také jeden adresář s resources, kde najdete 20 jazykových verzí pro různá hlášení a dialogy ve formě unity. Čeština zde nechybí. Po bezproblémové instalaci (nezapomeňte přidat příslušný adresář do vyhledávacích cest) najdete na paletě novou záložku SHComponents. Jako vždycky si tedy postupně všechny projdeme a některé z nich si představíme poněkud více.

SMVersionInfo - Opět další z řady komponent, která umí zjistit informace o verzi programu a to nejen vaší aplikace, ale kterékoliv jiné (stačí specifikovat cestu k exe souboru). Kromě všech běžných čísel (verze) zobrazí i některé obvyklé textové položky.

AngleLabel - I název této komponenty hovoří za vše. Běžnou komponentu Label rozšiřuje o možnost zobrazit text pod libovolným úhlem a navíc umí i některá vylepšení písma (např. stín).

BrazilStateCombo - Tuto komponentu zřejmě použije jen málokdo. Jedná se o klasický Combobox se seznamem částí (?) Brazílie s jejich vlajkami.

CharMapCombo - Další ComboBox, který po rozbalení zobrazí panel s mapou znaků pro zvolený font.

ConerBtn a ConvexBtn - V balíku nechybí samozřejmě ani variace na tlačítko, které zde najdeme hned ve dvou podobách s rozličnými vylepšeními oproti tomu standardnímu.

SMFileNotificator - Nevizuální komponenta, která hlídá obsah zvoleného adresáře (či případně i podadresářů) a v případě změny (nový soubor, složka, změna atributů, velikosti atd..) vyvolá událost.

GradientPanel - Panel, který rozšiřuje možnosti toho standardního o gradientní pozadí. Stačí si vybrat dvě přechodové barvy a efekt je zaručen.

WallpaperControl - Další z nevizuálních komponent, která tentokrát ovládá tapetu na ploše. Vybrat můžete obrázek i jeho vlastnosti.

MoneyString - Zajímavá komponenta vhodná pro některé finanční programy. Jedná se o Label, který ve zvoleném jazyce a pro vybranou měnu zobrazí textové vyjádření číselně zadané částky (včetně desetinných míst).

RunningText - I zde hovoří název za vše. Jedná se o panel s běžícím textem, u kterého můžete měnit několik základních parametrů "animace" i samotného textu.

MAPIMail - S pomocí této nevizuální komponenty můžete prostřednictvím nainstalovaného poštovního klienta odesílat emailové zprávy. Stačí vyplnit všechny základní parametry (příjemce, subjekt, tělo zprávy, přílohy atd..) a zavolat metodu Send. Otevře se okno vašeho poštovního programu, všechny zmiňované položky budou již vyplněny a mail je připraven k odeslání.

StopLightSensor - Roztomilá a jednoduchá vizuální komponenta, která zobrazuje malý klasický semafor, na kterém můžete zapínat a vypínat jednotlivá světla.

AnalogSensor - Vizuální, i když dle mého názoru ne příliš hezká, komponenta, která představuje jakýsi analogový ukazatel číselných hodnot.

Systembar - Vylepšený StatusBar, který má předdefinováno několik panelů, které volitelně zobrazují některé systémové informace (volná paměť, zdroje, stav kláves, čas apod..).

Kromě zmiňovaných komponent najdete v balíku ještě několik databázově orientovaných kousků, jednoduchý kalendář, Label s LED diodou, komponentu na překlad zdrojů, minimalizování do ikony na hlavním panelu a další a další.

Řada z komponent je poměrně častá záležitost, která nepřekvapí ničím mimořádným. Najdete zde ale i několik méně obvyklých kousků a celý balík určitě stojí alespoň za vyzkoušení.

www
verze: 3.36
Delphi: 4 - 7
C++ Builder: ?

Váš názor Další článek: Nová ochrana audio CD je fušeřina

Témata článku: Software, Programování, Libra, Běžná verze, Volná plocha, Různé znaky, Komp, Send, Komponenta, Základní efekt, Led zdroje, Díl, Label, Standardní verze, Základní mapa, DEL, Jednoduché tělo, Zvolená složka, Jednoduchá cesta


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 73

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu