Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 92. - internetové komponenty

A máme zde opět velmi povedený balík internetových komponent. Tentokrát pochází z Belgie a zvládnete s ním veškerou komunikaci, na kterou si jen vzpomenete.

Internet Component Suite

Autorem dnešního balíku komponent je Francois Piette a jak již bylo řečeno a jak i sám název napovídá, komponenty jsou všechny zaměřené na práci s internetem. Tvoří rozhraní nad všemi běžnými internetovými protokoly a standardy a jejich využívání je pak velmi snadné. Ale pěkně postupně.

Nejprve něco málo k instalaci, která je i tentokrát bezproblémová. Po stažení archivu (něco přes 1 MB) jej stačí rozbalit do příslušné složky, tu poté přidáme do vyhledávacích cest v nastavení Delphi a načteme a nainstalujeme připravený instalační balík pro vaši verzi Delphi nebo C++ Builderu. Poté již najdete na paletě novou záložku FPiette a na ní celkem 21 komponent. Některé si teď v krátkosti představíme.

FingerCli - Velmi jednoduchá komponenta, kterou pouze "nakrmíte" vaším požadavkem a spustíte příslušnou metodu. Komponenta pak splní svou roli finger klienta a o příslušné adrese se pokusí najít informace.

FtpCli - Tentokrát o něco složitější komponenta, která hraje roli FTP klienta. Ve vlastnostech nastavíte všechny základní parametry pro připojení a zbytek pohodlně řídíte přes metody a události.

FtpServer - Vlastní FTP server si snadno dokážete vyrobit právě s touto komponentou. Má na první pohled překvapivě málo nastavitelných vlastností, ale o to víc je těch méně viditelných a událostí. Komponenta však neobsahuje žádné bezpečnostní prvky nebo správu uživatelů. Umístíte-li komponentu na formulář a bez většího nastavování získaný "server" spustíte, má pak každý připojený uživatel přístup k celému vašemu počítači. Není to žádný nedostatek komponenty, prostě to není jejím úkolem. O správu uživatelů a jednotlivá omezení se musíte již postarat sami.

HttpCli - HTTP klient, který nabízí obvyklé možnosti pro připojení přes tento protokol. Podobně jako FTPCli obsahuje řadu nastavení, metod i událostí.

MIMEDecode - Název je dostatečně vysvětlující, takže bez dalších popisů. Komponenta nemá prakticky žádné nastavitelné vlastnosti, ale řadu událostí a metod pro práci s MIME formátem.

HttpServer - Platí zde totéž co pro výše uvedený FTP server. Základní funkčnost je zaručena, o bezpečnost a další aspekty celé věci se musíte postarat sami.

Pop3Cli, SMTPCli - Klienti, které jistě podle názvu dokážete snadno identifikovat a odhadnout jejich funkci. Vytváříte-li vlastního poštovního klienta, bude to s těmito pomocníky snadné.

To by mohlo pro základní představu stačit. Mezi další komponenty patří třeba Ping, DNSQuery, NNTPClient, několik terminálových komponent a podobně. Komponenty mohou pracovat v synchronním či asynchronním režimu a jednotlivé požadavky jsou tak vyřizovány ne podle pořadí, ale podle odpovědi příslušných serverů či stanic. Máte rovněž možnost komponenty "volat" dynamicky a nemusíte je umísťovat na formulář. To je velmi výhodné například při tvorbě jednoduchých konzolových aplikací, u kterých je kladen důraz hlavně na minimální velikost a přitom funkčnost a spolehlivost.

S celým balíkem také dostanete velké množství ukázkových projektů, na kterých je práce s komponentami dobře vysvětlena. Mezi podobnými konkurenčními celky jako je třeba Indy se tento balík určitě neztratí. Kromě malé velikosti a přitom výborné funkčnosti si navíc můžete ručně nainstalovat jen ty komponenty, které opravdu potřebujete a zbytek vynechat (je ovšem nutné mít nainstalované určité minimální "jádro" celého balíku). Vše freeware v balení pro všechny verze Delphi i C Builderu. Co víc si jen přát?

www
verze: ?
Delphi: 1 - 7
C++ Builder: 1 - 6

Diskuze (2) Další článek: ATI uvedla Radeon 9800 XT

Témata článku: Software, Programování, Download, Komponenta, Pingu, Díl, Ping, Základní verze, Celý klient, Určitý nedostatek


Určitě si přečtěte

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

** Jak byste se sami vypořádali s tramavajovým dilematem? ** Vědci před lety spustili globální dotazník ** Nyní se pochlubili s výsledky

Jakub Čížek | 150

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

** Poradíme, jaký se teď vyplatí koupit hardware ** Procesory, desky, paměti, grafické karty... je z čeho vybírat ** Počítač ale nemusíte skládat, ukážeme i výhodné hotové počítače

Stanislav Janů | 7

Jeff Bezos: Amazon zbankrotuje. Jednou

Jeff Bezos: Amazon zbankrotuje. Jednou

** Šéf Amazonu varoval zaměstnance, že ani Amazon nebude existovat navždy ** Nastínil jasné mechanismy, jak udržet Amazon na trhu co nejdéle ** Co může Amazon v budoucnu ohrozit?

Karel Javůrek | 32Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů