Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 92. - internetové komponenty

A máme zde opět velmi povedený balík internetových komponent. Tentokrát pochází z Belgie a zvládnete s ním veškerou komunikaci, na kterou si jen vzpomenete.

Internet Component Suite

Autorem dnešního balíku komponent je Francois Piette a jak již bylo řečeno a jak i sám název napovídá, komponenty jsou všechny zaměřené na práci s internetem. Tvoří rozhraní nad všemi běžnými internetovými protokoly a standardy a jejich využívání je pak velmi snadné. Ale pěkně postupně.

Nejprve něco málo k instalaci, která je i tentokrát bezproblémová. Po stažení archivu (něco přes 1 MB) jej stačí rozbalit do příslušné složky, tu poté přidáme do vyhledávacích cest v nastavení Delphi a načteme a nainstalujeme připravený instalační balík pro vaši verzi Delphi nebo C++ Builderu. Poté již najdete na paletě novou záložku FPiette a na ní celkem 21 komponent. Některé si teď v krátkosti představíme.

FingerCli - Velmi jednoduchá komponenta, kterou pouze "nakrmíte" vaším požadavkem a spustíte příslušnou metodu. Komponenta pak splní svou roli finger klienta a o příslušné adrese se pokusí najít informace.

FtpCli - Tentokrát o něco složitější komponenta, která hraje roli FTP klienta. Ve vlastnostech nastavíte všechny základní parametry pro připojení a zbytek pohodlně řídíte přes metody a události.

FtpServer - Vlastní FTP server si snadno dokážete vyrobit právě s touto komponentou. Má na první pohled překvapivě málo nastavitelných vlastností, ale o to víc je těch méně viditelných a událostí. Komponenta však neobsahuje žádné bezpečnostní prvky nebo správu uživatelů. Umístíte-li komponentu na formulář a bez většího nastavování získaný "server" spustíte, má pak každý připojený uživatel přístup k celému vašemu počítači. Není to žádný nedostatek komponenty, prostě to není jejím úkolem. O správu uživatelů a jednotlivá omezení se musíte již postarat sami.

HttpCli - HTTP klient, který nabízí obvyklé možnosti pro připojení přes tento protokol. Podobně jako FTPCli obsahuje řadu nastavení, metod i událostí.

MIMEDecode - Název je dostatečně vysvětlující, takže bez dalších popisů. Komponenta nemá prakticky žádné nastavitelné vlastnosti, ale řadu událostí a metod pro práci s MIME formátem.

HttpServer - Platí zde totéž co pro výše uvedený FTP server. Základní funkčnost je zaručena, o bezpečnost a další aspekty celé věci se musíte postarat sami.

Pop3Cli, SMTPCli - Klienti, které jistě podle názvu dokážete snadno identifikovat a odhadnout jejich funkci. Vytváříte-li vlastního poštovního klienta, bude to s těmito pomocníky snadné.

To by mohlo pro základní představu stačit. Mezi další komponenty patří třeba Ping, DNSQuery, NNTPClient, několik terminálových komponent a podobně. Komponenty mohou pracovat v synchronním či asynchronním režimu a jednotlivé požadavky jsou tak vyřizovány ne podle pořadí, ale podle odpovědi příslušných serverů či stanic. Máte rovněž možnost komponenty "volat" dynamicky a nemusíte je umísťovat na formulář. To je velmi výhodné například při tvorbě jednoduchých konzolových aplikací, u kterých je kladen důraz hlavně na minimální velikost a přitom funkčnost a spolehlivost.

S celým balíkem také dostanete velké množství ukázkových projektů, na kterých je práce s komponentami dobře vysvětlena. Mezi podobnými konkurenčními celky jako je třeba Indy se tento balík určitě neztratí. Kromě malé velikosti a přitom výborné funkčnosti si navíc můžete ručně nainstalovat jen ty komponenty, které opravdu potřebujete a zbytek vynechat (je ovšem nutné mít nainstalované určité minimální "jádro" celého balíku). Vše freeware v balení pro všechny verze Delphi i C Builderu. Co víc si jen přát?

www
verze: ?
Delphi: 1 - 7
C++ Builder: 1 - 6

Diskuze (2) Další článek: ATI uvedla Radeon 9800 XT

Témata článku: Software, Programování, Download, Celý klient, Pingu, Základní verze, Ping, Díl, Komponenta, Určitý nedostatek


Určitě si přečtěte

Rozlučte se s Inboxem, Google ho v březnu „zařízne“

Rozlučte se s Inboxem, Google ho v březnu „zařízne“

** Google Inbox je alternativní aplikace pro práci s e-maily ** Nabízí řadu inovativních funkcí a novinek ** V březnu 2019 však Google tuto službu ukončí

Karel Kilián | 19

Proč je pro obézní lidi tak těžké shodit nadbytečná kila?

Proč je pro obézní lidi tak těžké shodit nadbytečná kila?

** Obézním lidem selhávají mechanismy, jež je mají chránit před nadměrným příjmem potravy ** Mozek tlouštíků ignoruje hormon leptin varující před hromaděním tukové tkáně v těle ** Vědci nyní odhalili, jak to udělat, aby mozek otupený obezitou leptin opět vnímal

Jaroslav Petr | 46

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

** Srpen byl třetí nejteplejší za posledních více než sto let ** Bude to ale daleko horší, jak ukazuje aplikace NYT ** V Praze vzroste počet horkých dní na čtyřnásobek

Karel Kilián | 21

Jak a proč používat alternativní DNS: Zrychlí internet a odblokuje weby

Jak a proč používat alternativní DNS: Zrychlí internet a odblokuje weby

** Alternativní DNS servery mohou zpříjemnit surfování na internetu ** Existuje několik ověřených alternativ, nejen známé DNS od Googlu ** Alternativní DNS však mají i své nevýhody, pozor na ně

Petr Březina | 33

Co je srdce nového iPhonu? Apple A12 Bionic, první 7nm čip nabitý výkonem

Co je srdce nového iPhonu? Apple A12 Bionic, první 7nm čip nabitý výkonem

** Apple v nových iPhonech používá nový vlastní čip A12 Bionic ** Jde o první 7nm čip na světě ** Kromě vyššího klasického výkonu dostala neuronová část masivní navýšení rychlosti zpracování umělé inteligence

Karel Javůrek | 38

ELONOVINKY: Druhá strana popularity – servisy Tesly jsou přeplněné a nestíhají

ELONOVINKY: Druhá strana popularity – servisy Tesly jsou přeplněné a nestíhají

** Automobilka Tesla neustále zvyšuje prodeje svých vozů ** S kvapně rostoucím počtem nových majitelů Tesel ale stoupá i počet zákazníků servisů ** Servisy Tesly nestíhají, firma proto řeší další akutní problém

Petr Melechin, Karel Dlabač | 72

Vyzkoušeli jsme špičkovou meteostanici. Má Wi-Fi a na webu kreslí podrobné grafy

Vyzkoušeli jsme špičkovou meteostanici. Má Wi-Fi a na webu kreslí podrobné grafy

** Vyzkoušeli jsme špičkovou poloprofesionální meteostanici ** Má skvělou venkovní sondu a Wi-Fi ** Data posílá na Weather Underground

Jakub Čížek | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání