Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 91. - Open XML

Tématem dnešního dílu našeho seriálu je standard XML a jeden zajímavý balík komponent, pomocí kterého můžete s tímto typem dokumentu snadno pracovat.

Open XML

Celý projekt Open XML je souborem mnoha komponent a pomocných jednotek, se kterými bude práce s XML velmi usnadněna. Dá se rozdělit na dva samostatné balíky. Tím hlavním je Extended Document Object Model, který má na starosti samotné XML, a ke své plnohodnotné práci dále vyžaduje balík Utility Library, což je soubor užitečných komponent a tříd pro některé doplňkové funkce. Tento balík se dá využívat i samostatně.

Po stažení obou souborů vás čeká velmi jednoduchá instalace, kdy stačí jen v Delphi načíst příslušný instalační balík podle verze Delphi a nainstalovat. Vše proběhlo tentokrát zcela bez problému (v Delphi7), což by sice měla být samozřejmost, ale bohužel tomu tak není vždy. Na paletě komponent pak naleznete (po instalaci obou balíků) tři nové záložky, na kterých je celkem 32 komponent.

Těžko si asi budeme popisovat veškeré funkce a parametry všech těchto komponent, protože to je u podobných nevizuálních a hodně "pracovně" zaměřených komponent vždy trochu obtížné. Pokusím se stručně shrnout alespoň ty hlavní funkce a možnosti.

Než se ovšem dostaneme k samotnému XML, začneme u pomocného balíku Utility Library, protože jeho použití je o něco více univerzální a použít se dá i v jiných projektech, které nemají s XML nic společného. Patří sem komponenty a funkce pro práci s mnoha standardy kódových stránek a Unicode, práce s řetězci. Velmi zajímavé jsou i funkce pro rozbor internetových adres, kdy je URI adresa analyzována a řetězec je rozdělen na jednotlivé části (protokol, adresa, parametry případného skriptu apod.). Najdete zde i některé vizuální komponenty s automatickou aktualizací řetězců podle iterátoru.

Balík Extended Document Object Model se pak soustředí již na samotnou práci s XML a využívá i některé funkce z Utility Library. Celkem 19 komponent pak pokrývá snad všechno, nač si jen v souvislosti s XML vzpomenete. Veškeré možné vstupně-výstupní operace a zpracování těchto souborů, validace, podpora DTD a podobně. Všechny komponenty navzájem spolupracují a jsou provázány. Kdo s těmito standardy pracuje, jistě si zde najde své.

Spolu s komponentami najdete v balíku i několik ukázkových aplikací a také velmi podrobnou nápovědu. I když dnešní popis byl trošku obecný, protože tyto komponenty jsou hodně specifická záležitost, rozhodně se jedná o velice propracovaný projekt, který by neměl zájemcům o XML uniknout.

www
verze: 2.4
Delphi: 3 - 7 (100% funkčnost pouze ve verzi 7)
C++ Builder: ano
Kylix: 1 - 3

Váš názor Další článek: Apple musel stáhnout update pro OS X

Témata článku: Software, Programování, Unicode, Hlavní funkce, XML, Komponenta, Díl

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů