Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 90. - TBASSPlayer

Dnes tu máme opět něco pro hudební fanoušky. Představíme si další komponentu pro přehrávání hudebních souborů.

TBASSPlayer

Samotná komponenta, resp. soubor jednotek a knihoven, je vlastně nadstavba hudebního systému BASS sound system, jehož funkcí využívá. Ten se skládá ze dvou dll knihoven. Ta první slouží k přehrávání řady běžných zvukových formátů od "obyčejných" wav, přes MP3 až po OGG a dalších. Druhá knihovna se pak soustředí na soubory WMA. Samotný popis možností těchto knihoven by stačil na další dva články a tak vás jen odkážu na velice podrobnou nápovědu k oběma knihovnám, která se dodává v celém balíku a kde najdete i odkazy na další informační zdroje.

Samotný TBASSPlayer pak využívá tyto knihovny a umí s nimi pracovat. Kromě vlastního jádra, které slouží jako rozhraní pro knihovny, obsahuje ještě několik dalších knihoven od různých autorů, které celý balík doplňují. Jsou mezi nimi třeba knihovny pro načítání informací o souborech, práci s ID3 tagy a podobně. Jsou rovněž freeware a se zdrojovými kódy. Jen doufám, že má autor TBASSPlayeru s autory ostatních komponent vše vyřešeno a dohodnuto, i když se jedná o freeware.

Instalace vlastně žádná není. Stačí rozbalit knihovny dll a unity a ve vašich aplikacích pak příslušné objekty tvoříme dynamicky. Celý balík se všemi knihovnami, nápovědou, pluginy (viz. dále) a ukázkovou aplikací má přes 2 MB. Právě na tomto ukázkovém projektu můžeme poznat hlavní možnosti knihoven.

Samotné přehrávání a vůbec ovládání přehrávaných souborů asi nikoho nepřekvapí, to je zcela samozřejmý základ. Pro regulaci hlasitosti platí pochopitelně totéž. Kromě toho však knihovna obsahuje i podporu pro používání různých zvukových efektů s využitím DirectX 8 a také vizualizaci.

Škála podporovaných formátů je dána schopnostmi knihovny bass.dll, případně basswma.dll, ale zde možnosti balíku nekončí. Již jsem se zmínil o pluginech. Komponenta obsahuje jejich výbornou podporu a díky těmto pluginům v podobě dll knihoven, které stačí nakopírovat do příslušného adresáře s aplikací, pak můžete rozšířit podporu i o další zvukové formáty. Tím to ale zdaleka nekončí, protože pluginy můžou sloužit i pro vizualizaci a společně s balíkem je dodáváno několik poměrně povedených vizualizačních doplňků. Co je ale obrovské plus je to, že můžete použít i pluginy určené pro Winamp řady 2. Tím se škála možností neuvěřitelně rozšiřuje. Zkusil jsem i některé trochu více exotické pluginy a vše fungovalo bez problému. Můžete se tedy rozhodnout, zda budou hudební formáty přehrávány knihovnami Winampu a nebo systémem Bass (pokud formát podporuje). Najednou může být načteno až 8 externích pluginů.

Celý balík je určitě zajímavým počinem, který stojí za vyzkoušení. A podpora pluginů Winampu mu dodává ještě další funkční rozměr.

TBASSPlayer

URL: www.torry.net 
verze: 1.3
Delphi: 4 - 7
C++ Builder: ne

Váš názor Další článek: IDF: nový čipová sada pro notebooky a další mobilní zajímavosti

Témata článku: Software, Programování, Download, Díl, Celá škála, Knihovna, Celá knihovna, Komponenta, TB, Bass


Určitě si přečtěte

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

** Operační systém Windows 10 nabízí spoustu užitečných drobností ** O některých funkcích mnoho uživatelů není ** Ukážeme vám některé užitečné vychytávky

Vladislav Kluska | 86

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 39