Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 88. - IDEAutoHide

A opět zde máme po čase jeden šikovný nástroj - experta - pro IDE Delphi a C++ Builderu. Umí pracovat s okny našeho pracovního prostředí.

IDEAutohide

Pracovní prostředí Delphi, stejně jako u každého jiného podobného vývojového nástroje, je velmi komplexní a kromě samotného editoru zdrojového kódu obsahuje řadu dalších pomocných nástrojů. Programátor tak má přehled prakticky o čemkoliv, co s tvorbou aplikace souvisí. Vývojové prostředí pak všechny tyto užitečné pomocníky integruje do jednoho celku. To má své výhody ve snadné dosažitelnosti všech potřebných nástrojů, ale rovněž nevýhody. Zapne-li si totiž programátor všechny potřebné nástroje, snadno se stane, že množství oken už je natolik extrémní, že se jednak překrývají vzájemně, ale co je horší, překrývají i editor a vizuální formulář právě tvořené aplikace. V takovém případě může pomoct velký monitor nebo musíme některá okna prostě vypnout. Pomoci nám ale může rovněž nástroj IDEAutohide, o kterém si teď povíme.

Trošku delší úvod nám nastínil situaci, se kterou se často potýkáme a název popisovaného nástroje nám zase napovídá, jak z toho ven. Stručně řečeno, dokáže pro okna pracovního prostředí Delphi a C Builderu zapnout vlastnost automatického schovávání podobně jako u hlavního panelu Windows.

Instalace neprobíhá, jak by se dalo očekávat, pomocí instalačního programu jako u jiných podobných nástrojů, ale po rozbalení archivu najdete na disku několik zdrojových souborů a naštěstí také hotový instalační balíček. Ten stačí obvyklým způsobem načíst a nainstalovat. Dáváte-li přednost ruční instalaci a nebo máte-li C++ Builder, můžete vše provést obvyklým způsobem s pomocí všech zdrojových souborů. Po úspěšné instalaci pochopitelně nehledejte na paletě žádnou novou komponentu, ale svojí pozornost musíte zaměřit jinam. Nainstalované experty obvykle najdeme v menu Tools, ale tentokrát se musíme podívat do menu Help, kde nalezneme novou položku AutoHide.

Výběrem této položky se zobrazí malé konfigurační okno, kde se nastavují veškeré parametry tohoto nástroje a zároveň se tak dá funkce rovněž zapnout či vypnout. V jednoduchém okně jsou pouze dvě záložky a několik málo tlačítek. První záložka Windows obsahuje seznam oken, na které bude funkce automatického schovávání použita. Typ okna je určen jeho třídou a vybrat můžete buď ze seznamu, který obsahuje všechny hlavní typy oken nástrojů dostupných v Delphi a nebo zvolit třídu vlastní. Tu buď specifikujete jejím názvem a nebo můžete použít zvláštní ikonu, kterou na dané okno metodou drag & drop přenesete a nástroj sám zjistí třídu daného okna. Dále nastavíme parametry pro automatické skrytí okna.

Okno může být zmenšeno do titulkového pruhu nebo do tenkého proužku (podobně jako hlavní panel Windows) a specifikovat můžeme i jeho tloušťku. Vybrat můžete též směr, kam se má okno srolovat a několik dalších parametrů. Tímto způsobem tak můžeme nadefinovat chování celého pracovního prostředí. Předdefinováno máme zřejmě nejčastější nastavení, které zajistí skrytí okna hlavního menu k hornímu okraji pracovní plochy, okno Object Inspectoru vlevo. Druhá záložka Options pak obsahuje několik drobných globálních nastavení jako je aktivace po startu Delphi, zvukové znamení při skrytí okna a podobně.

A to je vlastně vše. Nástroj je to opravdu velmi jednoduchý, ale umožňuje poměrně značnou konfiguraci šitou na míru každého programátora. Asi půjde zpočátku trošku o zvyk, ne každému to musí vyhovovat, ale například při práci na notebooku se podobná funkce může dost hodit.

www
verze: 1.0
Delphi: 5 - 7
C++ Builder: 5

Váš názor Další článek: Pět záplat na Office a Windows, jedna z nich kritická

Témata článku: Software, Programování, Úspěšný editor, Díl, Komponenta, Hlavní funkce, Podobný nástroj, Hlavní nevýhoda, Ruční výběr, Podobný způsob, Hlavní panel, Hlavní typ, Hlavní přednost, Globální nastavení, Podobný typ, Nástroj, První záložka, Automatický nástroj, Podobné parametry, Obvyklá funkce, Okno, Pomocný nástroj, Potřebný nástroj


Určitě si přečtěte

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 53

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji