Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 88. - IDEAutoHide

A opět zde máme po čase jeden šikovný nástroj - experta - pro IDE Delphi a C++ Builderu. Umí pracovat s okny našeho pracovního prostředí.

IDEAutohide

Pracovní prostředí Delphi, stejně jako u každého jiného podobného vývojového nástroje, je velmi komplexní a kromě samotného editoru zdrojového kódu obsahuje řadu dalších pomocných nástrojů. Programátor tak má přehled prakticky o čemkoliv, co s tvorbou aplikace souvisí. Vývojové prostředí pak všechny tyto užitečné pomocníky integruje do jednoho celku. To má své výhody ve snadné dosažitelnosti všech potřebných nástrojů, ale rovněž nevýhody. Zapne-li si totiž programátor všechny potřebné nástroje, snadno se stane, že množství oken už je natolik extrémní, že se jednak překrývají vzájemně, ale co je horší, překrývají i editor a vizuální formulář právě tvořené aplikace. V takovém případě může pomoct velký monitor nebo musíme některá okna prostě vypnout. Pomoci nám ale může rovněž nástroj IDEAutohide, o kterém si teď povíme.

Trošku delší úvod nám nastínil situaci, se kterou se často potýkáme a název popisovaného nástroje nám zase napovídá, jak z toho ven. Stručně řečeno, dokáže pro okna pracovního prostředí Delphi a C Builderu zapnout vlastnost automatického schovávání podobně jako u hlavního panelu Windows.

Instalace neprobíhá, jak by se dalo očekávat, pomocí instalačního programu jako u jiných podobných nástrojů, ale po rozbalení archivu najdete na disku několik zdrojových souborů a naštěstí také hotový instalační balíček. Ten stačí obvyklým způsobem načíst a nainstalovat. Dáváte-li přednost ruční instalaci a nebo máte-li C++ Builder, můžete vše provést obvyklým způsobem s pomocí všech zdrojových souborů. Po úspěšné instalaci pochopitelně nehledejte na paletě žádnou novou komponentu, ale svojí pozornost musíte zaměřit jinam. Nainstalované experty obvykle najdeme v menu Tools, ale tentokrát se musíme podívat do menu Help, kde nalezneme novou položku AutoHide.

Výběrem této položky se zobrazí malé konfigurační okno, kde se nastavují veškeré parametry tohoto nástroje a zároveň se tak dá funkce rovněž zapnout či vypnout. V jednoduchém okně jsou pouze dvě záložky a několik málo tlačítek. První záložka Windows obsahuje seznam oken, na které bude funkce automatického schovávání použita. Typ okna je určen jeho třídou a vybrat můžete buď ze seznamu, který obsahuje všechny hlavní typy oken nástrojů dostupných v Delphi a nebo zvolit třídu vlastní. Tu buď specifikujete jejím názvem a nebo můžete použít zvláštní ikonu, kterou na dané okno metodou drag & drop přenesete a nástroj sám zjistí třídu daného okna. Dále nastavíme parametry pro automatické skrytí okna.

Okno může být zmenšeno do titulkového pruhu nebo do tenkého proužku (podobně jako hlavní panel Windows) a specifikovat můžeme i jeho tloušťku. Vybrat můžete též směr, kam se má okno srolovat a několik dalších parametrů. Tímto způsobem tak můžeme nadefinovat chování celého pracovního prostředí. Předdefinováno máme zřejmě nejčastější nastavení, které zajistí skrytí okna hlavního menu k hornímu okraji pracovní plochy, okno Object Inspectoru vlevo. Druhá záložka Options pak obsahuje několik drobných globálních nastavení jako je aktivace po startu Delphi, zvukové znamení při skrytí okna a podobně.

A to je vlastně vše. Nástroj je to opravdu velmi jednoduchý, ale umožňuje poměrně značnou konfiguraci šitou na míru každého programátora. Asi půjde zpočátku trošku o zvyk, ne každému to musí vyhovovat, ale například při práci na notebooku se podobná funkce může dost hodit.

www
verze: 1.0
Delphi: 5 - 7
C++ Builder: 5

Váš názor Další článek: Pět záplat na Office a Windows, jedna z nich kritická

Témata článku: Software, Programování, Ruční výběr, Nástroj, Podobný způsob, Komponenta, Hlavní funkce, Potřebný nástroj, Okno, Automatický nástroj, Hlavní typ, Globální nastavení, Obvyklá funkce, Podobné parametry, Hlavní přednost, Díl, Úspěšný editor, Pomocný nástroj, Podobný typ, Hlavní panel, Podobný nástroj, Hlavní nevýhoda, První záložka


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí