Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 87. - Max Components

A máme tu další sadu komponent. Tentokrát jsou z Maďarska a je jich celkem 16.

Max Components

Komponenty z Maďarska, to tu často nemáme, ale nemusíte se bát jazykové neznalosti, protože jak je zvykem, stránky i popis komponent jsou v angličtině. Když už jsem se zmínil o stránkách, musím autorům opravdu pogratulovat. I když to sem možná nepatří, neodpustím si pochválit vzhled stránek, který je opravdu velmi podařený.

Pojďme si ale povídat o komponentách. Najdete jich zde 16, přičemž naprostá většina z nich je freeware se zdrojovým kódem. Než si je postupně projdeme a povíme si o nich více detailů, musím se nejprve zastavit u instalace jednotlivých komponent. Sice nevím, co tím autoři (či autor?) sledují, ale jejich instalační filozofii jsem nepochopil. Jednotlivé soubory si totiž stáhnete v podobě spustitelných instalačních exe souborů, ale po jejich spuštění a "instalaci" se komponenta vlastně jen rozbalí do složky v Program Files. Spolu s ní zde najdete obvykle i adresář s ukázkovou aplikací a samozřejmě krátký soubor s popisem a licencí. A pochopitelně také program pro odinstalování. Všechno to tedy připomíná klasickou instalaci běžné aplikace a moderním trendem hlavně u velkých balíků komponent je rovněž volit tento systém. Proč je tato cesta zvolena u jednotlivé komponenty netuším, ale to nejlepší teprve přijde. Zmiňovaná instalace je totiž opravdu jen rozbalení souborů do příslušné složky, protože instalaci do prostředí Delphi musíte stejně provést ručně. Tato ruční instalace je sice zcela bezproblémová, ale když už si autoři dali tu práci s vytvářením instalačního programu, mohli zařídit i zakomponování do Delphi. Po dokončení instalace pak jednotlivé komponenty naleznete na záložce Max na paletě. Teď si tedy některé komponenty v krátkosti popíšeme.

TmxXPButton je vlastně jakýsi SpeedButton v XP stylu. Ten spočívá hlavně v tom, jak se tlačítko chová po najetí kurzorem myši či po stisknutí, tedy různé barevné efekty a orámování. Tyto barvy si můžete sami nastavit a použít se dá i průhlednost. Pomocí klasického ImageListu pak lze tlačítku přiřadit libovolný obrázek.

Insert Symbol Dialog je vlastně totéž, co představuje v systému program Mapa znaků. Pro zvolený font zobrazí rozložení všech znaků s možností vložit vybraný znak na pozici kurzoru. Pokud neprogramujete zrovna textový editor, zřejmě nebude mít tato komponenta většího využití.

mxCalendar je dalším z řady kalendářů, ale v zásadě se neliší ničím od těch ostatních. Najdete zde obvyklé ovládací prvky (šipky pro procházení mezi měsíci a roky, tlačítko pro skok na dnešní datum) a kalendář rovněž obsahuje barevné rozlišení jednotlivých dnů a víkendů. Kromě názvů dnů v hlavičce kalendáře naleznete také v levém sloupci u každého týdne jeho pořadové číslo v roce, což je jistě užitečné. Kalendář lze velmi dobře konfigurovat, co se zobrazovaných textových řetězců týče. Nejenže využívá systémové nastavení jazyků, takže používá české názvy dnů a měsíců, ale veškeré další texty včetně kontextové nápovědy jsou konfigurovatelné.

mxCaptionBarButtons slouží, jak název napovídá, k přidání vlastních dalších tlačítek na titulkový pruh aplikace. Buď si vyberete z několika předem připravených tlačítek (například pro nastavení okna Vždy navrchu nebo pro srolování okna aplikace do velikosti titulkového pruhu), nebo použijete symbol vlastní (o jeho vykreslení se ale musíte postarat programově, komponenta obsahuje pouze rozhraní) a nebo zvolíte jednoduché tlačítko s textem a bez obrázku. Na každé tlačítko může být navázáno DropDownMenu nebo PopupMenu.

mxWebUpdate přidá do vaší aplikace možnost automatické aktualizace přes internet. Přiznám se, že jsem tuto komponentu netestoval, takže nevím, jakým způsobem je zjištěna možnost aktualizace aplikace (možností je víc), ale při zjištění novější verze umí tuto aktualizaci stáhnout (přes HTTP) a spustit.

mxOneInstance rovněž svým názvem říká vše. Jednoduchým způsobem umožní spuštění pouze jedné instance vaší aplikace s obvyklými doplňkovými funkcemi jako je možnost přepnutí na první instanci, upozornění uživatele a podobně.

mxFlatPack je vlastně samostatným balíkem. Nahradí všechny standardní vizuální komponenty novým, plochým vzhledem. Upřímně řečeno, moc se mi tento "flat" styl nelíbí, ale každý má jiný vkus.

mxNativeExcel slibuje vytváření souborů Excelu bez nutnosti instalace Office, takže nepoužívá OLE ani nic podobného, ale "přímou" metodu. Pochopitelně nemůžete očekávat stejné funkce jako při práci s Office, ale pro základní programové vytváření tabulek a výstupů z vašich aplikací pro další zpracování v Excelu bude většinou stačit.

Další komponenty již jen letmo. Mezi těmi vizuálními nechybí OutlookBar, tedy panel vizuálně připomínající panel z Outlooku pro rychlý přístup k hlavním složkám, dále LinkLabel, což není nic jiného než label s podporou webových odkazů a emailů. Mezi nevizuálními zde najdeme ještě něco málo pro sharewarovou ochranu aplikací, práci s resources a podobně.

Až na poněkud nelogickou instalaci se mi většina komponent líbila a věřím, že i řada z vás si mezi nimi najde tu svou. Výhodou je právě to, že si můžete stáhnout pouze co vás zajímá.

www
Delphi: 5 - 7 (funkčnost možná i ve starších)
C++ Builder: ne

Diskuze (1) Další článek: Winamp 5 Alpha 1

Témata článku: Software, Programování, Komponenta, Jednotlivé komponenty, Zvolená složka, Max, Jednotlivý soubor, Naprostá většina, Díl, Ruční instalace, Vybraný znak, Flat


Určitě si přečtěte

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 87

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji