Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 87. - Max Components

A máme tu další sadu komponent. Tentokrát jsou z Maďarska a je jich celkem 16.

Max Components

Komponenty z Maďarska, to tu často nemáme, ale nemusíte se bát jazykové neznalosti, protože jak je zvykem, stránky i popis komponent jsou v angličtině. Když už jsem se zmínil o stránkách, musím autorům opravdu pogratulovat. I když to sem možná nepatří, neodpustím si pochválit vzhled stránek, který je opravdu velmi podařený.

Pojďme si ale povídat o komponentách. Najdete jich zde 16, přičemž naprostá většina z nich je freeware se zdrojovým kódem. Než si je postupně projdeme a povíme si o nich více detailů, musím se nejprve zastavit u instalace jednotlivých komponent. Sice nevím, co tím autoři (či autor?) sledují, ale jejich instalační filozofii jsem nepochopil. Jednotlivé soubory si totiž stáhnete v podobě spustitelných instalačních exe souborů, ale po jejich spuštění a "instalaci" se komponenta vlastně jen rozbalí do složky v Program Files. Spolu s ní zde najdete obvykle i adresář s ukázkovou aplikací a samozřejmě krátký soubor s popisem a licencí. A pochopitelně také program pro odinstalování. Všechno to tedy připomíná klasickou instalaci běžné aplikace a moderním trendem hlavně u velkých balíků komponent je rovněž volit tento systém. Proč je tato cesta zvolena u jednotlivé komponenty netuším, ale to nejlepší teprve přijde. Zmiňovaná instalace je totiž opravdu jen rozbalení souborů do příslušné složky, protože instalaci do prostředí Delphi musíte stejně provést ručně. Tato ruční instalace je sice zcela bezproblémová, ale když už si autoři dali tu práci s vytvářením instalačního programu, mohli zařídit i zakomponování do Delphi. Po dokončení instalace pak jednotlivé komponenty naleznete na záložce Max na paletě. Teď si tedy některé komponenty v krátkosti popíšeme.

TmxXPButton je vlastně jakýsi SpeedButton v XP stylu. Ten spočívá hlavně v tom, jak se tlačítko chová po najetí kurzorem myši či po stisknutí, tedy různé barevné efekty a orámování. Tyto barvy si můžete sami nastavit a použít se dá i průhlednost. Pomocí klasického ImageListu pak lze tlačítku přiřadit libovolný obrázek.

Insert Symbol Dialog je vlastně totéž, co představuje v systému program Mapa znaků. Pro zvolený font zobrazí rozložení všech znaků s možností vložit vybraný znak na pozici kurzoru. Pokud neprogramujete zrovna textový editor, zřejmě nebude mít tato komponenta většího využití.

mxCalendar je dalším z řady kalendářů, ale v zásadě se neliší ničím od těch ostatních. Najdete zde obvyklé ovládací prvky (šipky pro procházení mezi měsíci a roky, tlačítko pro skok na dnešní datum) a kalendář rovněž obsahuje barevné rozlišení jednotlivých dnů a víkendů. Kromě názvů dnů v hlavičce kalendáře naleznete také v levém sloupci u každého týdne jeho pořadové číslo v roce, což je jistě užitečné. Kalendář lze velmi dobře konfigurovat, co se zobrazovaných textových řetězců týče. Nejenže využívá systémové nastavení jazyků, takže používá české názvy dnů a měsíců, ale veškeré další texty včetně kontextové nápovědy jsou konfigurovatelné.

mxCaptionBarButtons slouží, jak název napovídá, k přidání vlastních dalších tlačítek na titulkový pruh aplikace. Buď si vyberete z několika předem připravených tlačítek (například pro nastavení okna Vždy navrchu nebo pro srolování okna aplikace do velikosti titulkového pruhu), nebo použijete symbol vlastní (o jeho vykreslení se ale musíte postarat programově, komponenta obsahuje pouze rozhraní) a nebo zvolíte jednoduché tlačítko s textem a bez obrázku. Na každé tlačítko může být navázáno DropDownMenu nebo PopupMenu.

mxWebUpdate přidá do vaší aplikace možnost automatické aktualizace přes internet. Přiznám se, že jsem tuto komponentu netestoval, takže nevím, jakým způsobem je zjištěna možnost aktualizace aplikace (možností je víc), ale při zjištění novější verze umí tuto aktualizaci stáhnout (přes HTTP) a spustit.

mxOneInstance rovněž svým názvem říká vše. Jednoduchým způsobem umožní spuštění pouze jedné instance vaší aplikace s obvyklými doplňkovými funkcemi jako je možnost přepnutí na první instanci, upozornění uživatele a podobně.

mxFlatPack je vlastně samostatným balíkem. Nahradí všechny standardní vizuální komponenty novým, plochým vzhledem. Upřímně řečeno, moc se mi tento "flat" styl nelíbí, ale každý má jiný vkus.

mxNativeExcel slibuje vytváření souborů Excelu bez nutnosti instalace Office, takže nepoužívá OLE ani nic podobného, ale "přímou" metodu. Pochopitelně nemůžete očekávat stejné funkce jako při práci s Office, ale pro základní programové vytváření tabulek a výstupů z vašich aplikací pro další zpracování v Excelu bude většinou stačit.

Další komponenty již jen letmo. Mezi těmi vizuálními nechybí OutlookBar, tedy panel vizuálně připomínající panel z Outlooku pro rychlý přístup k hlavním složkám, dále LinkLabel, což není nic jiného než label s podporou webových odkazů a emailů. Mezi nevizuálními zde najdeme ještě něco málo pro sharewarovou ochranu aplikací, práci s resources a podobně.

Až na poněkud nelogickou instalaci se mi většina komponent líbila a věřím, že i řada z vás si mezi nimi najde tu svou. Výhodou je právě to, že si můžete stáhnout pouze co vás zajímá.

www
Delphi: 5 - 7 (funkčnost možná i ve starších)
C++ Builder: ne

Diskuze (1) Další článek: Winamp 5 Alpha 1

Témata článku: Software, Programování, Vybraný znak, Naprostá většina, Flat, Zvolená složka, Jednotlivý soubor, Komponenta, Díl, Jednotlivé komponenty, Max, Ruční instalace


Určitě si přečtěte

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

** SpaceX chce nejdříve v roce 2023 vyslat lidi na oblet Měsíce ** Hlavním pasažérem bude japonský podnikatel Jusaku Maezawa, který vezme na cestu až 8 umělců ** Pětidenní cesta proběhne v chystané lodi BFS

Petr Kubala | 14

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

** Srpen byl třetí nejteplejší za posledních více než sto let ** Bude to ale daleko horší, jak ukazuje aplikace NYT ** V Praze vzroste počet horkých dní na čtyřnásobek

Karel Kilián | 21

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku